BC Timișoara caută prima victorie a sezonului cu CSU Asesoft Ploiești în returul din sferturile Cupei

BC Timișoara și CSU Asesoft Ploiești își dispută locul în final 4-ul Cupei României la partida de marți din sala Constantin Jude. Prahovenii vin cu avansul de opt puncte luat după victoria cu 85-77 din primul meci, iar timișorenii vor încerca să le recupereze. Alb-violeții vin după înfrângerea de acasă cu Oradea din campionat, în timp ce campioana en-titre a avut etapă liberă. Oaspeții vor aborda manșa retur în doar cinci străini.

BC Timișoara - CSU Asesoft PloieștiBC Timișoara încearcă să întoarcă diferența de 8 puncte din tur și să obțină calificarea în final 4-ul de la Pitești, unde câștigătoarea ultimului sfert de finală va întâlni formația gazdă. Pivotul timișorenilor, Bogdan Popescu, a vorbit despre această partidă pentru site-ul oficial al „leilor”. „Poate e inutil să spun și eu ce echipă solidă este Ploieștiul și ce meci greu avem, chiar dacă Asesoft nu mai are aceeași trupă din prima parte a sezonului. Totuși, Ploieștiul continuă să aibă jucători valoroși, puternici, care și-au dovedit gabaritul atât în țară, cât și în Europa. Ne dorim foarte mult această calificare, mai ales că am făcut un sezon bun, dar stricat un pic cu acea înfrângere în fața echipei din Oradea. Opt puncte nu este o diferență mare, însă trebuie să fim atenți, să jucăm concentrați atât în defensivă, cât și în ofensivă, să fim uniți și să jucăm ca o adevărată echipă”, a declarat Bogdan Popescu pentru sursa amintită. Timișorenii caută prima victorie a sezonului în fața campioanei en-titre, la a 4-a întâlnire. În primul meci dintre cele două echipe CSU Asesoft s-a impus la Timișoara cu 98-79, dar lotul a suferit multe modificări, destui jucători importanți părăsind formația după parcursul bun din EuroCup. Returul din Cupă este a treia întâlnire între cele două combatante în decurs de zece zile. Pe 14 martie cele două formații s-au întâlnit la Ploiești într-un meci contând pentru etapa 24 a Ligii Naționale și gazdele s-au impus cu 71-67. Trei zile mai târziu s-a disputat prima manșă a dublei din Cupă și prahovenii s-au impus cu 85-77.

Alb-violeții au jucat sâmbătă pe propriul teren cu CSM Oradea în penultima etapă a Ligii Naționale și au pierdut cu 72-88, cu diferența crescând în ultimul sfert. Timișorenii au acuzat oboseala după programul foarte aglomerat din ultimele săptămâni. Dragan Petricevic va trebui să lase și la acest meci unul din cei 7 jucători străini în afara lotului. Reamintim că în Cupa României se aplică regula obligativității unui jucător autohton pe teren pe toată durata celor 40 de minute. În tur, BC Timișoara i-a trimis în teren pe Bogdan Popescu, care a jucat 28:40 minute, Zoran Milencovici a evoluat 9 minute, iar George Toth, în jur de 4 minute. De partea cealaltă, Levente Szijarto și Cătălin Burlacu au fost singurii români care au intrat pe teren. Aceștia au jucat 27:23, respectiv 21 de minute.

CSU Asesoft Ploiești va fi condusă și la această partidă de Sasa Ocokoljic, care îi ține locul principalului Arnautovic. Cu secundul, ploieștenii s-au impus în toate meciurile. Campioana en-titre a avut o săptămână de pauză după primul meci din sferturile Cupei, la care s-a accidentat bulgarul Avramov și va lipsi câteva luni din cauza rupturii ligamentului încrucișat anterior. O altă absență importantă pentru prahoveni este cea a lui Jonte Flowers, care a înscris 15 puncte la partida de marțea trecută. Americanul a fost cel mai bun om de pe teren la partida de campionat dintre CSU Asesoft și BC Timișoara, când a încheiat cu double-double: 14 puncte și 14 recuperări. Flowers a plecat în SUA pentru a asista la nașterea celui de-al doilea copil și nu va juca la returul din Cupă. Ploieștenii l-au recuperat pe Cooper, pivotul revenind după o lună de absență. „În condiţiile actuale, toţi jucătorii trebuie să dea 100% în defensivă. Nu mai avem baschetbalişti de NBA sau Euroligă, care să facă diferenţa în atac, aşa cum s-a întâmplat în prima parte a campionatului, şi, automat, apărarea devine cheia succesului”, a declarat Sasa Ocokoljic pentru site-ul oficial al prahovenilor.

Rămâne de văzut dacă timișorenii vor avea forța să întoarcă ecartul de 8 puncte de la prima partidă și să obțină biletele pentru final 4. În cazul unei diferențe de 8 puncte la finalul celor 40 de minute se joacă prelungiri. Returul din sferturile Cupei României dintre BC Timișoara și CSU Asesoft Ploiești se joacă astăzi de la ora 18 la sala Constantin Jude și va fi transmis în direct pe DigiSport2. Meciul va fi arbitrat de Ciprian Stoica, Istvan Bertalan și Ciprian Ciocan, supervizați de Radu Vaida.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.