BC Timişoara, în adevăratul spirit al Crăciunului

2012 va mai aduce un joc alb-violeţilor de la BC Timişoara, pe 29, în Cupa României ai cărei finalişti au fost în februarie, dar turul de campionat măcar a luat sfîrşit, sîmbătă după-amiază, cu un facil 97:79 (50:39) acasă cu nou-promovata cu un unic succes Farul Constanţa, prilej neratat de tînărul antrenor Srdjan Jovanovic pentru a le oferi cîteva minute în Liga Naţională şi celor mai tineri baschetbalişti de pe banca vicecampioanei.

Robert Sarovic, double-double, cu cele mai multe minute jucate la BC Timişoara contra Farului

A fost aşadar a cincea zi la rînd de baschet în Timişoara, după meciul de campionat de marţi Timba – CSU Asesoft şi turneul patrulater al categoriei sub 23 de ani, Liga a II-a, cucerit cu 3 victorii de BC Timişoara, dispunînd joi şi vineri cu 93:59 de clujeni şi cu 93:49 de orădeni, urmată fiind de concitadina Timba, cu două succese, triumfuri ale mai tinerilor componenţi „violeţi” pentru care au fost recompensaţi cu cîteva minute la seniori, în meciul de astăzi. Foarte frumos şi meritat cadou de Crăciun.

Meciul n-a avut practic istoric, timişorenii exersînd într-o sesiune oficială de aruncări la coş cu public, dintre care 35 de la semidistanţă şi 31 de trei puncte, cu 14 ochite, ca o bună pregătire pentru sferturile tur-retur ale Cupei României, de sîmbăta viitoare, în „Constantin Jude”, şi de pe 4 ianuarie, la Sibiu, dar şi pentru derby-ul amînat cu ploieştenii, din 7 ianuarie, tot acasă.

Iar după ce Srdjan Jovanovic a început pe mîna lui Zlatko Jovanovic, Jelenic, Archie, Sarovic, Popescu, cinci prin care s-a realizat o rapidă desprindere, Archie reuşind o aruncare de 3 puncte deja după 21 de secunde, din serviciul lui Jovanovic, iar aceiaşi Jovanovic, Archie şi mai apoi Sarovic adăugînd puncte din acelaşi procedeu în primele 4 minute, timişorenii au început să efectueze rotaţia de pe bancă.

Astfel, Derasimovic şi Căpuşan şi-au încercat şi ei mîna, pînă la pauza mare exponenţialii Archie, cu 15 puncte, Jovanovic, cu 11, şi Sarovic, cu 10, fiind principalii marcatori, dar ex-căpitanul Dan Păltinişanu avînd şi el cîteva minute la dispoziţie, pentru un punct din aruncare liberă şi 4 recuperări.

După ce maximul primului sfert a fost 24:12 iar al celui de-al doilea 47:34, în urma unei reveniri constănţene la 3-4 puncte, pauza mare a consemnat scorul de 50:39.

Cu sacii în căruţă cam cu 7-8 minute înainte de final, cînd timişorenii aveau 85:58, favoriţii au rulat toată banca de rezerve, George Toth marcînd 3 puncte în cele aproape 6 minute jucate, Ionel Dodoc adăugînd tot atîtea în nici două minute pe parchet, Zoran Milencovici contribuind cu alte două în peste 3 minute jucate iar Georgian Păun intrînd şi el puţin în joc.

Ca reuşite, Zlatko Jovanovic are pare-se contract cu totalul de 22 puncte marcate, cu 8 asistenţe, urmat fiind de Popescu, cu 18, Archie, cu 17, Sarovic, cu 15 dar şi 13 recuperări, Derasimovic, cu 9, Jelenic, cu cinci, şi Căpuşan, cu două puncte, cărora li se adaugă cei 4 marcatori altfel mai puţin utilizaţi.

A fost aşadar 97:79 (28:21, 22:18, 28:17, 19:23), succes conturat tot cu Sarovic (36:45), Archie şi Jovanovic cele mai multe minute în teren.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.