BC Timişoara învinge Farul la 42 diferenţă, exact ca şi orădenii ieri. Şi urmează BCT – CSM Oradea…

Georgian Păun, împrumutat de la BC Timişoara, a fost între cei mai buni tineri jucători ai codaşei fără succes Farul Constanţa atât ieri, când CS Municipal Oradea s-a impus cu 95:53 într-un meci în devans la malul mării, cât şi azi, când şi „violeţii” lui Tudor Costescu s-au impus pe litoral tot la 42 diferenţă, 102:60 (43:34), într-o partidă din etapa a 6-a abordată de bănăţeni fără Jovanovic şi Radulovic dar cu 10 baschetbalişti marcatori pe linie şi utilizaţi între 10 şi 30 de minute.

O deplasare fără istoric a fost folosită de antrenorii Costescu şi Mandic pentru a da o şansă şi componenţilor mai puţin utilizaţi ai alb-violeţilor, dintre care Cătălin Petrişor a evoluat cel mai mult, o jumătate de oră, urmat la acest capitol de Lăpuşte, Panic, Lee, Johnson, Volkus şi Filip, toţi între 25 şi 20 de minute pe teren.

BC Timişoara, care i-a mai utilizat şi pe Toth (16 minute), Andrei (14) şi Milencovici (10), a câştigat toate cele 4 sferturi, desprinzându-se foarte clar în partea a doua a meciului: 19:26, 15:17, 13:24, 11:33.

Iar titularii Lee Ingram şi Panic au contribuit cu cele mai multe puncte, 24 respectiv 21, Lee reuşind şi cele mai multe recuperări, opt. Însă doar Panic şi Volkus s-au regăsit astăzi în 5-ul de start din formula standard a acestui debut de sezon, ceilalţi jucători titularizaţi fiind Petrişor, Johnson şi Toth, înlocuit la 9:6 pentru „marinari” cu Lăpuşte.

De cealaltă parte, Georgian Păun, care ieri marca 19 puncte şi recupera 7 mingi, numero uno pentru constănţeni, jucând cel mai mult pentru Farul, aproape integral, s-a regăsit şi azi în cinciul de start, fiind al doilea marcator al gazdelor, cu 15 puncte în 38 de minute jucate, şi tot 7 recuperări.

Aşadar un duel al tinereţii, sub semnul echilibrului doar în prima parte, în care Farul a căzut însă de la 16:15 la 16:25. În sfertul II, început cu Filip în locul lui Panic şi Lee pentru Volkus, BC Timişoara a fost egalată la 30, după ce conducea cu 28:19, dar apoi s-a desprins la pas.

Iar acum urmează derby-ul vestului, sâmbăta viitoare, de la ora 20, în sala Constantin Jude: BC Timişoara – CSM Oradea.

Marcatori: Lee 24, Panic 21, Petrişor şi Johnson – câte 12, Volkus 9, Andrei 8, Milencovici 7, Filip 4, Lăpuşte 3, Toth 2.

Minea a fost cel mai prolific constănţean, cu 19 puncte în 40 de minute jucate, dar Stănescu şi Bucur au acumulat câte 5 greşeli personale.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.