BC Timișoara pierde cu patru puncte la Ploiești. Bănăţenii au avut mai multe libere. Campionii, mai multe aruncări din acțiune

BC Timișoara a pierdut disputa de pe terenul campioanei CSU Asesoft Ploiești. Meciul din etapa 24 a Ligii Naționale s-a încheiat cu 71-67, pe sferturi: 17-13, 19-21, 18-12 și 17-21. Timișorenii s-au apropiat în două rânduri la un singur punct, spre finalul partidei, dar „trița” lui Pot a înclinat balanța pentru formația care a participat în EuroCup în acest sezon. Prahovenii au avut cu 22 de aruncări din acțiune mai mult ca și adversarii, care au beneficiat de 31 de libere.

10859439_10205814212741089_360196913_nBC Timișoara a început partida cu Jovanovic, Pilcevic, Pesic, Persic și Tica, iar Lewis a fost străinul lăsat în afara foii de joc. De partea cealaltă, ploieștenii au abordat partida fără principalul Vladimir Arnautovic și i-au avut în primul 5 pe Pot, Zigeranovic, Runkauskas, Flowers și Pelekanos. Runkauskas a înscris primele două puncte ale partidei la jumătatea primului minut, după care au urmat aproape patru minute în care gazdele n-au găsit drumul spre coș iar timișorenii au trecut la conducere, 2-8. Au urmat trei minute în care oaspeții nu au reușit să marcheze, timp în care ploieștenii au avut un „run” de 9 puncte și au trecut la conducere cu 13-10. Primul sfert s-a încheiat cu 17-13 pentru campioana en-titre. CSU Asesoft Ploiești s-a distanțat la 30-23 în minutul 15, dar Pilcevic și Persic au punctat de la distanță și au readus egalitatea la 30. Gazdele au marcat 6 puncte consecutive, iar timișorenii patru. Toth a avut ocazia egalării dar a ratat ambele libere astfel că prahovenii au rămas în avantaj la jumătatea partidei, 36-34.

CSU Asesoft s-a distanțat la 43-37 și 48-40 până la jumătatea sfertului trei. Popescu și Jovanovic i-au apropiat pe „lei” la patru lungimi, dar în ultimele două minute ale acestei perioade de joc s-au marcat doar 4 puncte, toate în contul gazdelor, care au intrat la ultima pauză cu un avans de opt lungimi, 54-46. Tica și Burlacu au înscris câte două puncte, după care au urmat patru minute de secetă în atacul ploieștenilor, iar alb-violeții au profitat și au redus ecartul la un singur punct, 56-55 după jumătatea ultimului sfert. Flowers a înscris cinci puncte consecutive pentru prahoveni, iar Dragan Petricevic a cerut timp de odihnă. La reluare, Persic și Tica au readus BC Timișoara la doar un punct în spate, 61-60 cu mai puțin de trei minute până la final. Runkauskas a marcat din spatele semicercului pentru 64-60, iar Tica a făcut 64-62. Zigeranovic și Pesic au înscris doar o liberă, astfel că scorul era 65-63 cu 54 de secunde rămase din joc. A urmat time-out-ul cerut de secundul Ocokoljic, iar Pot a marcat de la distanță pentru 68-63. Timișorenii au cerut timp de odihnă după care Burlacu a făcut a 5-a greșeală personală și l-a trimis la linia de libere pe Pilcevic. Acesta a transformat ambele aruncări, iar Runkauskas și din nou Pilcevic au marcat cele două libere de care au beneficiat, pentru 70-67 cu 20 de secunde până la final. Și Persic a fost sancționat cu al 5-lea fault și a fost eliminat, iar Flowers a transformat una din cele două libere de care a beneficiat. Oaspeții au ratat repunerea când mai erau zece secunde din joc, iar până la final nu s-a mai înscris, astfel că partida s-a încheiat cu 71-67 pentru formația care a trecut de prima fază a grupelor în EuroCup, dar care are un lot modificat destul de mult față de confruntările din competiția europeană.

Ploieștenii au avut 69 de aruncări din acțiune, față de 47 ale timișorenilor. Alb-violeții au avut, în schimb, nu mai puțin de 31 de libere, față de 8 ale gazdelor. CSU Asesoft Ploiești a înscris 21 de șuturi de la semidistanță din 45 încercate (45%), față de 12 din 24 ale bănățenilor (50%). De la distanță, ploieștenii au marcat de 8 ori din 24 de încercări (33%), iar BC Timișoara a avut 7 din 23 (30%). „Leii” au transformat 22 din cele 31 de libere de care au beneficiat (71%), în timp ce gazdele au marcat 5 din 8 (63%). Campioana en-titre a avut 39 de recuperări (12 ofensive/27 defensive). Bănățenii au recuperat 34 de mingi (5/29). Elevii lui Petricevic au încheiat partida cu 13 assist-uri, 21 de faulturi, 16 mingi pierdute și 6 intercepții. Tot 13 pase decisive au avut și gazdele, care au fost sancționate cu 24 de faulturi, au pierdut 10 mingi și au avut 10 intercepții.

Cătălin Burlacu a fost coșgheterul partidei cu 17 puncte, iar Jonte Flowers a încheiat în double-double cu 14 puncte și tot atâtea recuperări. Zlatko Jovanovic a fost cel mai bun marcator al „leilor”, cu 16 puncte. Pentru BC Timișoara au mai înscris: Pilcevic (13 puncte, 6 pase decisive), Tica (12 puncte, 7 recuperări), Persic (9 puncte, 9 recuperări), Pesic (8 puncte, 6 recuperări), Popescu (8 puncte) și Toth (1 punct). A mai jucat Manigat.

Cu acest rezultat CSU Asesoft Ploiești își consolidează prima poziție cu 41 de puncte (18 victorii/5 înfrângeri). BC Timișoara totalizează 34 de puncte (12/9) și este în plutonul ce luptă pentru locurile 3-8. Alb-violeții vor juca și marți la Ploiești, de această dată în Cupa României. Meciul din competiția eliminatorie se va disputa pe 17 martie de la ora 19:30.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.