BC Timișoara pierde la Craiova. Alb-violeții au avut 18 minute fără coș marcat din acțiune

BC Timișoara a pierdut în Bănie. SCM U Craiova s-a impus cu 68:59 la capătul unei partide în care bănățenii au marcat doar 17 coșuri din acțiune, având 18 minute în care nu au punctat decât de la libere. Pe sferturi scorul a fost: 19-21, 17-17, 16-6 și 16-15. Ambele formații au avut probleme cu transformarea aruncărilor de pedeapsă. Oltenii și-au schimbat stilul în această iarnă, renunțând la coșgheterul din prima parte a campionatului, Krstanovic, iar cu acest rezultat sunt la două victorii în fața lui Timba, în lupta pentru evitarea locului 12, retrogradabil, pe când ”violeții” rămân în plutonul echipelor ce luptă pentru locurile 3-8 la finalul sezonului regulat.

961608_509477879190104_415403365_n

Milos Pesic cel mai bun marcator al timișorenilor la Craiova (arhivă)

De la BC Timișoara a lipsit în continuare Persic, cel care s-a accidentat la meciul cu Energia Târgu Jiu și de atunci nu s-a mai antrenat normal, iar Pilcevic a avut ceva probleme la genunchi după meciul cu Gaz Metan Mediaș. Timișorenii au acuzat și probleme cu virozele, Petricevic a trimis în teren formula Jovanovic, Pilcevic, Lewis, Tica și Popescu, iar gazdele au început cu Bozovic, Boltic, Marojevic, Micic și Andrei. Pilcevic a înscris primele puncte de la distanță, iar gazdele au egalat pe rând la 3, 5 și 7, preluând pentru prima dată conducerea cu 9-7. „Leii din Banat” au preluat din nou conducerea și la prima pauză scorul era 19-21. „Trițele” lui Pesic și Manigat au dus ecartul la șapte puncte în favoarea oaspeților, 23-30, dar gazdele au strâns din nou distanța la un singur coș, 28-30. Oaspeții s-au dus din nou la șapte puncte avans, 31-38, dar oltenii au înscris cinci puncte în ultimul minut al sfertului secund, astfel că la pauza mare tabela sălii din Craiova arăta 36-38.

După revenirea de la vestiare timișorenii au avut probleme în atac și au avut 5 minute fără coș marcat, timp în care nici gazdele n-au strălucit, dar au trecut în avantaj, 40-38. Alb-violeții au marcat primul punct al sfertului trei după ce Popescu a transformat una din cele două libere, Pesic l-a imitat, iar Jovanovic a transformat cele două aruncări de pedeapsă și oaspeții au revenit în avantaj, 40-42. Au urmat alte trei minute și jumătate în care elevii lui Petricevic nu au înscris, iar oltenii au profitat de această dată printr-un „run” de 12 puncte care i-a dus la 52-42. Popescu a marcat tot de la linia de fault și a stabilit scorul ultimei pauze, 52-44. Ultimele zece minute au început cu atacuri irosite de ambele părți. Pesic a marcat două libere, după 50 de secunde, iar Bzovic și Boltic au făcut 57-46, în minutul 27. A urmat un timp de odihnă a lui Dragan Petricevic, iar alb-violeții au înscris din nou din acțiune după o secetă de aproximativ 18 minute când au punctat doar de la linia de pedeapsă. Mai exact, BC Timișoara a marcat o aruncare de 2 puncte prin Manigat când mai erau 4 minute și 10 secunde din sfertul secund și Jovanovic a punctat printr-un lay-up după 4 minute scurse din ultimul sfert, când scorul a devenit 57-48. Până la sfârșitul partidei diferența a oscilat între șapte și zece puncte, iar scorul final a fost 68-59.

BC Timișoara a înscris doar 17 aruncări din acțiune. 11 din 33 de două puncte (33% procentaj de reușită) și 6 din 22 de la distanță (27%). Gazdele au marcat jumătate din șuturile de la semidistanță, 21 din 42, și un sfert din cele din spatele semicercului, 5 din 20. Oltenii au fost sancționați cu 31 de faulturi, trei dintre jucătorii lor ieșind cu 5 greșeli personale: Boltic, Marojevic și Bosnjak. Oaspeții au fost sancționați cu 25 de faulturi, Tica fiind eliminat pentru 5 faulturi. În aceste condiții, alb-violeții au beneficiat de 33 de libere, dar au transformat doar 19 dintre acestea (58%). Nici craiovenii nu au fost mai străluciți de la libere, marcând doar jumătate dintre acestea, 11 din 22. Elevii lui Mandic au avut 47 de recuperări (8 ofensive și 39 defensive, față de 41 (7/34). BC Timișoara a reușit doar 6 pase decisive în această partidă, fiind cu mult sub media de 17 assist-uri/ meci din această ediție a Ligii Naționale.

Milos Pesic a fost coșgheterul partidei cu 19 puncte, fiind aproape de double-double, având și 9 recuperări. Bogdan Popescu a încheiat în double-double, cu 13 puncte și tot atâtea recuperări. Pentru BC Timișoara au mai înscris: Manigat (8 puncte, 5 recuperări), Jovanovic (7 puncte), Pilcevic (7 puncte), Toth (3 puncte, 4 recuperări) și Tica (2 puncte), acesta jucânt doar 8 minute în care a acumulat 5 faulturi. Au mai jucat: Lewis (26:22 minute) și Milencovici (aproximativ 6 minute). De cealaltă parte trei jucători au trecut de borna celor zece puncte, iar unul a încheiat cu double-double: Bozovic (14 puncte, 12 recuperări), Micic (13 puncte) și Bureau (12).

Cu această victorie, SCM U Craiova se duce la 2 succese în fața celeilalte formații timișorene, cu care luptă pentru evitarea poziției a 12-a, retrogradabile, în timp ce BC Timișoara rămâne în plutonul formațiilor care luptă pentru poziția a 3-a. Pentru BC Timișoara urmează partida de pe propriul teren cu BCM U Pitești, la finele săptămânii viitoare. SCM U Craiova stă în etapa următoare.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.