BC Timișoara pierde prima manșă din sferturile de finală a Cupei României. „Leii” păstrează șanse la calificare

BC Timișoara a pierdut a doua partidă consecutivă pe terenul campioanei CSU Asesoft Ploiești. Gazdele s-au impus cu 85-77 în prima manșă a sferturilor de finală, după ce sâmbătă câștiga la o diferență de patru puncte. La meciul din Cupă scorul pe sferturi a fost 16-16, 21-18, 30-25 și 18-18. Diferența de opt puncte îi menține pe alb-violeți în lupta pentru calificarea la Final Four-ul care va avea loc la Pitești la începutul lunii aprilie.

10859686_10205814207900968_804403477_nCompetiția eliminatorie prevede obligativitatea unui jucător român pe teren pe tot parcursul celor 40 de minute. CSU Asesoft Ploiești a început partida cu Szijarto, Pelekanos, Flowers, Runkauskas și Zigeranovic, iar timișorenii au răspuns cu Jovanovic, Pilcevic, Persic, Tica și Popescu. Lewis a rămas și de această dată în afara foii de joc. ZIgeranovic a înscris primele trei puncte ale partidei, iar Persic a adus primele puncte ale oaspeților după aproape două minute și jumătate. Jovanovic i-a adus pentru prima dată în avantaj pe „lei”, 3-4. Szijarto și Pelekanos au marcat pentru 8-4, iar Dragan Petricevic i-a trimis în teren pe Toth și Manigat în locul lui Pilcevic și Tica, la jumătatea primului sfert. Jovanovic a egalat la 8, iar Runkauskas a înscris de la distanță pentru 11-8. Persic a înscris una din cele două libere, iar Popescu a fost schimbat cu Pesic. Runkauskas a mărit diferența la 13-9, iar Toth a acumulat al doilea fault. Burlacu și Pot au intrat la ploieșteni în locul lui Szijarto și Pelekanos. Pivotul timișorean a înscris pentru 13-11, după care a comis al 3-lea fault și a fost înlocuit cu Tica, iar Milencovici a fost românul trimis în teren. Până la capătul primelor zece minute și Burlacu a acumulat a doua greșeală personală, iar Milencovici a înscris prima „triță” a bănățenilor și a stabilit scorul la prima pauză, 16-16.

Persic a înscris cinci puncte la startul sfertului secund, iar gazdele au cerut timp de odihnă. Jovanovic și Popescu au revenit pe teren în locul lui Milencovici și Tica, iar experimentatul pivot român a acumulat și el al doilea fault. Zigeranovic și Flowers i-au readus pe prahoveni în avantaj, 22-21, iar Petricevic a cerut time-out după trei minute scurse din a doua perioadă de joc. Burlacu a completat „run-ul” de opt puncte, după care Persic și Pesic le-au lăsat locul în teren lui Tica și Manigat, iar Jovanovic a egalat la 24 după ce a scuturat plasa de la distanță. Ambele echipe au făcut multe schimbări, iar scorul era 34-34 cu jumătate de minut înaintea pauzei mari. Runkauskas a înscris de la distanță și a readus formația gazdă în avantaj, astfel că scorul la jumătatea partidei era 37-34.

Alb-violeții au înscris din spatele semicercului prin Popescu și Pilcevic, trecând din nou la conducere, 39-40. Zigeranovic a acumulat al 3-lea fault și a fost retras pe bancă. Înlocuitorul său, Pelekanos, a readus egalitatea la 42, iar „trița” lui Jovanovic a mutat din nou avantajul în tabăra oaspeților, 42-45. Popescu a fost sancționat cu pași, Flowers a marcat de la distanță, iar veteranul timișorenilor a acumulat al 3-lea fault și a fost schimbat cu Pesic, revenind pe teren și Milencovici. Jovanovic și Pelekanos au scuturat plasa din spatele semicercului, iar Szijarto a dus scorul la 52-48. Petricevic a cerut timp de odihnă, după care Burlacu a ajuns la 4 greșeli personale, la jumătatea sfertului trei. Jovanovic a transformat două libere, iar ploieștenii au reușit un „run” de 7 puncte prin care s-au desprins la 59-50. Ecartul a ajuns la zece lungimi, 65-55 cu două minute până la finalul sfertului, iar scorul la ultima pauză era 67-59.

Popescu și Pesic au redus diferența la patru puncte, 67-63, iar Zigeranovic a ajuns la patru faulturi și a fost schimbat cu Burlacu. Runkauskas a înscris primele două puncte pentru gazde după mai bine de un minut, după care au urmat trei turnovers în tabăra timișoreană. Popescu a marcat un 3 points play, Pesic a fost sancționat cu fault ofensiv, după care a urmat o nouă minge pierdută de oaspeți. Runkauskas a marcat de la distanță, după care au urmat cinci puncte timișorene care au micșorat ecartul la o lungime, 72-71, iar ploieștenii au cerut timp de odihnă. Burlacu a fost sancționat cu a 5-a greșeală personală și a fost eliminat cu 3:35 minute înainte de finalul partidei. Pesic a adus ultima egalitate la 74-74. Zigeranovic i-a readus pe prahoveni în avantaj, 76-74, după care Popescu a făcut două faulturi în mai puțin de un minut și a fost eliminat pentru cinci greșeli personale cu două minute și jumătate înaintea finalului de meci și a fost înlocuit cu Toth. Zigeranovic a transformat două libere, Toth a ratat ambele aruncări de la linia de fault și același Zigeranovic a marcat pentru 80-74. A urmat time-out-ul timișorenilor, iar Milencovici și Tica au intrat în locul lui Pilcevic și Toth. Persic a înscris o liberă cu 25 de secunde înainte de final, iar banca Asesoftului a cerut timp de odihnă. Runkauskas a înscris de la distanță cu cinci secunde înainte de final și a stabilit scorul primei manșe a sfertului, 85-77.

Zlatko Jovanovic a fost coșgheterul partidei cu 24 de puncte. Pentru BC Timișoara au mai înscris: Popescu (12 puncte, 9 recuperări), Persic (11 puncte, 8 recuperări), Pesic (10 puncte), Pilcevic (8 puncte, 5 assist-uri), Milencovici (5 puncte), Tica (5 puncte) și Toth (2 puncte). A mai intrat Manigat. Din tabăra învingătoare, Ivan Zigeranovic a fost cel mai bun marcator cu 20 de puncte. Pelekanos a înscris 17 puncte, Runkauskas (16) și Flowers (15).

BC Timișoara a înscris 12 aruncări de 2 puncte din 28 (43%), 10 „trițe” din 24 de încercări (42%) și au transformat 23 din cele 32 de libere de care au beneficiat (72%). CSU Asesoft a marcat 21 din 36 de aruncări de două puncte (58%), 11 din 27 aruncări de trei puncte (41%) și 10 din 15 libere (67%). Timișorenii au reușit mai multe recuperări (8 ofensive/29 defensive), față de 30 ale gazdelor (4/26). Alb-violeții au avut 12 pase decisive, au fost sancționați cu 20 de faulturi, au pierdut 13 mingi și au reușit 5 intercepții. Ploieștenii au dat 21 de pase decisive, au făcut 27 de faulturi, au pierdut doar 6 mingi și au interceptat 7.

Manșa retur a sferturilor de finală se va disputa marți 24 martie de la ora 18 la sala Constantin Jude. Până atunci, BC Timișoara va evolua pe propriul teren cu CSMU Oradea într-o partidă contând pentru etapa 25 a Ligii Naționale, sâmbătă de la ora 18. Ploieștenii stau în următoarea etapă de campionat.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.