BC Timișoara plătește pentru starturile slabe de sferturi și pierde meciul 2 la Ploiești: 1-1 după două jocuri din sferturi

BC Timișoara a pierdut a doua partidă din primul tur al play-off-ului Ligii Naționale. CSU Asesoft Ploiești s-a impus cu 79-57, pe sferturi 12-15, 22-12, 24-22 și 21-8. Dacă în prima întâlnire „leii” au revenit și s-au impus pe final cu un coș de la peste 8 metri, în meciul secund timișorenii au condus în prima perioadă de joc, dar gazdele au revenit și s-au desprins la o diferență confortabilă, ducând scorul la 1-1 în lupta pentru un loc în careul de ași.

IMG_1076Gazdele de la Ploiești au început partida cu Pot, Flowers, Runkauskas, Burlacu și Cooper. Dragan Petricevic i-a trimis în teren pe Jovanovic, Pilcevic, Persic, Pesic și Popescu. Pot a înscris primele două puncte ale partidei după 13 secunde de joc. Au urmat două minute în care nu s-a marcat, iar Jovanovic a înscris din spatele semicercului și i-a dus pe oaspeți în avantaj, 2-3. Cinci puncte consecutive a lui Persic i-au desprins pe alb-violeți la 6-10, iar Tica și Jovanovic au mărit distanța la 8-15. Runkauskas a marcat de la distanță pentru 12-15, iar în ultimul minut și jumătate al sfertului nu s-a mai înscris, acesta fiind și scorul primei pauze. După ce au pus cinci puncte consecutive pe tabelă la finalul sfertului întâi, gazdele și-au continuat „run-ul” și la începutul sfertului secund, când au trecut la conducere cu 19-15. Tica a adus primele două puncte ale timișorenilor, pentru 19-17 după trei minute. Popescu și Tica i-au readus pe alb-violeți în avantaj, 21-23 după jumătatea sfertului secund. A urmat un nou „run” de 11 puncte al prahovenilor care s-au desprins la 32-23. Pauza mare a venit la scorul de 34-27 pentru CSU Asesoft Ploiești.

Revenirea de la cabine a adus un nou start de sfert lansat pentru echipa pregătită de Sasa Ocokoljic în lipsa lui Dado Arnautovic. Gazdele au început cu un parțial de 10-0 în două minute și s-au distanțat la 44-27 în minutul 23. Au urmat nouă puncte consecutive ale timișorenilor care s-au apropiat la 44-36 cu mai puțin de patru minute până la ultima pauză. Au urmat momente foarte bune în jocul „leilor” care au punctat de la distanță prin Lewis, de două ori, și Persic, în timp ce ploieștenii au înscris doar de la libere prin Runkauskas, iar scorul s-a strâns la 50-45 cu două minute înaintea ultimei pauze. „Trițele” lui Burlacu și Pot au mărit din nou ecartul pentru CSU Asesoft, care conducea după trei sferturi cu 58-49. Scenariul din precedentele două sferturi s-a repetat și în debutul ultimului, cu 9 puncte consecutive ale gazdelor, care s-au distanțat la 67-49. Popescu a înscris primele puncte ale alb-violețior după mai bine de trei minute, după care au urmat 8 puncte ale prahovenilor, care conduceau cu 76-61 când mai erau trei minute. Dragan Petricevic i-a trimis în teren în ultimele minute pe Toth, Milencovici și Zaharie, în timp ce Ocokoljic le-a acordat șansa să evolueze și tinerilor Negoițescu, Movileanu și Dogaru, iar scorul final a fost 79-57 la capătul unui sfert patru modest pentru BC Timișoara.

Ploieștenii au marcat un număr dublu de puncte din aruncările de la semidistanță. Aceștia au înscris 22 din 36 de șuturi de două puncte (61%), față de 11 din 24 cât au avut timișorenii (46%). Alb-violeții au înscris 8 din 22 de aruncări din spatele semicercului (36%), în timp ce gazdele au avut același număr de încercări și 7 dintre acestea și-au atins ținta (32%). Prahovenii au beneficiat de 17 libere și au transformat 14 (82%), iar bănățenii au înscris 11 din 14 (79%). BC Timișoara a încheiat partida cu 27 de recuperări (6 ofensive/21 defensive), 13 pase decisive, 20 de faulturi, 21 de mingi pierdute și 6 intercepții. CSU Asesoft Ploiești a avut 32 de recuperări (10/22), 14 assist-uri, 21 de faulturi, 11 mingi pierdute și 7 intercepții.

Stefan Pot a fost coșgheterul partidei cu 17 puncte, la care a adăugat 6 recuperări și 4 assist-uri. L-au urmat Zigeranovic cu 14 puncte și 5 recuperări și Runkauskas, tot cu 14 puncte, iar Flowers a încheiat partida cu 11 puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive. La BC Timișoara patru jucători au încheiat partida cu 10 puncte: Jovanovic, Persic, Tica și Popescu. Dalibor Persic a reușit cele mai multe recuperări din tabăra alb-violetă, 7. Pentru timișoreni au mai înscris: Lewis (6 puncte), Pilcevic (4 puncte),  Milencovici (3 puncte), Pesic (2 puncte) și Toth (2 puncte).

Duelul dintre CSU Asesoft Ploiești și BC Timișoara este singurul din sferturi unde cele două formații și-au împărțit victoriile în primele două partide. În celelalte întâlniri, Steaua CSM Eximbank București conduce cu 2-0 după ce s-a impus cu 79-77 în a doua partidă cu CSMU Oradea. BC Mureș Târgu Mureș a obținut a doua victorie la Cluj, 74-67 în disputa cu U Banca Transilvania și își poate asigura un loc în careul de ași pe propriul teren. CS Energia Târgu Jiu a câștigat și a doua partidă de acasă cu BCMU Pitești, scor 89-77, și conduce cu 2-0 după primele două partide. Tot cu 2-0 conduce și ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în finala Ligii Naționale feminine după ce s-a impus cu 68-63 pe propriul teren în a doua dispută cu CSM Târgoviște.

Lupta pentru un loc în semifinale se mută săptămâna viitoare pe terenul formațiilor mai slab clasate la finalul sezonului regulat. Proaspăta câștigătoare a Cupei României va găzdui partidele cu campioana en-titre pe 16 aprilie de la ora 18 și pe 17 aprilie de la ora 19 la sala Constantin Jude.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.