BC Timişoara, şi un al doilea eşec în retur, din două jocuri

BC Timişoara a pierdut astăzi la cea mai mare diferenţă de puncte dintre cele 5 eşecuri înregistrate în actuala ediţie a Ligii Naţionale, fiind egalată în ierarhia după două runde ale returului de o grupare gazdă, CSM Bucureşti, de care trecea cu 3-2 în sferturile fazei play-off din primăvara trecută.

„Violeţii” sunt acum într-un grup de 4 cluburi cu cîte 5 eşecuri după 17 etape, devansat de orădeni şi târg-mureşeni.

Fără Dominique Archie, alb-violeţii au cedat pentru a doua oară la rînd în numai cîteva zile, bucureştenii în schimb reuşind o a cincea victorie consecutivă, graţie unei evoluţii mai hotărîte şi dinamice, superioară la toate capitolele, inclusiv atît în ceea ce priveşte toată gama aruncărilor cît şi recuperările.

A fost 87:72, pe sferturi 28:17, 20:20, 23:15, 16:20, într-un loc în care s-au impus în deplasare în actuala campanie doar Energia Rovinari şi liderul CS Municipal Oradea. Timişorenii, care au avut parte de un al patrulea meci în doar 11 zile ale acestui început de an, parcurg fără doar şi poate o perioadă ceva mai dificilă, în care au ajuns la un al şaselea eşec în nici 50 de zile, din ultimele 13 meciuri.

Desigur, disputele cheie ale sezonului vor urma în faza play-off, cînd atingerea formei maxime are o mai mare semnificaţie, dar înfrîngerea de astăzi dovedeşte că nici adversarii din zona locurilor 1-8 n-au „dormit” în ultimele luni, CSM Bucureşti dispunînd astăzi de elevii lui Srdjan Jovanovic chiar mai clar decît o făceau la prima lor înfăţişare pe teren propriu din sferturile ediţiei trecute, în meciul 3 al duelului knock-out, 92:80 la scorul de 1-1 la partide, în ciuda faptului că de atunci l-au cedat grupării de pe Bega pe Garry Gallimore.

Apropo de care, antrenorul Jovanovic a apelat la un cinci de start cu Ivan Jelenic revenit în formaţie, după cîteva absenţe, alături de Zlatko Jovanovic, Derasimovic, Căpuşan şi Johnson.

Iar Zlatko Jovanovic, cel care deschidea scorul dar şi ochea prima aruncare de 3 puncte timişoreană, cu care limita scorul primului sfert, unul slab pentru oaspeţi, la 28:17, a fost acelaşi omniprezent cel mai folosit jucător al „violeţilor”, cu cele peste 36 de minute în teren, în preziua aniversării a 29 de ani.

Cele 16 puncte şi 10 assists ale bosniacului, care avea însă să rateze următoarele sale 5 aruncări de 3 puncte, n-au fost însă de ajuns pentru a contrabalansa un duel în care timişorenii au condus doar cu 0:2, în rest fiind doar într-o nefructuoasă cursă de urmărire.

Şi cu 3 „triţe” în primele 10 minute, CSM Bucureşti a avut şi 14 puncte avans în sfertul I, avantaj pe care avea să-l conserve, cu oarecare variaţii, pînă la final.

Bogdan Popescu, înlocuindu-l în sfertul II pe mai tînărul Delvon Johnson, dominat clar în duelurile din această seară, a marcat 7 puncte la rînd cu care BC Timişoara s-a reapropiat la 4 puncte, 30:26, handicap pe care îl mai reuşea însă o singură dată în sfertul secund, încheiat însă pe val de bucureşteni… 48:37 la pauza mare.

Desprinderea decisivă a venit în sfertul III, şi cu 22 de puncte avans pentru gazdele dominante, ieşind la rampă Bosnjak, cu 18 puncte şi 11 recuperări în cele peste 37 de minute jucate, secondîndu-l pe coşgeterul Morris, cu 23 de puncte, în vreme ce principalul marcator stagional al învingătoarei, Martinic, a contribuit cu 16 puncte.

În vreme ce CSM a ochit 12 aruncări de 3 puncte, BC Timişoara a reuşit doar şase, Gallimore fiind ţinut din scurt de foştii săi colegi pînă în primăvară, cu 9 puncte marcate în 25 de minute, în nota lui Jelenic, cu 11, Căpuşan şi Derasimovic, cu cîte 10, respectiv Popescu, tot cu 9.

N-a fost în schimb seara lui Johnson şi a căpitanului Sarovic, altădată o mînă sigură, dar care acum a marcat doar două coşuri din 10 aruncări, inclusiv libere.

Înfrîngere şi în cea de-a doua etapă a returului, sîmbătă urmînd ora revanşei cu Energia Rovinari, în faţa căreia BCT ceda în toamnă la doar un punct diferenţă…

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.