BC Timișoara trece de BC Mureș în duelul echipelor cu foame de victorii. „Leilor le e mai foame uneori decât tigrilor”

BC Timișoara s-a impus în meciul jucat pe propriul teren cu BC Mureș Târgu Mureș, scor 85-71, și a obținut a doua victorie în această ediție de campionat. După o primă repriză echilibrată, apărarea leilor a funcționat mult mai bine în partea secundă și le-a permis mureșenilor să marcheze doar 26 de puncte în repriza a doua.

Partida a început sub semnul echilibrului, cu o diferență maximă de cinci puncte în primul sfert, care s-a încheiat cu oaspeții în avantaj: 22-24. Următoarea perioadă de joc s-a desfășurat după aceleași coordonate, cu cele două echipe trecând pe rând la conducere, iar ecartul de două puncte consemnat în favoarea mureșenilor după primul sfert s-a păstrat și la pauza mare: 43-45. După revenirea de la vestiare, gazdele au egalat și au preluat conducerea, iar „tigrii” au trecut pentru ultima dată în avantaj în minutul 23, când scorul era 48-49. Au urmat două aruncări de trei puncte reușite de Jovanovi într-un minut care au adus BC Timișoara în frunte, 54-49. Mureșenii au început să găsească din ce în ce mai greu drumul spre coș în ultimele momente ale sfertului și alb-violeții au intrat în ultimul sfert cu un avans de șapte puncte, 62-55. Diferența s-a dublat în sfertul patru, adjudecat de gazde cu 23-16, iar scorul final a fost 85-71 pentru BC Timișoara care a fost mai exactă în repriza a doua și a insistat cu mai multe mingi sub panou.

Tehnicianul timișoreilor a vorbit despre schimbările pe care le-a făcut la pauză și care au făcut diferența. „A fost victorie meritată și muncită la final. Astăzi ne-am luptat suficient de mult. Exact ce a lipsit în repriza a doua de la meciul cu Târgu Jiu astăzi am avut la meciul cu Târgu Mureș. Cum au fost 14 putea să fie și mai mult, putea să fie și mai puțin. Eu cred că este reală și incontestabilă, asta e important. Diferența e un lucru care s-a consemnat la final și probabil echipa care până la final s-a apărat mai bine și s-a dezlănțuit. În primele două sferturi, noi am aruncat de trei puncte 11/7, ei 12/7, deci procentaje foarte bune și multe reușite. Noi, din păcate am suferit la capitolul precizie sub panou, unde echipa adversă a avut aproape 30 de procente peste noi. Acolo a fost diferența. În repriza a 2-a am cerut foarte mult mingea sub panou, indiferent că am avut aceste ratări. Mereu am cerut mingea jos la pivoți la Tica, la Toth, la Popescu. Din asta, dar și din foarte multă energie pe contraatac, s-a făcut diferența, am reușit să îi învingem deși echipa din Tg Mureș este foarte bine pregătită, cu un antrenor foarte bun și cu jucători foarte bine aleși”, a declarat Dragan Petricevic.

Accidentarea lui Pesic l-a făcut pe antrenorul alb-violeților să îi ofere peste 16 minute lui George Toth, care a marcat 9 puncte în momente importante ale partidei, a obținut faulturi pentru jucătorii importanți ai mureșenilor și a contribuit la victoria echipei sale. Pivotul timișorean nu se aștepta la o diferență de 14 puncte. „Sincer nu mă așteptam chiar la așa o diferență, pornind cu gândul că ambele echipe sunt și au fost în foame de victorii, dar se pare că noi ne-am dorit mai mult, având și avantajul că jucăm acasă, în propria sală. Se pare că poate leilor le e mai foame uneori de victorii decât tigrilor. Nu știu ce să zic. Ne-am dorit mai mult poate, asta este diferența. E bine că s-a terminat cu bine per total. Vreau să-i mulțumesc domnului antrenor și simt că am profitat cât de cât de minutele acordate”, a declarat George Toth.

Jucătorul de la BC Mureș, Andrei Căpușan, este convins că echipa sa nu a jucat la adevărata valoare. „Sunt multe chestii care nu pot să mi le explic. Nu cred că jucăm cel mai bun baschet al nostru pe care l-am jucat în ultima vreme, dar cu siguranță asta nu este valoarea noastră adevărată. Cu siguranță puteam mult mai mult și avem experiența necesară ca să ducem până la capăt un meci de 40 de minute, nu numai până la jumătatea meciului. În baschet se mai întâmplă. Pot să zic că și apărarea Timișoarei s-a intensificat un pic mai mult în sferturile trei și patru și noi nu am găsit soluțiile necesare ca să marcăm și să găsim omul liber”, a spus Andrei Căpușan. Acesta a vorbit și de fosta lui formație, BC Timișoara. „Este o echipă care promite, dar este destul de devreme ca să-ți faci o idee despre echipele din campionat. Este de-abia a 4-a etapă, campionatul este lung și sunt foarte multe echipe valoroase în campionat, de valori sensibil egale, și asta se vede și în scoruri și se vede meci de meci”, a mai spus Andrei Căpușan.

ZlatkoJovanovic a fost cel mai bun marcator al partidei cu 23 de puncte, plus 7 pase decisive și 3 recuperări. Vladimir Tica a fost aproape de un double-double, cu 15 puncte și 9 recuperări, iar Bogdan Popescu și-a trecut în cont 13 puncte. Pentru BC Timișoara au mai înscris: George Toth (9 puncte), Jahenns Manigat (9 puncte), Dalibor Persic (7 puncte, 8 recuperări), Kelvin Lewis (7 puncte) și Zoran Milencovici (2 puncte). Pe final, Dragan Petricevic le-a dat șansa să evolueze și jucătorilor de pe bancă, astfel că au intrat și Raul Covaciu, Bogdan Stăncuț și Octavian Boian. Pentru Boian au fost primele minute oficiale jucate în acest sezon pentru prima echipă. Milos Pesic nu a jucat din cauza unei accidentări. De la BC Mureș, Vaidotas Peciukas a înscris 19 puncte.

BC Timișoara a avut 40 de recuperări, dintre care 17 ofensive, față de cele 34 de recuperări ale mureșenilor, cu coar 8 ofensive. „Leii” au înscris 21 de aruncări de două puncte din 49 (42,9%), iar „tigrii” au avut 17/35 (48,6%). De la distanță, gazdele au marcat 10 din 23 (43,5%) și oaspeții, 9 din 25 (36%). La libere, BC Mureș a marcat 10 din 11 (90,95), în timp ce bănățenii au transformat doar 13 din 22 (59,1%).

În etapa următoare BC Timișoara se deplasează la Mediaș, pentru partida cu CS Gaz Metan.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.