BC Timişoara U20 îşi adjudecă şi derby-ul cu U Mobitelco Cluj U20 şi se califică fără eşec la turneul final

Luna trecută, la finele primului turneu semifinal, de la Cluj, ne repezeam să o dăm pe BC Timişoara U20 deja calificată în turneul final de 6 echipe al Campionatului Naţional sub 20 de ani, ceea ce s-a întâmplat abia duminică seară, după prima zi a celui de-al doilea turneu semifinal, de la Craiova, dar de-atunci alb-violeţii pregătiţi de Cristian Bota şi Tiberiu Ondreikovics au mai reuşit, câştigând şi în Bănie derby-ul cu U Mobitelco Cluj, să rămână unicii neînvinşi din întreaga competiţie.

Iar timişorenii au repetat azi-dimineaţă, în derby-ul zilei şi al grupei patrulater, scenariul primei confruntări cu clujenii, din februarie, revenind puternic din urmă, după pauză, şi câştigând la potou. În primul turneu, sub Feleac, BCT U20 pierdea cu 11:18 şi 5:6 primele două sferturi, dar le câştiga pe următoarele două la 7 respectiv 4 puncte diferenţă: victorie cu 58:55.

Astăzi, la Craiova, ardelenii s-au desprins chiar mai clar în prima jumătate a jocului, cu 20:9 şi 22:20, aşadar 42:29 la pauză, dar „violeţii” au izbutit un nou come-back de succes, 24:9 şi 12:10 în sferturile 3 şi 4. Victorie cu 65:61 şi 6 triumfuri din 6 în turneele semifinale! Totuşi, timişorenii îi vor avea drept adversari pe clujeni şi în turneul final, pe care ar dori să-l găzduiască în sala „Constantin Jude”, fază finală în care CSŞ Ploieşti s-a calificat cu 5 victorii şi o înfrângere, iar U Mobitelco şi LPS Târgu Mureş cu câte 4 succese şi două eşecuri. Rămâne de văzut care două formaţii vor accede din ultima serie semifinală…

De remarcat este că timişorenii i-au întins astăzi serios pe 5 dintre componenţii lor, Szekely, Tamaş, Diaconu, Păun şi Covaciu, fiecare cu peste 35 de minute jucate, în vreme ce ceilalţi 3 jucători utilizaţi de „violeţi”, Spînu, Căta şi Borca, au totalizat laolaltă sub un sfert de oră pe parchet, în condiţiile în care adversarii au apelat la o rotaţie mai mare, cu 11 baschetbalişti folosiţi.

Coşgeter al învingătorilor a fost din nou Vlad Szekely, cu 23 de puncte marcate, urmat de Tamaş şi Diaconu, cu câte 12, Covaciu, cu 9, Păun, cu 5 puncte, respectiv Căta şi Spînu, cu câte două puncte.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.