BCM Danzio, praf acolo unde s-a impus doar U ICIM Arad

Cea mai lungă deplasare a sezonului a coincis astă-seară pentru baschetbalistele de la BCM Danzio Timişoara cu cel mai sever eşec stagional, 91:52 (48:25) în fieful reenergizatei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, gazdă cu 5 străine la start ce speră din nou la podiumul căţărat la final în 2011, dar care, în campionatul trecut, se alegea cu 36 de înfrîngeri din 36 de jocuri.

Covăsnencele nu mai sunt nici pe departe victimele sigure din campania trecută, depăşind însă „Panterele roz” mai clar decît se preconiza într-un propriu fief în care pînă acum s-a impus doar U Vasile Goldiş ICIM Arad, cea de-a şaptea victorie acasă a elevelor lui Csaba Deri conturîndu-se pe sferturi cu 30:12, 18:13, 27:11 şi 16:16.

BCM Danzio, cu doar 5 marcatoare, dintre care noua achiziţie Maric şi Pesovic au marcat mai mult decît jumătate din punctele echipei dar au şi ochit doar una din 6 aruncări de 3 puncte respectiv două din 9, dintr-un total timişorean de 4 din 26, n-au avut nici o replică, inclusiv sub panouri, unde verzile au dominat cu 56 faţă de 31 de recuperări, de la învingătoare excelînd Valentine, double-double cu 26 de puncte şi 14 recuperări, Cajdacsi, tot double-double cu 11 puncte şi 12 recuperări, dar şi Bailey, cu 20 de puncte, Ivanovic (14) şi Dincă (11).

Avînd doar un eşec mai puţin decît timişorencele înaintea acestui meci din etapa a 20-a, gazdele din Sfântu Gheorghe doreau să se asigure că îşi consolidează şi în continuare poziţia în zona locurilor 1-8, în cadrul căreia n-ar fi exclus ca adversarele de astăzi să se reîntîlnească în play-off, pe cînd BCM Danzio s-a prezentat în curbura Carpaţilor după 3 succese la rînd în campionat dar şi fără vreo victorie în deplasare încă din 10 octombrie, 96:87 la Bucureşti, cu Rapid.

Iar modesta formă avută pe alte terenuri, la Braşov, unde încheia anul cedînd la un punct diferenţă, dar şi la Satu Mare, unde pierdea cu 30 handicap, precum şi la Sportul Studenţesc CSM Bucureşti şi CSBT Alexandria, unde îşi începea şirul înfrîngerilor, la 24 puncte diferenţă, a continuat pentru elevele lui Dan Ionescu şi în Covasna, unde s-au văzut conduse chiar şi la 26 de puncte diferenţă în prima jumătate a meciului, mai exact în minutul 19.

La reluare a fost şi mai rău, Sepsi desprinzîndu-se pînă la 73:32 în minutul 27, în urma a 23 de puncte fără replică, vreme de 7 minute din sfertul 3, ca o revanşă după umilinţele din ediţia precedentă şi continuînd seria triumfurilor galopante, între care un 103:60 tocmai săptămîna trecută, contra Oradei, pe care o spulbera în tur la 82 diferenţă, pe Crişul Repede, sau o altă victorie la scor acasă, cu 53 avans în dauna clujencelor.

În cinciul de start Brown, Pesovic, Fodor, Stoiedin, Kilin (Maric), şi în care a revenit Bianca Blanaru, introdusă în minutul 5 în locul Adinei Stoiedin, mai apoi intrînd în primul sfert şi Vuksic şi Thompson, timişorencele au avut aşadar parte de un eşec la 39 de puncte diferenţă, care trebuie cît mai repede dat uitării, ţinînd cont că miercuri sunt aşteptate în „Constantin Jude” cele de la CSBT Alexandria, pentru intermediara din etapa a 21-a.

Maric şi Pesovic, cu aruncări de 3 puncte, au preluat iniţial conducerea pentru rozaliile de pe Bega, în nişte prime aproape 4 minute în care alb-verdele covăsnean a fost restricţionat la numai 4 puncte marcate, dar odată ce Wampler a ochit la rîndul ei o aruncare de 3 puncte, Sepsi a sprintat de la 4:8 la 30:10, moment în care aceeaşi Maric, autoare a 9 dintre cele 12 puncte ale timişorencelor în primele 10 minute, a mai atenuat deficitul cu alte două aruncări libere.

A fost aşadar un simplu foc de paie, Sepsi începînd sfertul secund cu alte 6 puncte înainte ca Pesovic să înscrie primul coş de două puncte al bănăţencelor, în minutul 12.

În ansamblu, gazdele se pot mustra doar pentru faptul că Wampler a acumulat 5 greşeli personale deja în minutul 15, imitată fiind ulterior de Bailey, pe cînd BCM Danzio s-a ales cu o lungă deplasare greu de îndurat.

***

BCM Danzio: Maric 15 puncte (6 recuperări şi cele mai multe minute jucate, 37); Pesovic 14p; Stoiedin 10p; Brown 7p (7 recuperări – cele mai multe ale Timişoarei); Fodor 6p.

Au mai jucat: Kilin, Zidaru, Vuksic, Blanaru, Thompson, Haas, Crîsnic.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.