BCM Danzio, în turul României: timişoreanca Stoenescu, a doua cea mai folosită jucătoare de vicecampioana CSM Târgovişte în 84:38 cu fetele de pe Bega

În lunga deplasare spre capătul estic al ţării, la Galaţi, pentru disputa din această seară, de la ora 18,30, cu nou-promovata Phoenix Galaţi, BCM Danzio a poposit joi seară în Cetatea Chindiei, pierzând cu 84:38 jocul în devans din etapa a 13-a a Ligii Naţionale, cu vicecampioana CSM Târgovişte, la care timişoreanca Stoenescu a evoluat peste 27 de minute, marcând 9 puncte.

Aceasta a fost a treia înfrângere la rând a grupării de pe Bega şi totodată al treilea cel mai drastic eşec stagional, după cele suferite în primele două etape, acasă cu U Alba Iulia şi la Arad, totalul fiind acum de 7 insuccese din 11 partide, în vreme ce dâmboviţencele, cu 9 victorii, rămân în coasta fruntaşelor mai sus menţionate.

Gazdele au câştigat fiecare sfert, cu 18:6, 21:12, 29:11, 16:9, şi au dominat net disputa sub panouri, adjudecată cu 59 la 29 de recuperări, de la timişorence cele mai multe puncte şi recuperări reuşindu-le Adina Stoiedin, cu 9 respectiv şase.

Mult mai importantă pentru BCM Danzio este însă deplasarea de sâmbătă seară la Galaţi, într-un duel direct pentru intrarea în play-off, ambele echipe trăgând din greu, împreună cu Olimpia Braşov, pentru obţinerea poziţiilor 7 şi 8.

Pe lângă Stoiedin, au mai înscris la Târgovişte pentru timişorence şi Pesovic, 8 puncte, Fodor 7, Kilin 6, Necula 4, Zivadinovic şi Ardelean, câte două puncte. Au mai jucat Zidaru şi Kecojevic.

Smith a fost coşgetera meciului condus de gazde la pauză cu 39:18, cu 16 puncte în contul târgoviştencelor.

Deplasarea la Galaţi contează pentru etapa a 11-a iar în runda următoare BCM Danzio va evolua acasă, cu U Cluj, week-end-ul viitor, ocazie cu care va pune punct apariţiilor din turul ligii feminine.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.