BCM Danzio, la al 10-lea eșec în campionat. 100:48 la Brașov, unde evoluează o „legiune ex-timișoreană”

BCM Danzio Timișoara a încasat fix o sută de puncte în deplasare la formația clasată pe locul secund, Olimpia CSU Brașov, în etapa a 18-a din Liga Națională. Oaspetele au reușit 48 de puncte. Scorul pe sferturi a fost: 30-18, 24-11, 18-4, 28-15.  Biljana Pesovic, cea mai longevivă stranieră din istoria formației bănățene, a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu 20 de puncte pentru gazde. La Brașov a evoluat și timișoreanca Andra Haas, în timp ce Dora Ardelean nu a intrat, find accidentată.

BCM Danzio - Olimpia CSU Brașov 61-72

BCM Danzio a început partida în formula Grbic, Lough, Wilson, Dumitrache și Zidaru. Gazdele le-au avut în primul 5 pe Bartee, Mitic, Sharpe, Irimia și Pesovic. Bartee a înscris primele două puncte ale partidei, iar Zidaru a înscris de la distanță și a adus singurul avantaj pe tabelă al bănățencelor. Au urmat nouă puncte la rând ale gazdelor care s-au desprims la 11-3. Pesovic și Grbic au scuturat plasa din spatele semicercului, pentru 14-8, iar brașovencele au continuat să se distanțeze, astfel că la prima pauză conduceau cu 30-18. În această primă perioadă de joc a debutat pentru formația condusă de Bogdan Bulj și Gabriela Măgurean.

Partida a continuat pe aceleași coordonate cu alb-albastrele distanțându-se sfert de sfert. La pauza mare s-a intrat cu 54-29, a treia pauză a venit la scorul 72-33, iar la final brașovencele s-au impus cu 100-48. Gazdele au dominat lupta sub panouri și au terminat partida cu 51 de recuperări (19 ofensive/ 32 defensive) și 42 de puncte din spațiul de trei secunde. Oaspetele au avut 35 de recuperări (15/20) și 26 de „points in paint”. Timișorencele au înscris 16 aruncări de două puncte din 49 încercate (33%), 3 din 16 de la distanță (19%) și 7 din 13 libere (54%). Brașovencele au marcat 28 din 51 de aruncări de la semidistanță (51%), 7 din 17 din spatele semicercului (41%) și 23 din 26 de libere. Acestea au încheiat partida cu 20 de pase decisive, 16 faulturi, 14 mingi pierdute și 15 intercepții. Bănățencele au avut 4 pase decisive, 21 de faulturi, 25 de mingi pierdute și 4 intercepții. În ceea ce privește punctele din turnovers, elevele lui Dan Calancea au condus la acest capitol cu 20-9.

Biljana Pesovic a fost cea mai bună marcatoare a partidei cu 20 de puncte, la care a adăugat 8 recuperări și 4 assist-uri. Carla Bartee a încheiat în double-double cu 15 puncte și 13 recuperări. Tot 15 puncte a reușit și Ana Ferariu. Pentru gazde au mai înscris: Irimia 11 puncte, timișoreanca Andra Haas 9 puncte, Chiș 7 puncte, M. Ferariu 5 puncte, iar Brezoi și Mitic câte 4. Brianna Wilson a fost cea mai bună jucătoare de la oaspete, terminând în double-double cu 16 puncte și 10 recuperări. Pentru BCM Danzio au mai marcat: Grbic 8 puncte, Zidaru 7, Lough 6, Szmutku 4, Dumitrache 3, Neagu 2 și Măgurean 2. Au mai intrat Mita și Lupu.

Olimpia CSU Brașov obține a 14-a victorie stagională (2 înfrângeri) și ocupă a doua poziție cu 30 de puncte. Timișorencele au ajuns la 10 înfrângeri, având 5 victorii și 20 de puncte, cu care ocupă a 9-a poziție.

Pentru elevele lui Bogdan Bulj urmează restanța din etapa a 13-a cu ICIM Arad. Timișorencele pot profita de problemele arădencelor și să obțină o primă victorie în derby-ul zonal. Partida cu formația de pe Mureș va avea loc miercuri 13 ianuarie de la ora 15 la sala Constantin Jude.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.