BCM Danzio pierde acasă cu Olimpia CSU Brașov. Oaspetele mai bune din spațiul de trei secunde, gazdele au înscris mai mult de la distanță

BCM Danzio a fost învinsă de Olimpia CSU Brașov în partida din etapa a 7-a Ligii Naționale de baschet feminin. Partida a început cu 15 minute întârziere și s-a încheiat cu scorul 61-72, pe sferturi: 18-20, 15-20, 16-22 și 12-10. Alb-violetele au avut un avantaj maxim de patru puncte, în debutul partidei, dar oaspetele au preluat conducerea și s-au aflat la conducerea meciului mai mult de 33 de minute, găsind în multe rânduri spațiu sub coșul advers și punctând consistent din apropierea panoului. Timișorencele au fost mai bune de la distanță, reușind 8 „trițe”.

Disputarea partidei a stat sub semnul întrebării după ce a fost decretat doliul național, punându-se problema amânării tuturor meciurilor din această etapă. Federația Română de Baschet a emis un comunicat prin care se anunța că partidele se vor disputa, dar fără muzică, prezentări, cu un moment de reculegere înaintea primului fluier. La partida dintre BCM Danzio și Olimpia CSU Brașov fetele au avut șnururi negre la umăr, pe maieuri. Meciul a început cu 15 minute întârziere.

BCM Danzio - Olimpia CSU Brașov 61-72BCM Danzio le-a avut în 5-ul de start pe Stankovic, Jaksic, Zidaru, Mitov și Wilson. Oaspetele au început în formula Sharpe, Pesovic, Irimia, Ardelean și Bartee. De la Olimpia a lipsit Dara Kovacevic, care nici măcar nu a făcut deplasarea, în timp ce Biljana Pesovic, transferată în această vară de la Timișoara, nu s-a antrenat toată săptămâna după ce s-a accidentat la partida cu Alba Iulia. Mitov a înscris primele puncte ale partidei, de la semidistanță, iar Bartee a reușit un „3 points play” pentru 2-3. Stankovic a înscris una din cele două libere de care a beneficiat, punctând ulterior de la distanță pentru 6-3. Căpitanul Zidaru a pus punctul zece pe tabelă pentru alb-violete care au ajuns la avantajul maxim în acest meci, 10-6 în minutul cinci. Stankovic a fost sancționată cu tehnic, dar Irimia a ratat libera. Căpitanul olimpicelor și-a luat revanșa după câteva secunde când și-a trecut în cont primele patru puncte și a egalat la 10. Brașovencele au găsit în mai multe rânduri omul liber sub coș, au punctat din apropierea inelului și s-au desprins la 15-20, iar „trița” lui Lough, cu șapte secunde până la finalul sfertului, a stabilit scorul la prima pauză: 18-20.

Debutul sfertului secund le-a aparținut jucătoarelor echipate în albastru care au reușit mai multe intercepții și au punctat pe contraatac, desprinzându-se la 21-30. Gazdele au punctat de la distanță, iar Mitov a redus ecartul la cinci lungimi: 29-34. Pesovic a înscris coast to coast după o recuperare, iar Jaksic a înscris una din cele două libere. A urmat o fază controversată, sub panoul timișorencelor. Ferariu a pătruns și a înscris două puncte, iar Bartee a făcut intercepție pe repunerea alb-violetelor și a înscris pentru 30-40. Arbitrii se îndreptau deja spre coșul celălalt când americanca a „furat” mingea și a marcat, astfel că aceasta a păstrat-o în mână crezând că arbitrii nu au văzut că mingea a intrat în coș. Aceștia au validat cele două puncte dar au sancționat-o cu tehnic pe jucătoarea cu numărul 73 cu jumătate de minut până la pauza mare. Mitov a înscris libera iar, după time-out-ul solicitat de Bogdan Bulj, Jaksic a pătruns și a profitat de lipsa rotației în defensiva adversă, înscriind pentru 33-40. A urmat timpul de odihnă al oaspeților, dar brașovencele au pasat greșit și s-a intrat la vestiare cu 33-40.

Primul minut de la reluare a adus ratări de ambele părți, iar Sharpe, după pătrundere, și Irimia, de la libere au dus scorul la 33-44. Stankovic a înscris primele puncte ale sfertului pentru timișorence după aproape două minute și jumătate. Sharpe, Irimia și Bartee au punctat consistent în timp ce gazdele au înscris doar prin Stankovic, astfel că scorul în minutul 26 devenea 37-52. Bogdan Bulj a cerut timp de odihnă după jumătatea sfertului. Danzio a continuat să marcheze doar prin Stankovic, iar după ce Pesovic a pătruns din stânga și a stabilit cea mai mare diferență de pe tabelă (41-58), tehnicianul sârb a cerut un nou time-out. În traducerea lui Grbic în engleză, acesta le-a spus jucătoarelor să le fie rușine, pentru că Pesovic joacă într-un picior atât în apărare, cât și în atac. Mitov și Dumitrache au marcat de la distanță și scorul s-a strâns la 44-58 cu două minute înaintea ultimei pauze. Bartee a înscris și ea cu mult noroc de la distanță după ce mingea a sărit din inel, s-a apropiat de tabela de 24 de secunde, dar nu a atins-o și a căzut în coș. Gazdele au aruncat grăbit de după semicerc după doar nouă secunde de atac, nici una din formații nu și-a fructificat atacul din ultima jumătate de minut, astfel că scorul după trei sferturi a fost 49-62.

Bartee și-a mai trecut în cont o „triță”, iar Sharpe a punctat pentru 51-67. Brașovencele au avut aproape cinci minute în care nu au găsit drumul spre coș, faulturi în mai multe rânduri și au fost nemulțumite că jocul a continuat, iar la celălalt coș gazdele au punctat prin pivoți pentru 56-67. Au urmat trei minute în care nici timișorencele nu au punctat, iar Bartee a oprit seceta oaspetelor pentru 56-69. Irimia a înscris ultimele puncte ale oaspetelor printr-un coș cu fault iar în ultimul minut și jumătate Stankovic a înscris două puncte, iar Lough una din două libere, stabilind scorul final: 61-72. De menționat faptul că în ultima jumătate de minut Dan Calancea a avut în teren un cinci format numai din românce, printre care timișorencele Andra Haas și Dora Ardelean.

Olimpia a făcut diferența prin punctele înscrise din spațiul de trei secunde: 44 față de 20, precum și la recuperări unde scorul a fost 48 (13 ofensive/35 defensive) la 30 (5/25). Timișorencele au fost mai consistente de la distanță de unde au înscris 8 din cele 22 de aruncări (36%), față de 3 din 14 (21%) ale olimpicelor. Oaspetele au avut un număr dublu de mingi pierdute: 16, față de doar 8 ale gazdelor.

Carla Bartee a fost cea mai bună jucătoare de pe teren. Americanca Brașovului a înscris 25 de puncte și a reușit 19 recuperări pentru 36 la eficiență. În double-double a încheiat și Gabriela Irimia, jucătoarea care face parte și din naționala României a încheiat partida cu 17 puncte și 10 recuperări. Janae Sharpe a înscris 14 puncte, iar Biljana Pesovic 11. Biljana Stankovic a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor cu 19 puncte (5 recuperări). Pentru BCM Danzio au mai înscris: Zorica Mitov 16 puncte, Carlee Lough 11 puncte, Briana Wilson 7 puncte (9 recuperări), Alexandra Dumitrache 3 puncte, Jovana Jaksic 3 puncte și Christina Zidaru 2 puncte. Au mai intrat Șerb și Grbic.

Cu acest rezultat Olimpia egalează în clasament formația timișoreană, ambele totalizând 9 puncte. BCM Danzio cu un bilanț de 3 victorii și 3 înfrângeri, în timp ce olimpicele au 4 victorii și o înfrângere dar au o partidă mai puțin, pe care este de așteptat să o câștige lejer, la Satu Mare. Clasamentul îl găsiți pe coloana din dreapta. Pentru cele două formații urmează meciurile din etapa intermediară de miercuri. Olimpia CSU Brașov primește vizita formației CS Phoenix Galați, iar BCM Danzio Timișoara se deplasează la campioana en-titre, CSM Târgoviște.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.