BCM Danzio Timişoara, învinsă clar în prima manşă a sferturilor Cupei României: 82:46 la Sepsi Sfântu Gheorghe

Cel de-al doilea week-end din an a adus deja şi primul joc pentru baschetbalistele de la BCM Danzio Timişoara, pe terenul favoritei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, care s-a impus în această seară cu 82:46 (48:28), în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei României. Iar revanşa pentru intrarea în Final Four va avea loc tot în Covasna, mâine.

Pornind cu şansa a doua în faţa covăsnencelor, clasate pe locul 5 în Liga Naţională, cu numai 4 înfrângeri în cele 13 jocuri din tur, alb-violetele s-au văzut conduse după primele 10 minute cu 25:10, indiciu al dezechilibrului manifestat şi în toamnă, când, la Timişoara, în campionat, Sepsi se impunea cu 92:51, unul dintre cele 8 eşecuri ale fetelor de pe Bega.

Calificate la pas din optimi, cu 99:23 şi 113:24 contra celor din Oradea, într-o dublă manşă disputată înaintea începerii campionatului, baschetbalistele lui BCM Danzio n-au mai avut aceeaşi facilă misiune şi contra lui Sepsi, care marca 101 respectiv 144 de puncte în eliminarea Craiovei cu victorii la 50 şi 87 de puncte diferenţă.

De fapt, rezultatele sferturilor Cupei României au confirmat ierarhia valorică din Ligă, campioanele de la ICIM UVG Arad, care au răsturnat în retur soarta calificării, contra lui CSU Alba Iulia, CSBT Alexandria, care a trecut în dublă manşă de cele din Satu Mare, şi vicecampioanele de la CSM Târgovişte, tot aşa, învingătoare de două ori contra Braşovului, făcând pasul spre Final Four. E drept, braşovencele au fost nu departe de o revanşă de palmares în returul de la Târgovişte, unde n-au cedat sferturile 3 şi 4, pierzând doar cu 77:75 o manşă secundă în care Ancuţa Stoenescu, timişoreanca, a înscris pentru gazde 11 puncte în 20 de minute jucate, a şaptea cea mai utilizată componentă de către dâmboviţence.

BCM Danzio a început la Sfântu Gheorghe în alcătuirea Kilin, Pesovic, care a jucat cele mai multe minute, circa 37, Fodor, Stoiedin, Ardelean, ultimele două marcând câte 4 puncte într-un prim sfert pierdut cu 25:10. Timişorencele l-au cedat mai strâns pe cel de-al doilea, cu 23:18, intrând la vestiare cu handicapul de 48:28, uşor îmbunătăţit faţă de maximul de 44:20, cu două minute înaintea pauzei.

Oaspetele au pierdut şi celelalte două sferturi, cu 18:7 şi 16:11, rămânând după doar câteva minute din sfertul 3 fără Marta Fodor, care a acumulat 5 greşeli personale, dintre care 3 într-un răstimp de nici două minute, la reluare.

Loyd a fost coşgetera meciului, cu 23 de puncte, iar Watson a reuşit un double-double pentru Sepsi, 16 puncte şi 12 recuperări, capitol la care gazdele au dominat cu 42 la 27.

*

BCM Danzio Timişoara: Stoiedin 12 puncte şi 7 recuperări, Kilin 10p, Ardelean 8p, Pesovic 7p, Kecojevic 3p, Fodor, Necula şi Zidaru – câte două puncte.