BCM Danzio U23, apelînd la junioare, încheie la scor turneul timişorean: 85-48 contra Craiovei

BCM Danzio Timişoara a încheiat în trombă turneul pe care l-a găzduit vreme de 3 zile în sala „Constantin Jude”, în cadrul Campionatului Naţional sub 23 de ani, în care s-a înscris laolaltă cu CS Olimpia Bucureşti, U Cluj şi SCM U Craiova, înregistrînd şi o a şasea victorie din totalul jocurilor disputate pînă acum, în turneul bucureştean cît şi în cel demarat duminică pe Bega.

Dan Ionescu şi Veronica Gavrilă şi-au permis marţi după-amiază să apeleze chiar la junioarele de la CSŞ Bega, dat fiind decalajul valoric faţă de SCM U Craiova, ultima în ierarhie şi fără victorie în 6 jocuri.

Astfel, BCM Danzio U23 a folosit astăzi 10 jucătoare dar cel mai puţin, doar 10 minute, pe principala protagonistă în victoria de ieri, contra Clujului, şi anume Adina Stoiedin, apelînd în schimb la mai tinerele Alexandra Bălăceanu, 29 de minute, Bianca Blanaru şi Teodora Neagu, cîte 24 de minute, Alexandra Sasebeş (22´), Alexandra Steiner (17´) şi Dora Ardelean (15´).

Dintre care Steiner a excelat cu 16 puncte şi 8 recuperări în victoria cu 85:48 (18:17, 23:5, 16:11, 28:15), conturată pe parcursul sfertului doi, cînd timişorencele s-au distanţat de la 22:20 la 36:20. Celelalte marcatoare ale Timişoarei au fost Fodor şi Ardelean, cu 13 puncte, Zidaru, cu 12, Thompson, cu 7, Blanaru, Sasebeş şi Bălăceanu, cu cîte 6, Neagu, 4 puncte respectiv Stoiedin, cu două puncte.

În celălalt joc al ultimei runde a turneului de la Timişoara, U Cluj – SC Olimpia 50:46.

Clasament (după două turnee; 6 etape): 1. BCM Danzio 12 puncte, 2. U Cluj 10p, 3. SC Olimpia 8p, 4. SCM U Craiova 6p.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.