BCM Tymes pierde cu 61-73 la Alexandria. Timișorencele au înscris peste 60% din aruncările de două puncte

BCM Tymes Politehnica Timișoara a pierdut prima partidă din 2015, la Alexandria. Gazdele s-au impus cu 73-61 după un meci în care s-au înregistrat cinci schimbări de lider și trei egalități. Cele două formații și-au împărțit sferturile. Primul și ultimul le-au revenit teleormănencelor, cu 19-16 și 28-10, în timp ce timișorencele și-au adjudecat sferturile 2 și 3 cu 20-15, respectiv 15-11. Alb-violetele au avut un procentaj foarte bun la aruncările de două puncte, 61,5%, dar au avut de două ori mai multe mingi pierdute decât Alexandria. Gazdele au fost mai precise de la distanță și au profitat de cele 16 libere în plus.

Jefimija Karakasevic și Shanita Arnold

Karakasevic și Arnold – coșgheterele partidei de la Alexandria, în duel la meciul tur

Bogdan Bulj a început partida cu Biljana Pesovic, Natasa Krnjetin, Diana Moraru, Jefimija Karakasevic și Jelena Maksimovic. De partea cealaltă, Mădălin Piperea le-a trimis în teren pe Rachel Coffey, Shanita Arnold, Morgan Stroman, Anca Șipoș și Stefka Miteva. Gazdele și-au adjudecat primul sfert cu 19-16 și conduceau la jumătatea sfertului secund cu 28-22. Au urmat momente favorabile timișorencelor, care au trecut la conducere până la pauza mare, 34-36. Avansul alb-violetelor s-a mărit la șase lungimi după sfertul al treilea, astfel că scorul ultimei pauze a fost 45-51. Ultimele zece minute le-au aparținut însă fetelor de la Alexandria, care au reușit un parțial de 21-6 până la jumătatea sfertului patru, când conduceau cu 66-57. Scorul final a fost 73-61 pentru favorita confruntării, CSBT Alexandria, care obține a 6-a victorie pe teren propriu, în timp ce bănățencele au 5 înfrângeri în deplasare.

Jefimija Karakasevic și Shanita Arnold au fost coșgheterele partidei, cu câte 20 de puncte. Pivotul timișorean a înscris cele 20 de puncte astfel: 9 din 11 aruncări de 2 puncte, 0/1 de trei, 2/3 de la libere și a reușit 7 recuperări (2 ofensive și 5 defensive). Pentru BCM Tymes au mai înscris: Biljana Pesovic (16 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive), Jelena Maksimovic (11 puncte, 7 recuperări, dar și 6 mingi pierdute), Vladinka Erak (5 puncte, 6 recuperări), Alexandra Dumitrache (5 puncte), Diana Moraru (2 puncte) și Adina Stoiedin (2 puncte). Au mai jucat Natasa Krnjetin (32:39 în care s-a remarcat cu 6 pase decisive) și Ivana Jovovic (15:03 minute).

Alb-violetele au avut un procentaj foarte bun la aruncările de două puncte: 61,5% (24 marcate din 39 de încercări), față de 18/44 ale gazdelor (40,9%). Situația a stat altfel la aruncările de la distanță, cu teleormănencele marcând jumătate din încercări (8/16), iar timișorencele au marcat 3 din 10. Liberele au avut și ele un rol important. CSBT Alexandria a înscris 13 libere din 23 (56,5%), în timp ce oaspetele au beneficiat doar de 7 aruncări de la linia de fault, din care au marcat 4 (57,1%). Alb-violetele au reușit 35 de recuperări (9 ofensive/26 defensive), față de 23 de recuperări ale gazdelor (8/15). Echipa timișoreană a fost sancționată cu 23 de faulturi, iar gazdele au avut 15. BCM Tymes a încheiat partida cu 28 de mingi pierdute, forțate și de jocul mai fizic al adversarelor, care au pierdut doar 14 posesii. Alexandria a avut 14 intercepții, față de doar 6 ale oaspetelor.

BCM Tymes Politehnica Timișoara primește în următoarea etapă vizita lui CSM U Oradea. Partida este programată sâmbătă de la ora 17 la sala Constantin Jude.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.