BCT, a treia victorie departe de Timişoara în Liga Naţională, trecând scontat şi detaşat de ultima clasată: 102:75 (59:29). Toţi 11, marcatori deja în prima jumătate…

BC Timişoara a luat cât se poate de în serios deplasarea la Chiajna şi nu i-a lăsat nici o şansă codaşei Ligii Naţionale, Concordia, impunându-se astăzi conform aşteptărilor şi păstrându-şi locul 8, în play-off, graţie rezultatelor directe cu BCM U Piteşti, cu care se află la egalitate de puncte, cu 8 succese din 15 apariţii. Un mult mai dificil examen îi aşteaptă însă pe “violeţi” vineri la ora 18, în fieful campioanei CSU Ploieşti.

Până atunci, BCT şi-a făcut profesionist datoria, necomplicându-se cu un 102:75 (59:29) în care toţi cei 11 componenţi convocaţi au punctat deja până la pauză, jucând în acel răstimp măcar peste două minute, cazul lui Zoran Milencovici, iar şapte dintre ei contribuind cu câte o aruncare reuşită de 3 puncte deja în primele două sferturi. Şi totuşi, chiar şi în compania ultimei clasate, BCT a pierdut teren după pauză pentru a patra oară la rând, cedând a doua jumătate a meciului cu 46:43.

Andrei, Jovanovic, Gacesa, Petrişor şi Toth au evoluat în această ordine cel mai mult pentru învingători iar Anthony Lee Ingram a fost coşgeterul partidei.

Dragan Petricevic: două victorii la rând pentru prima oară de la revenirea la BCT

Dragan Petricevic şi secundul Nenad Mandic au început deplasarea din cea de-a doua etapă a returului în alcătuirea Jovanovic, Lee, Conley, Gacesa, Fenn, absentând aşadar Vasojevic, aflat în 5-ul de start contra piteştenilor dar accidentat deja în primele minute ale jocului disputat acasă în urmă cu 9 zile. Antrenorii n-au stat însă mult pe gânduri în a rula vremelnic toată banca, din minutul 3 introducându-l pe Andrei în locul lui Lee, din minutul 6 pe Milencovici şi Radulovic, din minutul 8 şi pe Petrişor, iar de la începutul sfertului secund apelând şi la Lăpuşte şi Toth, ultimul, cu cele mai multe recuperări, 8 dintre care 5 ofensive, Radulovic având în schimb 5 defensive pentru un bilanţ general la acest capitol de 43-29.

După ce Gacesa şi Fenn au marcat primele puncte ale timişorenilor, sârbul opt iar americanul 5, BCT a câştigat categoric primul sfert, cu 29:8, la o diferenţă mai mare decât a victoriei din partida tur, 98:78.

Cel mai mult în prima jumătate a meciului avea să evolueze în cele din urmă Dragoş Andrei, 18 minute, care a primit mână liberă dar a fost imprecis în aruncările de la distanţă, cu o reuşită din 6 încercări, oaspeţii intrând la vestiare cu 30 de puncte avans, după ce câştigau şi sfertul secund, cu 30:21.

Concordia Chiajna, care a câştigat o singură dată în actuala stagiune, pe 9 noiembrie, în etapa a 7-a, când Petrovic marca 20 de puncte într-un 75:71 cu Timba Timişoara, a dat o mai bună replică la reluare, pierzând strâns sfertul 3, cu 15:19, dar câştigându-l pe ultimul cu 31:24, început de Petricevic în formula Jovanovic, Milencovici, Andrei, Lăpuşte, Radulovic.

Dintre aceştia, Milencovici a adăugat alte două greşeli personale în primele nici 3 minute din ultimul sfert, încheind vremelnic jocul, în vreme ce Andrei şi Petrişor au rămas cu câte 4 iar Conley, Toth, Lăpuşte şi Lee cu câte 3.

După victoria din prima etapă, de la Piteşti, şi cea din noiembrie, de la Constanţa, acesta a fost al treilea triumf al “violeţilor” departe de Timişoara, dar al patrulea în condiţii de deplasare conform calendarului competiţional, dacă adăugăm succesul contra concitadinei Timba, din sala “Constantin Jude”. Trebuie însă specificat că mai toate oaspetele Chiajnei au plecat de-acolo cu ambele puncte puse în joc, şi anume, pe rând, Energia Rovinari, U Mobitelco, Atlassib Sibiu, SCM U Craiova, Gaz Metan şi BCM U Piteşti.

Vlastimir Vukadinovic, care l-a înlocuit în tur pe Vladimir Lucic, i-a aliniat la start pentru Concordia pe Mihai, Codin, Stăncuţ, Petrovic şi Ştefan.

*

BC Timişoara: Lee 16 puncte (5 recuperări; 17:18 minute jucate), Jovanovic 15p (5 assists; 4 recuperări; timp: 23:32), Fenn 14p (12:17), Gacesa 10p (21:53), Conley 3p (15:05).

De pe bancă: Andrei 13p (timp: 35:59), Toth 9p (8 recuperări; 18:12), Lăpuşte 8p (18:07), Radulovic 8p (5 recuperări; 9:31), Petrişor 3p (20:05), Milencovici 3p (8 minute).

Petrovic şi Mihai au marcat 17 respectiv 16 puncte pentru învinşi.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.