CS SCM Timișoara s-a impus și în primul meci oficial acasă, 45-40 cu satelitul Universității Cluj (FOTO)

CS SCM Timișoara a obținut a doua victorie în Liga 1, prima pe propriul teren. Timișorencele s-au impus cu 45-40 în duelul cu Universitatea Cluj 2, pe sferturi: 12-17, 9-5, 12-9, 12-9. Satelitul liderului din Liga Națională a venit cu o echipă de junioare, neavând în componență nici o jucătoare mai experimentată de la prima echipă. Partida de la sala Mircea Albu a fost presărată cu răsturnări de situații, multe greșeli și ratări. Ambele formații veneau după victorie în prima etapă.

img_4037CS SCM Timișoara a început partida în formula: D. Mita, D. Popa, D. Bocancea, A. Ivășchescu, D. Lupu. De partea cealaltă în primul 5 au intrat: R. Bot, I. Părău, P. Irimies, P. Coroian și I. Muresan. Oaspetele au intrat mai bine în meci și au început cu un „run” de 9 puncte, cu Irina Părău marcând 7 dintre acestea. Timișorencele au avut multe greșeli și ratări în primele minute, plus probleme când adversarele s-au apărat agresiv la om. După aproape patru minute Bocancea a înscris primele puncte ale gazdelor, de după semicerc, cu panoul. După ratările din primele minute jucătoarele echipate în galben au avut momente când nu s-au mai uitat la coș, evitând să arunce și au căutat pasa. „Trița” lui Neagu, venită după time-out, a strâns scorul la 7-9. Neagu a pătruns și a strâns scorul la o lungime, iar reușita de la distanță a lui Bocancea le-a dus pe bănățence în avantaj pentru prima dată, 12-10 în minutul 9.  Ardelencele au revenit la conducere după ce gazdele au avut câteva ratări din apropierea panoului și la prima pauză scorul a fost 12-17.

Topan a punctat de la distanță și a dus scorul la 12-20, în timp ce timișorencele s-au grăbit în multe rânduri să arunce de după linia de 6,75 când mai erau destule secunde din atac și nu au nimerit ținta. Clujencele au ieșit la pressing pe tot terenul și gazdele au avut probleme să treacă mingea de centru. De partea cealaltă oaspetele au ratat destul de mult din apropierea coșului, cu lay-up-uri ieșind din coș. Pe un contraatac Coroian a ratat singură cu coșul, dar tot ea a recuperat și a făcut 17-22. Cum ambele echipe au avut în componență multe junioare au apărut și greșelile acelor categorii, cu pase greșite, contre oprite pentru pași… Gheban și Lupu au apropiat CS SCM Timișoara la un punct, 21-22, dar a doua a ratat libera suplimentară și astfel la pauza mare scorul a fost 21-22.

Coroian a marcat de trei din stânga și a făcut 21-25, Ivășchescu a înscris primele două puncte ale timișorencelor în sfertul trei, dar nu a transformat și libera suplimentară, iar oaspetele pe contră s-au dus la 23-29. Clujencele au trecut la apărarea în zonă, iar Gheban, Lupu și Neagu au restabilit egalitatea la 31-31. Lupu a marcat pentru 33-31 cu mai puțin de două minute până la ultima pauză, iar pe final de sfert au fost multe ratări, inclusiv două libere ale celei mai experimentate jucătoare de la gazde, Gheban, astfel că după trei sferturi scorul era 33-31.

„Run-ul” timișorencelor a ajuns la 14 în startul ultimei perioade de joc și gazdele se distanțau la 39-31. Parchetul de la sala Mircea Albu a pus în destule momente probleme la dribling. Oaspetele au încercat zona pressing dar elevele Veronicăi Gavrilă au reușit să ducă mingea rapid în partea cealaltă și să se distanțeze la 44-35. Condusă, pași și libere ratate de gazde, iar Morar a înscris cinci puncte consecutive și strângea scorul la 44-40 cu ceva mai mult de un minut și jumătate până la final. Au urmat ratări de ambele părți, clujencele au încercat să se apropie, au recuperat în mai multe rânduri după șuturile care nu și-au atins ținta dar nu au reușit să găsească drumul spre coș. Mita a înscris una din două libere și a stabilit scorul final: 45-40 la capătul unui meci cu multe  greșeli de ambele părți, dar și cu destule răsturnări de situație. Amândouă echipele se bazează pe junioarele de la școli de baschet, având echipamente ale acestora. Cei de la formația timișoreană spun că în iarnă vor veni și echipamente pentru nou-înființata echipă a SCM-ului.

Irina Părău a fost coșghetera partidei cu 13 puncte. Alina Gheban a fost cea mai bună marcatoare cu 11 puncte. Pentru CS SCM Timișoara au mai înscris: Ivășchescu 10 puncte, Neagu 9, Lupu 8, Bocancea 6 și Mita 1 punct. Timișorencele au patru puncte după primele două etape, cu unul mai mult ca Universitatea Cluj 2. Celelalte două partide ale grupei 2 sunt programate duminică și luni.

După ce în primele două etape CS SCM Timișoara a întâlnit doi sateliți, la fel se va întâmpla și în runda a 3-a când timișorencele se deplasează la Târgu Mureș pentru duelul cu BC Sirius 2. Pe 6 noiembrie bănățencele vor avea parte de un prim duel cu o formație cu drept de promovare, CSU LPS Alba Iulia, pe terenul vicecampioanei Ligii Naționale din sezonul trecut.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.