CSM Târgoviște câștigă Cupa României „la reluare”. Brașovencele s-au bucurat primele dar coșul final a fost anulat. O liberă a făcut diferența, ambele echipe marcând la fel din acțiune

CS Municipal Târgoviște a câștigat Cupa României la baschet feminin după un final dramatic cu Olimpia CSU Brașov. A fost nevoie de proba video pentru desemnarea câștigătoarei, iar târgoviștencele s-au impus cu 64:63, pe sferturi 15-19, 13-20, 22-14, 14-10. Brașovencele au condus la 15 puncte în sfertul trei, dar au avut probleme să marcheze pe final și fosta campioană a gestionat mai bine ultimele minute. Poole a înscris cu 2,5 secunde rămase din joc, iar olimpicele s-au bucurat câteva secunde după ce Higgins a trimis în coș mingea cu un tip-in. Arbitrii au mers în carul de transmisie și la revenirea lor în sală jucătoarele în portocaliu au fost cele care au sărbătorit.

CSM Târgoviște - câștigătoarea Cupei României 2017

CSM Târgoviște – câștigătoarea Cupei României 2017

CSM Târgoviște a ajuns în finală după ce a trecut de CSM Satu Mare în prima zi a Final 8-ului cu 72-60, iar în a treia zi de competiție a eliminat gazda ACS Sepsi SIC după un meci cu final încins. A fost 58-55 pentru dâmbovițence care au fost conduse cu 13 puncte în sfertul trei. CSM s-a calificat fără joc la turneul final după ce la tragerea la sorți a picat cu CSU Alba Iulia, care s-a retras. De cealaltă parte, Olimpia CSU Brașov a jucat și în optimi unde și-a împărțit victoriile cu CSM Satu Mare, iar alb-albastrele au trecut mai departe cu +3. La Sfântu Gheorghe, fără coșghetera din Cupă (Houser – accidentată), formația din Brașov a deschis turneul final cu o victorie muncită cu CS Phoenix Galați, 71-64, cu diferența făcută pe final. În penultimul act elevele lui Dan Calancea s-au impus lejer cu ACS BC Sirius Târgu Mureș, scor 72-57, dar diferența putea să fie mai mare. Dâmbovițencele au avut o zi de pauză între primele două meciuri, dar au tras tare până la final cu Sepsi în timp ce brașovencele se pregăteau de al treilea meci în trei zile, în cel de-al doilea au putut să distribuie minutele și să mai odihnească piesele de bază.

Spre deosebire de meciurile gazdelor unde sala se umplea cu destul timp înainte de startul partidei, la  finală sala a început să se umple cu un sfert de oră înainte de primul fluier. CSM Târgoviște anunța sâmbătă dimineață, prin intermediul paginii de facebook, că pune la dispoziție autocare pentru deplasarea la Sfântu Gheorghe. Brașovenii cântau deja din ultimul sfert al semifinalei „venim și mâine” și au apărut, mai târziu ca în zilele precedente. După ce formația lor a fost eliminată de CSM, suporterii locali s-au alăturat galeriei alb-albastre în susținerea olimpicelor, mai ales după ce galeria târgovișteană a început să strige România (și a avut unele gesturi provocatoare pentru spectatorii locali, fiind cunoscută relația tensionată dintre suporterii ultimelor două campioane).

În Cupă e obligatorie prezența a două românce pe teren pe toată durata partidei, astfel că crește importanța jucătoarelor autohtone. Cătălin Tănase le-a trimis în 5-ul de start al CSM-ului pe Green (integralistă), Toma, Dincă, Coker și Poole. Dan Calancea a început partida în formula: Pesovic, Ghizilă, Ardelean, Webb și Higgins. Cu excepția Dorei Ardelean, celelalte patru jucătoare au jucat tot meciul, ceea ce s-a simțit la final. Înainte de angajament cele două galerii au alternat momentele în care cântau. Dincă a deschis scorul, de la distanță, iar Webb și Higgins au dus Olimpia în avantaj, 3-4. A fost un joc rapid la început, iar brașovencele s-au apărat în zonă 3-2, cu capcane pe colțuri. Poole a rămas să joace 1 la 1 pe jumătatea stângă și a înscris de după semicerc, cu om în față, iar primul fault a venit abia în minutul 8. Târgoviștencele au avut faze când au plimbat bine mingea pe semicerc și au forțat adversarele să alerge mult pentru a bloca omul liber. Olimpia conducea la prima pauză cu 19-15, cu Webb reușind 11 puncte în primul sfert. Au fost doar două faulturi în prima perioadă de joc și nu s-a acordat nici o liberă.

Tănase a făcut schimbări în sfertul secund, portocaliile au încercat să nu îi permită fundașului advers, Ghizilă, să primească, dar Ardelean a dus mingea în terenul advers și a înscris două puncte. Pesovic a reușit două „trițe” cu care a dus Olimpia la 29-17 în minutul 14. La time-out se auzeau ambele galerii strigând CSM și CSU, la concurență cu muzica de la stație. După timpul de odihnă brașovencele au trecut la apărarea om la om. Au fost și ceva probleme cu timpul de pe tabelă, arbitrii oprind jocul pentru a le cere celor de la masă să adauge secunde în plus, după ce acestea s-au scurs când nu s-a oprit cronometrul deși mingea nu era în joc. Târgoviștencele au ieșit la pressing pe tot terenul, în timp ce olimpicele au revenit la zonă. Crăciun a făcut pași când își pregătea stop-șut-ul, iar Poole a punctat ușor. Green i-a furat mingea fundașului advers și a dus scorul la 26-31. Ghizilă a punctat de la distanță pe final de atac, iar Dincă ajungea la trei greșeli personale după ce a făcut două faulturi în interval de doar câteva secunde când încerca pressing avansat. Webb a refăcut diferența de două cifre, iar Poole a ratat toate cele 3 libere de care a beneficiat după faultul pe aruncarea de afară. Ghizilă a punctat din nou de după semicerc și a fost o fază când mingea a intrat în coșul alb-albastrelor după ce Higgins și Toma s-au luptat la recuperare. Scorul la pauza mare a fost 39-28 pentru Olimpia CSU Brașov care avea 4 reușite de două puncte în plus și o „triță”, iar nici una din echipe nu a marcat de la linia de fault.

IMG_5861Coker a ratat două libere în debutul reprizei secunde, iar Webb a pus cea mai mare diferență pe tabelă, 43-28 pentru brașovence. Poole a înscris de după semicerc, pe sirena ce anunța finalul atacului, iar Dincă ajungea la 4 faulturi. Au apărut greșelile pe construcția brașoveană și Poole era prima care marca de la linia de fault în acest meci. Aceeași jucătoare a început să șchiopăteze și a ieșit în afara terenului când mingea era în joc, după care a reintrat în teren, așteptând să fie schimbată. Brașovencele au avut multe pătrunderi încheiate cu ratări la această finală. La o parte din aceste acțiuni nefinalizate cu coș alb-albastrele au cerut fault, dar nu s-a fluierat nimic. Cosby a reușit un „3 points play” și își apropia formația la patru lungimi, 43-47. Pesovic a înscris de la distanță, Fodor și Coker au strâns ecartul la trei lungimi, iar Webb și Poole au marcat de după semicerc, ducând scorul la 53-50 pentru Olimpia la ultima pauză.

Coker a marcat de două ori din apropierea inelului și a dus formația dâmbovițeană în avantaj, 54-53 în minutul 31. Pressing-ul avansat făcut de târgoviștence în repriza secundă le-a dat mari bătăi de cap adversarelor care nu au mai avut aceeași eficiență în atac. Dacă în alte partide olimpicele aveau o colaborare foarte bună între oamenii mici și pivot, în finală au fost mult mai multe acțiuni finalizate de afară sau cu pătrunderi ale jucătoarelor de perimetru. Ghizilă a readus Olimpia la conducere cu o „triță”, dar Poole și Dincă au răspuns în aceeași manieră și duceau scorul la 60-56. Pesovic a transformat singurele două libere ale olimpicelor, iar la pressing-ul care le-a urmat Ardelean a furat mingea și a egalat la 60. Coker a punctat pe sirenă, iar Ghizilă scutura plasa de la distanță și Olimpia conducea cu 63-62 cu trei minute și jumătate rămase din joc. Deși au avut probleme să concretizeze pătrunderile, alb-albastrele au continuat să meargă pe această soluție, fără să folosească prea multe scheme. Toată sala striga CSU, CSU și au fost aproximativ două minute când nu s-a marcat.

IMG_5884Cu 49 de secunde înainte de final Tănase a cerut timp de odihnă, iar după ratarea brașoveană portocaliile au plecat în căutarea coșului. Calancea a cerut fault și Ghizilă l-a făcut cu 14,8 secunde rămase din joc. Time-out Tănase și Calancea a cerut fragmentarea jocului cu fault (brașovencele aveau doar 2 faulturi în sfertul patru și puteau să mai facă două faulturi jos fără să dea libere). Ghizilă s-a apărat la Poole și nu a oprit-o cu fault, iar americanca a pătruns și a înscris. 64-63 cu 2,5 secunde până la final și antrenorul brașovean a cerut timp de odihnă. Pesovic s-a demarcat în stânga și două adversare au ieșit să o închidă. Dezechilibrată, sârboaica a aruncat de pe semicerc, mingea nu și-a găsit ținta, iar Higgins a trimis-o în coș cu un tip-in.

Brașovencele sărbătoreau… la fel și majoritatea spectatorilor. După câteva secunde Higgins le făcea semn arbitrilor să valideze coșul și era din ce în ce mai clar că aceștia nu sunt convinși de valabilitatea coșului și Grigoraș a cerut să vadă înregistrarea în carul Digi. Același Grigoraș a apelat la video în acest sezon la meciul de la Târgu Mureș când a anulat coșul înscris de Rambo de la BC SCM Timișoara după ce a văzut pe înregistrare că acesta a venit după ce s-au aprins ledurile roșii de pe panou.

Grigoraș a luat-o și pe Csender să vizioneze reluarea și au fost momente de incertitudine și de așteptare. Până să revină cei doi arbitri în sală, cei din Târgoviște au primit informația că nu e valabil coșul și au început să se bucure în timp ce brașovenii așteptau decizia. (VIDEO cu imaginile oferite de cei care au transmis partida) Grigoraș s-a dus în cercul de la centru și a făcut semnul că nu este valabil coșul lui Higgins, astfel că cei de la CSM Târgoviște s-au bucurat la final după ce au câștigat cu 64-63. A fost a doua finală de cupă pierdută la rând pentru brașovence, dar de această dată au fost foarte aproape de trofeu.

Porsche Poole, MVP-ul finalei

Porsche Poole a fost coșghetera partidei cu 23 de puncte și a primit titlul de MVP. Pentru CSM Târgoviște au mai înscris: Coker 14 puncte (plus 9 recuperări), Dincă 9 puncte, Green 7 puncte (10 recuperări), Cosby 5 puncte, Toma 2 puncte (9 recuperări), Vîrjoghie 2 puncte și Fodor 2 puncte. A mai intrat Chivu. De partea cealaltă Adrienne Webb a fost cea mai bună marcatoare cu 22 de puncte (24 la eficiență). Pentru Olimpia au mai înscris: Pesovic 17 puncte (5 pase deicisive), Ghizilă 12 puncte, Higgins 6 puncte (17 recuperări), Ardelean 4 puncte și Crăciun 2 puncte.

De menționat că la Olimpia au intrat doar 6 jucătoare și patru dintre acestea au fost integraliste (Pesovic, Ghizilă, Webb și Higgins), doar Ardelean făcând schimb cu Crăciun pentru un sfert de oră. Tănase a folosit 9 jucătoare. Green a fost integralistă, Toma, Coker și Poole au jucat în jur de 34 de minute, iar Dincă s-a apropiat de o jumătate de oră. Cosby a stat 10 minute pe parchet, Chivu 6 minute și jumătate, iar Vîrjoghie și Fodor, în jur de 5. Distribuția minutelor a contat mai ales pe final când la brașovence s-a văzut oboseala, atât la finalizare, cât și în luarea deciziilor.

Cele două echipe au înscris la fel din acțiune: 17 coșuri de două puncte și 9 de trei. Târgoviștencele au avut o precizie mai bună din interiorul semicercului (49%, având 35 de încercări de două puncte, față de 37% cât au avut brașovencele care au dat 46 de șuturi de două puncte). De la distanță procentajul mai bun a fost al alb-albastrelor care au marcat 43% din cele 21 de „trițe” încercate, în timp ce portocaliile au înscris o treime din cele 27 de aruncări de la distanță. Diferența s-a făcut de la linia de fault de unde dâmbovițencele au transformat 3 libere (din 8). Brașovencele au avut doar 2 libere tot meciul, transformate. Echilibrul s-a văzut și în numărul total de recuperări, ambele echipe având 34 de mingi prinse la panou. A fost diferită distribuția recuperărilor, cu CSM având 6 ofensive și 28 defensive, față de 12 ofensive și 22 defensive ale Olimpiei.

Brașovencele pot invoca ghinionul pe final, când câteva fracțiuni de secundă au făcut diferența de la extaz la agonie. Dar alb-albastrele au pierdut partida insistând pe aceeași carte necâștigătoare a pătrunderilor (la care nu au scos faulturi) și nereușind să gestioneze finalul când două faulturi bine făcute ar fi adus prima cupă la Brașov. De asemenea, ar fi putut să încerce o jucătoare mai experimentată să se apere la Poole la faza coșului victorios, care probabil ar fi reușit să o faulteze la timp, fără să se dea fault pe aruncare. Ar mai fi de menționat că la acea repunere pivotul Higgins încerca să blocheze intrarea mingii în joc și după pasul pe care Poole l-a primit ușor sus (nu s-a încercat apărarea la pas), Higgins s-a retras în apărare, dar a rămas în dreapta. La fel și celălalt om mare, prins tot înspre dreapta, de unde nu au mai putut să închidă la pătrundere. Poole a sesisat unde sunt oamenii mari și a ales partea opusă pentru pătrundere de unde Pesovic a încercat să strângă, dar era deja târziu pentru fault, pentru că s-ar fi dat libere. Dar e ușor să analizezi de pe margine…

De partea cealaltă, târgoviștencele au reușit în repriza secundă un pressing sufocant pe tot terenul care, coroborat cu faptul că patru adversare au fost integraliste, le-a ajutat pe final, când jucătoarele cu experiență în portocaliu aveau destule opțiuni pentru o acțiune individuală care să rezolve soarta partidei, iar jucătoarea cea mai în mână, Poole, a finalizat cu coș. Elevele lui Tănase au strâns agresiv pe colț la ultima fază, forțând o aruncare dezechilibrată, dar au avut noroc că Higgins nu a trimis mingea în coș cu câteva fracțiuni de secundă mai repede.

La final, CSM Târgoviște a primit trofeul și jucătoarele s-au urcat în tribuna de pe parchet (unde la final 8 au stat jucătoarele care nu aveau meci și oficialii) pentru a sărbători cu fanii trofeul. Interesant este că CSM Târgoviște a obținut acest trofeu jucând doar 3 meciuri, cele de la turneul final. Olimpia CSU Brașov a disputat 5 partide în competiția eliminatorie.

Pentru celălalt trofeu intern, Liga Națională, echipele din grupa 1-6 vor avea 28 de meciuri în picioare înainte de accederea în play-off.

AllStar Game-ul încheie turneul de la Sfântu Gheorghe, cu timișorencele Godri-Părău, Stoenescu și Ardelean în echipa Sudului. Meciul stelelor este programat duminică de la ora 17.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.