CSȘ Bega Timișoara ratează titlul în Campionatul Național de baschet feminin pentru junioare sub 18 ani, în favoarea Clujului, dar rămâne în cursa pentru argint

Junioarele sub 18 ani de la CSȘ Bega Timișoara au pierdut astăzi la 10 puncte diferență, după ce conduceau la pauză cu cinci, derbyul decisiv cu ACS Napoca Baschet Cluj, din cea de-a patra și penultima etapă disputată în tot atâtea zile la turneul final de 6 echipe de la Botoșani, unde și-ar putea mâine menține locul secund, de argint…

Dacă elevele Verei Gavrilă au înregistrat primul eșec în 4 meciuri jucate în faza finală din nordul Moldovei, la care vom reveni mai jos, în schimb omologii lor sub 18 ani de la CSȘ Bega au suferit astăzi și a patra înfrângere din tot atâtea apariții la turneul final de 8 echipe al băieților de la București, urmând a evolua duminică în partida pentru locurile 7-8 cu CSȘ Ploiești, la exact o săptămână după ce Timișoara și prahovenii, dar pe Bega, își disputau titlul național la U20.

Băieții au pierdut de puțin, 71:73 (36:36) cu CSȘ Craiova, pe sferturi, 24:12, 12:24, 15:15, 22:20, Diaconu marcând 21 de puncte și reușind 9 recuperări, Căta înscriind 19 puncte, Szekely 11, cu 5 greșeli personale, Spînu 10, Stan 5, Vîrtaci 3 și Turtică două. Mai bine de jumătate din lotul lui Ciprian Prejban a fost alcătuit din juniori implicați săptămâna trecută, cu succes, în faza finală la o categorie superioară de vârstă, U20, cu BC Timișoara, iar acest aspect s-a făcut resimțit. În semifinalele play-off la U18 se duelează în schimb U Mobitelco cu Steaua CSM și Cuadripol Brașov cu LPS Târgu Mureș.

Iar apropo de ora semifinalelor, CSU Asesoft Ploiești a urmat-o vineri seară pe CSM Oradea în Final Four și în penultimul act al Ligii Naționale de baschet masculin, cu un 3-0 la meciuri în fața Energiei Rovinari, 91:65, 86:77, ambele acasă, și 87:69 în Gorj. Bihorenii treceau chiar mai clar, tot în 3 partide, de SCM U Craiova.

2-1 au devenit disputele BC Mureș – BCM U Pitești (76:71, 80:69, 79:84 – aseară) și Atlassib Sibiu – U Mobitelco (77:75, 77:71, 76:80 – aseară), de fiecare dată echipele gazdă fructificându-și avantajul terenului propriu. Meciurile 4, astăzi, 3 mai, la Pitești și Cluj-Napoca.

*

CSȘ Bega Timișoara – ACS Napoca Baschet a fost așadar 51:61 (29:24), pe sferturi 18:13, 11:11, 12:16, 10:21, Teodora Pantea marcând 15 puncte, Teodora Neagu 10, Steiner 9, Serrieh 6 (7 recuperări), Stiopu 5 (13 recuperări), Sasebeș 4 (8 recuperări) și Plapșa două puncte.

Clujencele au strâns 4 victorii din 4 jocuri și sunt practic campioane, având 8 puncte și fiind urmate de CSȘ Bega, cu 7 puncte, CSȘ Botoșani și SCM CSȘ Craiova, cu câte 6 puncte, CSȘ Sibiu, cu 5, și LPS Alba Iulia, cu 4.

Meciurile CSȘ Bega – SCM CSȘ Craiova, CSȘ Sibiu – CSȘ Botoșani și ACS Napoca Baschet – Alba Iulia, de duminică, vor stabili ierarhia finală. Botoșenencele fiind mari favorite, ca gazde, să se impună în meciul lor din ultima zi, ”Bega” este practic obligată să evite înfrângerea în fața craiovencelor sau să piardă la cel mult 5 puncte handicap, situații în care și-ar menține locul secund, într-un clasament în 3, la o eventuală egalitate de puncte.

Cu Steiner și Teodora Pantea integraliste iar Sasebeș evoluând 38 de minute, CSȘ Bega a început excelent, 16:3 în minutul 7, și a marcat 9 puncte la rând și în debutul sfertului secund, dar a fost ajunsă din urmă în minutul 24, 31:32, după care conducerea a alternat, bănățencele începând ultimele 10 minute cu un avantaj minim, 41:40.

Imediat mai apoi meciul a fost practic pierdut, clujencele marcând 15 puncte la rând, cu tot cu 3 aruncări de la distanță, Sfârlea reușind 19 puncte, Maxim 17 iar Sărăcuț, integralistă, un double-double (10-14). În celălalt joc, care a comprimat ierarhia, gazda CSȘ Botoșani a trecut cu 69:57 de craiovence.

La timișorence a mai jucat și L. Neagu iar Szerencsi, Bota, Negruț și Mita au rămas pe banca de rezerve.

Acest articol a fost publicat în Baschet, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.