Cupa României. Fetele de la SCM Timișoara, calificate la Final 8. Băieții de la BC SCM au câștigat turul de la Craiova. Dubla Timbei, amânată

CS SCM Timișoara a obținut calificarea la turneul final al Cupei României. Fetele lui Mihai Coldea au pierdut returul de la Arad cu 57-59, dar s-au calificat direct grație victoriei la 5 puncte din tur. La masculin, BC SCM Timișoara s-a impus în deplasare la Craiova cu 82-76 în prima manșă din turul de calificare. Dubla dintre BC Timba Timișoara și CS Politehnica Iași a fost amânată din cauza problemelor cu suprafața de joc.

Partidele din Cupa României au deschis sezonul intern de baschet. La feminin s-au disputat miercuri primele meciuri, iar sâmbătă s-a jucat returul. La turneul final erau deja ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (participantă în EuroCup) și Olimpia Brașov (s-a retras adversarul Poli Iași). Prima formație care a obținut calificarea pe teren a fost CSBT Alexandria. Teleormănencele au plecat cu un avans de 20 de puncte după ce s-au impus în tur cu 82-62. A doua partidă le-a revenit tot teleormănencelor cu 74-61.

Celelalte trei meciuri au început la aceeași oră, 18, dar statistica live a intrat doar la duelul de la Arad dintre FCC ICIM și CS SCM Timișoara. Gazdele s-au impus cu 59-57, pe sferturi: 9-15, 20-8, 12-16 și 18-18. Bogdan Bulj a început partida cu Nagy, Tavic, Ferenczi, Wingate și Hadzovic. Mihai Coldea a răspuns cu Lloyd, Filip, Ardelean, Conwright și Kiriienko. A fost un meci tensionat, cu multe proteste și întreruperi. A fost presărat cu multe greșeli de ambele părți, 21-20 fiind scorul la mingi pierdute. Au fost 15 schimbări de lider și 6 egalități. Gazdele au fost la conducere 32:12 minute, iar oaspetele 5:16. Timișorencele au avut un avans maxim de 8 lungimi la mijlocul primului sfert (7-15).

Alb-violetele au dominat fizic în duelurile 1 la 1, dar galben-albastrele au reușit să revină în meci când au jucat cu 4 oameni mici. Arădencele conduceau cu 10 lungimi la jumătatea ultimului sfert, dar un „run” de 12 puncte le-a readus pe vizitatoare în avantaj. Au fost și multe contre ratate, unele importante, pe final. Montgomery a marcat de trei de pe colț, a fost și faultată și a dus scorul la 59-57 cu 7 secunde până la final. Oaspeții au cerut time-out, dar nu au reușit să găsească coșul și FCC ICIM s-a impus cu 59-57 după un meci foarte tensionat. Dlesha Lloyd a fost coșghetera partidei cu 26 de puncte, terminând în double-double cu 11 recuperări. Pentru oaspete au mai înscris: Conwright 14 puncte, Burdgess 7, Kiriienko 6, Ardelean 2 și Pop 2 puncte. Brandy Montgomery a fost eroina gazdelor, venind de pe bancă și marcând 17 puncte, inclusiv cele 4 care au adus victoria. S-au mai remarcat Tavic cu 15 puncte și Wingate cu 12.

CS SCM Timișoara s-a calificat direct după 126-123 la general, dar și galben-albastrele s-au calificat la Final 8, ca lucky loser. CSM Satu Mare a întors în ultimul sfert soarta dublei cu Universitatea Cluj, s-a impus cu 80-70 și s-a calificat direct cu 153-147 la general. Clujencele merg mai departe tot ca lucky loser. CS Phoenix Galați completează tabloul de opt după ce a trecut cu 124-116 de CSU Alba Iulia, ardelencele impunându-se în retur cu 63-62.

Băieții de la BC SCM Timișoara au început sezonul cu o victorie

BC SCM Timișoara și-a început seria partidelor oficiale la Craiova cu prima manșă din turul 1 al Cupei României.  Gazdele au profitat de problemele de la Mureș și l-au legitimat pe Goran Martinic, dar acesta nu a jucat în primul meci al sezonului, fiind venit de puțin timp la echipă. Startul partidei a fost echilibrat, cu schimbări de lider și o diferență minimă la prima pauză când gazdele conduceau cu 21-20. Timișorenii s-au desprins la zece lungimi spre jumătatea sfertului secund, iar la pauza mare scorul era 41-44. Cel mai mare ecart s-a înregistrat în prima parte a ultimului sfert când alb-vioelții aveau un avans de 12 puncte (61-73). La final BC SCM Timișoara s-a impus cu 82-76 și a făcut un prim pas spre Final 8, dar oltenii nu sunt scoși din cărți. La băieți sunt deja 4 echipe calificate, astfel că numai învingătoarele dublelor merg mai departe.

Conform statisticii, timișorenii au reușit 46 de puncte din spațiul de trei secunde față de 28 ale gazdelor și 14 puncte după recuperări ofensive, față de 7. Cel mai bun marcator al partidei a fost Ivan Siriscevic cu 17 puncte. Actualul jucător al Craiovei a trecut și pe la formația timișoreană. Pentru gazde s-a mai remarcat Novak cu 12 puncte. Adrian Diaz și Mladen Jeremic au fost cei mai buni marcatori timișoreni cu câte 15 puncte. pentru oaspeți au mai înscris: Popa Calotă 11 puncte, Burdgess 9, Komatina 8, Mijajlovic 7, Drăgușin 6 puncte (12 recuperări), Păun 6 puncte și Tohătan 5 puncte.

Două partide s-au mai jucat la masculin. BCMU FC Argeș Pitești s-a impus cu 72-63 acasă cu BC Mureș Târgu Mureș, iar CS Phoenix Galați a trecut cu 80-47 de CS Dinamo București. Al 4-lea meci, cel dintre CS Politehnica Iași și BC Timba Timișoara a fost amânat pentru 18 octombrie pentru că la sala din Iași nu era pregătit parchetul. Returul acelei duble este pe 25 octombrie. Celelalte trei dueluri se vor finaliza la mijlocul acestei săptămâni. BC Mureș Târgu Mureș și BCMU FC Argeș Pitești joacă meciul doi marți de la ora 18, cu celelalte două partide miercuri.

Cele două echipe de la SCM Timișoara vor juca miercuri în cuplaj. De la ora 18 se decide calificata la final 8-ul masculin, iar de la ora 20, probabil puțin mai târziu dacă se întind băieții, fetele încep campionatul. La Timișoara vine campioana en-titre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.