Derby-ul local – mai puţin spectaculos decât în alte ediţii

Returul diviziei B de baschet masculin a debutat cu o întârziere de o săptamană, jocurile fiind decalate din cauza iernii grele. La Timişoara s-a jucat derby-ul local dintre BC 2 şi Timba, a cărui amânare rămâne, totuşi, o enigmă, echipele fiind din acelaşi oraş. De această dată, a fost un joc de luptă, încrâncenat, dar mai puţin spectaculos, dovadă şi numărul mic de puncte marcate. Timba s-a impus cu scorul de 54-49, rămânând liderul neînvins al seriei de vest.

Sportivii de la BC 2 au început avântat acest joc, în timp ce Timba a avut unul dintre cele mai puţin reuşite sferturi din acest campionat. Ca atare, la prima pauză scorul era 16-4 pentru BC ! Începe apoi o cursă de urmărire a baschetbaliştilor de la Timba. Aceştia iau conducerea pentru prima oară în minutul 28, scor 37-36, dar sfertul al treilea se termină egal, 39-39.

Istoria primului act părea că se repetă în sfertul al patrulea, în sens invers: cu două minute şi jumătate înainte de final, Timba avea un avans considerabil, 52-42, deci formaţia BC reuşise doar 3 puncte. Revenirea de final a celor de la BC a adus doar limitarea diferenţei, sportivii liderului fiind mult prea versaţi ca să irosească un asemenea avantaj. Partida s-a încheiat cu scorul BC 2 – Timba 49-54.

Am mai remarcat, în acest meci, debutul a doi sportivi sub culorile echipei Timba. Extrema Petru „Pidi” Czmor (sosit de la BC Timişoara) a figurat printre titulari şi a jucat aproape tot meciul, în timp ce conducătorul de joc Gheorghe „Ghiţă” Balmuş (venit de la West Olimpia Phoenix Arad) a fost aruncat în luptă în sfertul al treilea. De partea cealaltă, la BC Timişoara 2 nu sunt modificări în lot.

BC Timişoara 2 – BC Timba Timişoara 49-54 (16-4, 14-20, 9-15, 10-15).

BC 2 (antrenori Cristian Bota şi Tiberiu Ondreikovics): 5. Robert Medgyesi; 6. Casian Todorov; 10. Zoran Milencovici 11p (1×3); 13. Leonard Filip 12p; 22. George Toth 15p; 32. Alexandru Mihuţi 6p; 34. Ovidiu Udrea; 42. Raul Covaciu 5p.

BC Timba Timişoara (antrenori Bogdan Murărescu şi Valentin Olariu): 5. Bogdan Cormoş 2p; 6. Florin Popa 22p (2×3); 7. Bogdan Betea 2p; 9. Ovidiu Mogoşanu; 10. Gheorghe Balmuş 4p; 11. Ferenc Biro; 13. Aref Gyori 2p; 15. Petru Czmor 5p (1×3); 21. Alin Andrieş 7p (1×3); 23. Daniel Pătru; 55. Aurelian Novac 10p.

În etapa viitoare, ambele formaţii timişorene vor evolua în deplasare: BC 2 la CSM Oradea 2, la Timba la „U”-Mobitelco Cluj 2 – în acest ultim caz echipele au decis să schimbe ordinea decisă prin tragere la sorţi a etapelor, respectiv clujenii au evoluat în tur la Timişoara.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.