Downey salvează BC Timişoara cu 29 de puncte, pricinuind Craiovei primul eşec în 2013

Întocmai ca în 1 februarie, cînd pricinuia liderului CSM Oradea prima înfrîngere în deplasare din întregul campionat, BC Timişoara a punctat şi începutul lui martie cu stoparea echipei momentului, secund clasata SCM U Craiova, care venea în numai 7 jucători după 9 succese fără eşec în 2013, noua achiziţie Devan Downey marcînd duminică seară la debut peste o treime din reuşitele violeţilor, ultimele, la capătul unei salvatoare curse de urmărire: 85:81 (34:48).

Devan Deangelo (S), de la BC Timisoara, lupta pentru minge cu Ionut Dragusin (D), de la SCM U Craiova, in partida din etapa a XXVI-a a Diviziei A la baschet masculin, duminica, 3 martie 2013, sala Constantin Jude, Timisoara. COSMIN DAN / MEDIAFAX FOTO

Aşadar şi o revanşă pentru antrenorul Srdjan Jovanovic, care pierdea la Craiova tocmai la primul său meci ca interimar pe banca Timişoarei, în 1 decembrie.

Mereu în dezavantaj după ce a condus doar în nişte prime foarte confuze 5 minute, BC Timişoara a răsturnat pe final soarta partidei din runda a 25-a, din sala „Constantin Jude”, recuperînd de la un deficit de 21 de puncte, înregistrat înaintea pauzei mari, în minutul 17, respectiv un handicap de 8 puncte, 72:80, avut cu 3 minute înainte de final.

Într-un finish cu sufletul la gură, tocmai după ce Bogdan Popescu a acumulat o a cincea greşeală personală în penultimul minut de joc, coşgeterul Downey a egalat la 81 cu 90 de secunde rămase pe tabelă şi tot el a pecetluit o preţioasă dar nu prea convingătoare victorie cu 85:81, strîngînd un total de 29 de puncte înscrise, decisive pentru a împiedica al zecelea triumf la rînd al craiovenilor cu ex-timişorenii Habus şi Dzambic integralişti pe parchet.

Aidoma jocului cu liderii orădeni, în care erau conduşi cu 6 puncte la pauza mare, timişorenii, fără piese ca Tuljkovic şi Jelenic dar şi Căpuşan ori Andrei, absenţe acum de mai lungă durată, au izbîndit după pauza mare, cu multă îndîrjire şi perseverenţă, în a recupera terenul pierdut, dînd însă mult prea mari emoţii şi lăsînd impresia că pot smulge doar victorii trase de păr: 13:17, 21:31, 27:16, 24:17.

Triumf la potou conturat mai ales pe mîinile lui Downey şi Archie, cu 29 respectiv 22 de puncte, metronomul ultimelor aproape două sezoane reuşind şi cele mai multe recuperări, 7, ca integralist cu 40 de minute jucate, dar şi pe seama lui Sarovic şi Popescu, cu 12 respectiv 10 puncte înscrise, în contrast Zlatko Jovanovic adunînd doar 3 în 32 de minute, fiind straşnic restricţionat în pătrunderi şi distribuţie.

Comparativ, atît Drăguşin cît şi Bureau au reuşit double-double, cu 18 puncte şi 12 recuperări respectiv 12 puncte şi tot atîtea recuperări, Dzambic marcînd 17 puncte iar Seals Cortez 16, dar faptul că oaspeţii au avut o bancă foarte scurtă, bazîndu-se doar pe 7 jucători, a contat în clipele fierbinţi din final.

Startul jocului, de 2:0 în primele peste 4 minute, cu patru aruncări de 3 puncte ratate de timişoreni, a dat tonul unei contraperformanţe a „violeţilor” în încercările de la distanţă, cu 7 reuşite din 25, Jovanovic ratînd 5 din 6, Sarovic 4 din 6 iar Archie patru din 5, capitol la care cel mai bun procentaj l-a avut pînă la urmă tocmai debutantul Downey, 50%.

De partea cealaltă, după ce Seals Cortez a preluat conducerea cu o aruncare de 3 puncte, în minutul 5, ex-clujeanul Hallik a ochit alte două în cursul unei serii de 13 puncte la zero ale oaspeţilor în sfertul secund, încă o asemenea reuşită a acestuia împingînd avantajul Craiovei la 21 de puncte avans, în minutul 17.

Downey şi Archie au dat primele speranţe Timişoarei puţin după pauza mare, cînd violeţii s-au apropiat de la 38:50 la 47:50, acelaşi Devan Downey dînd asigurări că meciul nu e nici pe departe jucat, 59:61 în penultimul minut al sfertului 3.

Început ezitant de timişoreni, ultimul sfert a fost al contrastelor, cu 5 puncte la rînd ale Craiovei, urmate de o revenire cu 7 a „violeţilor”, şi altă serie de 7 a colegilor lui Rade Dzambic: 68:76.

Dominique Archie a fost cel care a lansat asaltul final, de la 72:80 la 79:80, în ultimele 3 minute de joc, restul devenind istorie: SCM U Craiova n-a cîştigat şi pentru a noua oară în deplasare, respectiv pentru a zecea oară la rînd, cedînd în premieră de la un 83:74 la Oradea, în 22 decembrie.

Totul e bine cînd se termină cu bine, în ciuda faptului că BC Timişoara a fost copios dominată la recuperări, 32 la 44, iar mai tînărul pivot Johnson abia a scăpat să nu aibă soarta lui Popescu.

BC Timişoara: 5-ul de start Jovanovic, Archie, Gallimore, Sarovic, Popescu (Johnson). Au mai marcat Gallimore 5 puncte, şi Johnson 4.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.