Favorita aproape că îşi dublează avantajul în ultimele 10 minute: Timba Timişoara – CSM Oradea 58:100 (8:21, 21:25, 16:22, 13:32)

„Urşii” s-au zbătut cât au putut dar handicapul valoric s-a făcut şi mai resimţit în ultimul sfert, când avantajul oaspetei favorite aproape că s-a dublat, într-un inegal duel din runda a 16-a a Ligii Naţionale masculine în care balanţa recuperărilor a fost la fel de sugestivă, 23-46: Timba Timişoara – CSM Oradea 58:100 (29:46).

Acesta a fost cel de-al treilea succes al bihorenilor la Timişoara în actuala ediţie, după victoria din tur, cu BC Timişoara, şi cea din returul sferturilor Cupei României, tot cu alb-violeţii. Marjele au fost însă de-această dată, conform previziunilor, considerabil mai mari.

Dacă primul duel Timişoara – Oradea al reuniunii baschetbalistice din sala „Constantin Jude” a fost adjudecat de gazde, cu 76:65, în schimb confruntarea masculină, deşi i-a dat câştig de cauză tot favoritei, a fost mult mai dezechilibrată, bihorenii lui Cristian Achim impunându-se la pas printr-o rotaţie aproape perfectă, în care principalii 8 componenţi au jucat în jur de 20 de minute, doar Subotic evoluând un sfert de oră: 8:21, 21:25, 16:22, 13:32.

De cealaltă parte, elevii lui Bogdan Murărescu nu s-au putut ridica în nici o privinţă la nivelul vizitatorilor lor, văzându-se net dominaţi în special sub panouri, cu doar 5 recuperări izbutite în faza ofensivă, şi neavând mână sigură de la distanţă, cu 8 reuşite din 28 de aruncări. Ca parte bună a lucrurilor, toţi cei 12 baschetbalişti ai galben-negrilor au evoluat cât de puţin, excelând la acest capitol, în ordine, Nakic, Andrieş, Pătru şi Popa, fiecare cu peste 20 de minute pe parchet, respectiv pivotul de culoare John Florveus, care a adunat 12 puncte şi 9 recuperări în cele 17 minute jucate.

Partida a fost însă tranşată încă din primele sale 5 minute, în care CSM Oradea lua deja un avantaj de 10 puncte, care a crescut încet dar sigur în următoarele două sferturi, pentru a se balona brusc pe finele întâlnirii. Un meci aşadar fără miză şi istoric, în care gazdele, cu doar două victorii în actuala stagiune, n-aveau cum să facă faţă bihorenilor, calificaţi în Final Four al Cupei României şi sperând măcar la acelaşi lucru şi în Liga Naţională.

De la BC Timba, care a abordat jocul în cinciul Popa, Păcurariu, Pătru, Andrieş, Florveus, au mai înscris Andrieş, 10 puncte, autor şi a 4 recuperări, Popa, tot 10 puncte, Nakic 8, Pătru 7, Costa 3 şi Mihuţi, Udrea, Czmor şi Csender, fiecare cu câte două, în vreme ce Păcurariu şi Gyori n-au punctat.

Pentru învingători, care au început cu Franklin, Dillon, Comagic, Nicoară, Ţibârnă, au marcat Denison, coşgeter cu 18 puncte, Comagic şi Nicoară, cu câte 13, Markovic, cu 12, Popescu şi Ţibârnă, cu câte 10, Dillon, cu 8, Paşca, autor a 6 puncte, respectiv Subotic şi Franklin, cu câte 5.

• Următorul joc din LNBM în sala „Constantin Jude” e sâmbăta viitoare, de la 17,15, BC Timişoara – BC Mureş.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.