Fetele U13 de la CSȘ Bega Timișoara vor lupta pentru titlul național după 78-43 în semifinala cu CSS Al Ceușianu Reghin

Fetele sub 13 ani de la CSȘ Bega Timișoara s-au calificat în finala Campionatului Național. Elevele Veronicăi Gavrilă au trecut cu 78-43 în semifinala cu CSS Al Ceușianu Reghin, după ce în faza grupelor de la turneul final au obținut trei victorii din tot atâtea partide. Timișorencele au pierdut o singură partidă din cele 22 disputate în drumul spre turneul final, la faza de calificare și faza semifinală.

13343102_1734922460129872_1685561554450031896_n

CSȘ Bega (în echipament galben), prima finalistă a CN U13 feminin. Sursa foto: facebook.com/vera.gavrila.3

Sala Horia Demian din Cluj-Napoca găzduiește în perioada 30 mai-3 iunie turneul final rezervat baschetbalistelor sub 13 ani. CSȘ Bega Timișoara a obținut 10 victorii din tot atâtea partide în faza de calificare a acestei categorii de vârstă, iar în faza semifinală a avut un bilanț de 11 victorii și o înfrângere și s-a clasat pe prima poziție în grupă.

Opt echipe au obținut calificarea pentru turneul de la Cluj și au fost împărțite în două grupe de câte patru, cu primele două jucând în semifinale, în cruce. Timișorencele au fost în grupa A împreună cu For You Cluj-Napoca, CSS Craiova și ACS Champions București. În grupa B au fost distribuite CSS Nr. 6 Admar București, CSS Al Ceușianu Reghin și ACS Roth Baia Mare.

CSȘ Bega Timișoara a deschis seria partidelor din grupa cu o victorie clară, 95-34 (33-4, 9-8, 25-12, 28-10) cu ACS Champions București. Andreea Penea a fost coșghetera partidei cu 26 de puncte. A urmat o a doua victorie, 63-35 (10-16, 24-5, 14-7, 15-7) cu CSS Craiova. În meciul trei, bănățencele luptau cu For You Cluj-Napoca pentru prima poziție în grupă, ambele formații având câte două victorii în primele două zile. CSȘ Bega s-a impus cu 76-29 (9-15, 21-3, 21-5, 25-6), remarcându-se Casiana și Daria Brașovan cu 23, respectiv 20 de puncte.

În semifinală, adversarul a fost CSS Al Ceușianu Reghin, formația clasată pe locul secund în grupa B cu 2 victorii și o înfrângere. Jucătoarele pregătite de Veronica Gavrilă s-au impus cu 78-43 în penultimul act, pe sferturi: 26-14, 15-15, 23-13 și 14-1. Roberta Rezmuveș (de la CSȘ Bega) și Viana Mircea (CSS Al Ceușianu) au fost cele mai bune marcatoare cu câte 19 puncte. Pentru gruparea timișorană au mai înscris: Spier și C. Brașovan câte 14 puncte, Croitoru 13, Penea 9, D. Brașovan 4, iar Bozan și Mureșan, câte două puncte.

Campionatul rezervat jucătoarelor sub 13 ani are câteva reguli specifice. Antrenorii trebuie să aplice în primele două sferturi regula de 5+1, adică în sfertul 1 vor folosi 5 sportive și vor face obligatoriu  schimbare, putând să folosească pe durata celor zece minute schimbări între cele șase jucătoare. În sfertul secund trebuie să intre în teren alte 5+1 jucătoare (dacă echipele au 12 pe foaie). De asemenea, nu sunt permise blocajele și apărarea în zonă, fiind obligatorie apărarea pressing om la om pe tot terenul pe toată durata jocului.

CSȘ Bega Timișoara își așteaptă adversara care se va decide dintre CSS nr. 6 Admar București (câștigătoare în toate cele trei partide din grupa B) și For You Cluj-Napoca. Timișorencele s-au impus în toate cele trei întâlniri din acest sezon cu formația clujeană (64-30 și 78-28 în faza de calificare, precum și 76-29 în faza grupelor de la turneul final). CSȘ Bega și CSS nr. 6 Admar București au avut două dueluri în faza semifinală. Cele două și-au împărțit victoriile, bănățencele s-au impus cu 70-61 în luna februarie, iar în aprilie, la ultimul meci din faza semifinală, formația din capitală a provocat singura înfrângere pentru CSȘ Bega U 13 în acest sezon, 67-63. Finala mare este programată vineri 3 iunie, de la ora 13, după finala mică.

Acest articol a fost publicat în Baschet, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.