Flavius Lăpuște (CSU Sibiu), tranșant: ”Dacă se analizează, la orice meci jucat în deplasare de o echipă, să zicem de valori egale, un critic sau analist își poate da seama despre ce se întâmplă în baschetul românesc!”

Veteranul Flavius Lăpuște, un fost component al alb-violeților de la BC Timișoara, astăzi al optulea și cel mai puțin folosit jucător al oaspeților de la CSU Atlassib Sibiu, pentru care a evoluat nici 6 minute, a făcut referire după meciul din sala ”Constantin Jude”, 92:75 (38:36) pentru bănățeni, la maniera de arbitraj în condiții de deplasare…

”Un meci care mi-a plăcut foarte mult la început, pentru că din fericire am început noi mai bine, dar pe parcurs a denaturat în niște conflicte ale jucătorilor, ale băncii, care au făcut jocul urât, rupt. Timișoara a jucat foarte bine în sfertul 4, dar din păcate se pare că orice meci în deplasare este de două ori, de 3 ori mai greu, nu știu din ce cauză, dar dacă se analizează orice meci jucat în deplasare de o echipă, să zicem cu valori egale, un critic sau analist își poate da seama despre ceea ce se întâmplă în baschetul românesc!”, a spus Lăpuște.

”Vreau să felicit echipa BC Timișoara, pe final a jucat ca o echipă, și Sărbători fericite, să iertăm și să muncim, să mergem mai departe!”, a adăugat jucătorul Sibiului, după care a mai răspuns întrebărilor, în primul rând legate de căderea oaspeților din sfertul 3: ”Au fost niște conflicte, ați văzut, dar eu zic, până nu vedem meciul, nu putem spune nimic, însă e foarte, foarte ciudat să-ți iasă doi jucători cu aproape 5 faulturi și să poți să recuperezi o diferență destul de mare, deci de la 7 puncte s-a dus la 15, de la 15 la 20, și Timișoara și-a dat drumul pe final… Am pierdut la Mediaș… Dacă vă uitați de exemplu la jocul de la Mediaș, eu am avut 5 greșeli în 12 minute și vă garantez că la două nici n-am fost acolo! Nu vreau să stârnesc un conflict dar trebuie să se ia o măsură. Cred că nivelul campionatului este mult mai ridicat decât nivelul sau ce se încearcă să se facă în arbitraj, și sunt câțiva arbitri care sunt respectabili dar și sunt câțiva care mi se pare că au început s-o ia razna, din păcate; atitudinea la meciurile din deplasare… La meciurile de acasă, și noi suntem zmei”.

O interogație neinspirată, despre cum ar fi tăiat ”Leii” din Timișoara aripile ”Vulturilor” din Sibiu, l-a determinat pe fostul internațional să răspundă cu aceeași monedă… ”Acum vreți să vorbesc metaforic sau în poezii… Cum a reușit derby-ul din Banat să o ia la 20 și ceva de puncte la… Ce siglă are Oradea?” În concluzie, cel mai înțelept, ”Să vă dea Dumnezeu mintea cea de pe urmă și să iertați tot ce se poate ierta!”

Arbitri ai jocului de la Timișoara trebuia să fie Laurențiu Grigoraș, Laszlo Bukuresti și Istvan Bertalan. Totuși, a intervenit o modificare, iar din brigada desemnată inițial pentru acest meci a venit doar Laszlo Bukuresti. Alături de el au arbitrat Ciprian Ciocan și Bogdan Podar.

* Celelalte rezultate ale rundei a XIII-a și ierarhia la zi, pe coloana dreaptă a secțiunii Baschet.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.