Franța câștigă ultimul sfert cu Rusia și se alătură Spaniei în semifinale, pentru reeditarea finalei de la ediția precedentă

Franța este ultima formație care s-a calificat în semifinalele EuroBasket Women 2015 după ce a învins Rusia cu 77-74 (16-20, 22-15, 19-18, 20-21). Franța a condus și la zece puncte aproape de jumătatea ultimului sfert dar a avut emoții pe final când Rusia a revenit și a sperat să trimită meciul măcar în prelungiri. Fabiana Martinescu a făcut parte din brigada de arbitre care a condus această partidă. Victoria vicecampioanei europene și olimpice le asigură calificarea la turneul preolimpic, iar în semifinale vom avea reeditarea ultimului act de acum doi ani: Franța-Spania.

Copyrighte: FIBA/Ciamillo-Castoria/Castoria

Franța a început partida cu Isabelle Yacoubou, Diandra Tchatchouang, Sandrine Gruda, Celine Dumerc și Gaelle Skrela. Rusia le-a avut în primul cinci pe: Evgenia Belyakova, Marina Kuzina, Epiphanny Prince, Natalia Vieru și Irina Osipova. Tribuna din partea opusă băncilor de rezerve s-a colorat cu steagurile franceze, iar suporterii s-au auzit încă de la intonarea imnurilor. Celine Dumerc a deschis scorul și a dus din nou Franța în avantaj, 5-2, iar Gruda a înscris de la libere pentru 9-6. Rusia a înscris 9 puncte la rând și a trecut la conducere (9-14). Dumerc a marcat de după semicerc și a oprit seria rusoaicelor, dar acestea au intrat la pauză în avantaj: 16-20.

Tchatchouang și-a întrerupt seria de la Debrecen, unde a avut 0 din 17 la aruncările din acțiune, și a egalat la 20, după ce a recuperat ofensiv, dar a ratat ocazia să-și ducă echipa în avantaj după ce a ratat libera suplimentară. Cele două echipe au trecut pe rând la conducere, iar Gruda și Prince au înscris în ultima secundă a atacurilor. Kuzina a primit al 3-lea fault și a fost schimbată. Prince a înscris de la distanță și a dus Rusia la conducere (30-31), iar Vadeeva i-a luat locul lui Vieru, ajunsă și ea la a 3-a greșeală personală. Rusia a avut destule momente în care a pătruns ușor prin apărarea adversă, iar franțuzoaicele au răspuns prin Yacoubou și Gruda, ultima a înscris pe contră pentru 38-35 și l-a făcut pe Myshkin să ceară timp de odihnă. Inițial pe tabelă mai erau 5,3 secunde dar arbitrele au consultat reluarea și au decis că mai sunt 7 secunde. Franța s-a apărat sus și mai putea să faulteze, Skrela oprind acțiunea. Prince a reușit să își păcălească adversarele care încercau să o împiedice să arunce și a șutat de la distanță. Mingea a intrat în coș și într-o primă fază s-au acordat cele trei puncte. Jucătoarele au început să plece spre vestiare când arbitrele au cerut reluarea și până la urmă au anulat coșul lui Prince, considerând că a venit după expirarea timpului regulamentar. Astfel, la jumătatea partidei scorul a fost 38-35 pentru Franța.

În debutul sfertului trei ecartul s-a învârtit în jurul a 5 puncte. Tchatchouang a părăsit terenul, acuzând o accidentare dar avea să revină mai târziu. Rusia a avut probleme la libere, după ce în două rânduri a marcat doar una din două. Franța a trecut la o formulă cu doi fundași în teren: Dumerc și Epoupa, iar sub coș erau Gruda și Miyem, adică o alcătuire a echipei fără un 5 clasic. Osipova a primit sub panou și a transformat liberele de care a beneficiat, fapt ce a făcut-o pe Garnier să o trimită pe Yacoubou în teren. Prince și-a apropiat echipa la un punct (50-49) după ce a înscris de la distanță, dar și Dumerc și-a trecut în cont o „triță” pentru 53-49. Ecartul ave să se păstreze până la ultima pauză când scorul era 57-53.

Sandrine Gruda, coșghetera Franței. Copyright: FIBA/Ciamillo-Castoria/Bellenger

Rusia a egalat la 57 prin punctele mezinei Vadeeva, dar franțuzoaicele au revenit la conducere, 63-57, și rușii au cerut timp de odihnă. Dumerc și Miyem au înscris alte patru puncte și Myshkin a cerut al doilea time-out al sfertului când ecartul a ajuns la un maxim de 10 puncte. Rusia nu a înscris timp de aproape cinci minute, iar Vieru a oprit această serie. Epoupa a pătruns și a înscris pentru 69-59. A urmat un atac ratat al rusoaicelor care nu au reușit să arunce în cele 24 de secunde. După mai mult de șase minute și jumătate în care nu s-a văzut, Prince a înscris de la distanță și a strâns ecartul la șapte puncte, iar Belyakova și Beglova (pe contră) au redus distanța la 71-66. La acel contraatac Dumerc a încercat să o oprească pe Belyakova și a acuzat că a fost împinsă de rusoaică, lucru pe care l-a reproșat și arbitrelor înainte să se reia jocul. Au urmat alte cinci puncte consecutive ale lui Prince iar Rusia a egalat la 71 cu un minut până la final.

Dumerc a reușit să spargă apărarea adversă dar din apropierea inelului a preferat să-i dea o pasă lui Yacoubou care a ratat. Rusoaicele au pornit pe contră dar au fost oprite de aceeași Dumerc, care s-a repliat și a furat mingea. Nu a putut să o păstreze sub control dar a ieșit în out din rusoaice. Garnier a cerut time-out cu 31 de secunde rămase din joc. Osipova a oprit-o printru-un fault dur pe Yacoubou și a fost sancționată cu antisportiv. Pivotul francez a înscris doar una din cele două libere, iar „les bleues” aveau un avans de un punct cu 19 secunde și posesia. Skrela a câștigat 4 secunde înainte să fie faultată și a înscris ambele libere. După time-out-ul Rusiei, jucătoarele în roșu nu au putut să arunce de la distanță și au băgat mingea sub panou de unde Osipova a redus diferența la 74-73. Alt timp de odihnă, după care Miyem a înscris ambele libere. Prince a scos două faulturi într-o secundă și a mers la linia de libere când mai erau 2,2 secunde și scorul era 76-73. Belyakova a făcut semne disperate spre bancă să intre pivotul Vieru pentru a încerca o ultimă recuperare. Atunci antrenorul rus a trimis-o în teren și pe Vadeeva și formația sa avea 3 pivoți în teren. Prince a înscris prima liberă și a ratat-o intenționat dar coechipierele sale au intrat prea rapid spre recuperare și mingea a revenit Franței. Skrela a mai beneficiat de două libere cu 0,1 secunde până la final și a transformat una dintre acestea, stabilind scorul final: 77-74.

Franța a profitat de mingile pierdute de adversare (18 turnovers Rusia față de 9 Franța) și a înscris 19 puncte după aceste greșeli. „Les bleues” au avut cinci recuperări și 5 intercepții care le-au permis să aibă cu 19 aruncări din acțiune mai mult ca rusoaicele. Ca procentaj al reușitelor din acțiune, Rusia a stat mult mai bine: a marcat 29 din 49, aproape de 60% (24 din 43 de două puncte adică 55,8% și 5 din 6 de la distanță; 83,3%). Franța a înscris 30 din cele 68 de aruncări din acțiune (44,1%) astfel: 27 din 56 de două puncte (48,2%) și 3 din 12 de la distanță. Franțuzoaicele au beneficiat de 20 de libere din care au transformat 14, au avut 34 de recuperări (15 ofensive/19 defensive), 21 de pase decisive, 9 mingi pierdute, 8 intercepții, 3 capace și 18 faulturi. Rusia a înscris 11 libere din 14, a reușit 29 de recuperări (3/26), 16 assist-uri, 16 mingi pierdute, 3 intercepții, 5 capace și 18 faulturi.

Epiphanny Prince a fost coțghetera partidei cu 31 de puncte (plus 5 recuperări și 5 pase decisive). Pentru Rusia au mai înscris: Vieru 11 puncte, Vadeeva 8 puncte, Kuzina 7 puncte, Osipova 6 puncte (7 recuperări), Belyakova 5 puncte, Beglova 4 puncte și Logunova 2 puncte. Sandrine Gruda a fost cea mai bună marcatoare a Franței cu 23 de puncte, urmată de Miyem cu 18 puncte, Dumerc cu 13 puncte (fiind aproape de double-double cu 9 assist-uri), Tchatchouang 8 puncte (7 recuperări), Yacoubou 8 puncte (7 recuperări), Epoupa 4 puncte și Skrela 3 puncte.

Reacții la finalul partidei:

Rusia:

DSCN0664„Vreau să felicit câșigătoarea. Sportul e sport, norocul a fost cu Franța azi. E cam dificil să răspunzi când ai fost la doar câțiva pași de victorie. Mai avem câteva de spus și cred că vă vom surprinde. Avem obiectivul să jucăm la turneul de calificare la Jocurile Olimpice și sunt sigur că o vom face. Sunt sigur că mai avem ceva de spus” (antrenorul Anatoliy Myshkin). Marina Kuzina: „Este destul de dificil să venim să răspundem la întrebări după ce am fost la doar un pas de lupta pentru medalii. Meciul a fost așa cum ar trebui să fie la acest nivel. Am făcut o treabă bună dar să analizăm atât de repede și să facem prea multe comentarii”.

Franța:

DSCN0667„A fost un meci greu, dar ca toate partidele din sferturile de finală a fost important pentru ambele echipe. Ne-am făcut treaba și am fost eficiente la recuperări, foarte important pentru rezultat”, a declarat antrenoarea Valerie Garnier care a vorbit și despre revenirea lui Miyem, dar și despre meciul din semifinala cu Spania. „S-a văzut, cu Endene este o echipă diferită. Poate să joace în interior sau în exterior. A creat mai mult spațiu pentru Gruda și Yacoubou. E un lucru bun pentru noi. În semifinală va fi un joc între două echipe care au dat multe în această seară pentru că și Spania a avut parte de un joc asemănător. Trebuie să  încercăm să găsim energie și nu e necesar să vorbim despre tehnică și tactică, este mai mult vorba de determinare să câștigăm, pentru că este mâine”. Coșghetera Sandrine Gruda:„Nu a fost ușor. Au început tare cu noi. Am câștigat dar a fost foarte greu. Rusia este o echipă foarte bună, cu multe individualități  care pot decide un meci. Am învățat mult. Au încercat diferite apărări pe care a trebuit să le citim mai bine și să învățăm cum să le atacăm și să le oprim. A fost un meci bun. Spania este o echipă grea. Au arătat la acest campionat și în trecut că au o calitate ridicată. Trebuie să le învățăm în scurtul timp pe care-l avem, să încercăm să le oprim să fie agresive, să fie cine sunt, să încercăm să rămânem cine suntem noi”.

Meciul dintre Franța și Spania, a doua semifinală, se joacă astăzi de la ora 21:30 (ora României) și încheie antepenultima zi a EuroBasket Women 2015. Înainte de această partidă se dispută meciul dintre Rusia și Muntenegru, de la ora 16:30, care contează în lupta pentru locurile 5-8, și prima semifinală dintre Serbia și Belarus, de la ora 19.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.