BC Timișoara 2 a câștigat meciul de debut din acest sezon al Ligii I. Întăriți cu trei componenți ai primei echipe, „leii mici” s-au impus lejer cu satelitul lui CSM Oradea, scor 87-54, pe sferturi: 25-9, 24-15, 25-13 și 13-17. Alb-violeții au avut doar zece jucători pe foaia de joc, cinci dintre componenții lotului având etapă la București cu echipa sub 16 ani.

Octavian Boian, Raul Covaciu și Vlad Szekely sunt jucătorii din lotul primei echipe care au jucat la meciul din etapa secundă a Ligii I. BC Timișoara 2 nu a evoluat în prima etapă după ce meciul cu CS Universitatea Cluj a fost amânat. Echipa pregătită de Cristi Bota a început partida cu un „run” de șapte puncte în două minute, cinci reușite de Szekely. Varga a marcat primul coș al oaspeților, pentru 7-2, iar „leii mici” au reușit alte 11 puncte consecutiv și s-au distanțat la 18-2 după șase minute. Ecartul de 16 puncte s-a menținut până la prima pauză, când gazdele conduceau cu 25-9. Diferența a crescut în sfertul secund cu alte nouă puncte, astfel că tabela arăta 49-24 la jumătatea meciului.

Sfertul trei s-a desfășurat după aceleași coordonate, cu timișorenii distanțându-se pe tabelă, ajungând la avansul maxim de 42 de puncte (72-30 în minutul 28). La ultima pauză, gazdele aveau dublul punctelor reușite de oaspeți, 74-37. Ultimele zece minute le-au revenit orădenilor care au redus diferența finală cu patru lungimi, 85-74.

Octavian Boian a fost cel mai bun marcator al „leilor mici”, trecându-și în cont 23 de puncte. L-au urmat: Raul Covaciu (15 puncte), Adrian Căta (14), Vlad Szekely (11), Horațiu Covlescu (9), Andrei Szabo (6), Vlad Secuianu (4), Paul Pușcașiu (3) și Vasile Stan (2). A mai jucat Nicolas Reczes-Ignat. CSM 2 LPS Oradea, a dat cel mai bun marcator al partidei, acesta fiind Ștefan Varga, cu 24 de puncte. Pentru orădeni au mai înscris: Hulea (13), Bojani (7), Zăpodeanu (5), Hora (3) și Andor (2).

Antrenorul Cristi Bota a fost mulțumit la finalul unui meci pentru care nu s-au pregătit deloc în această formulă. „A fost un meci interesant, din punctul meu de vedere, pentru că nu ne-am antrenat niciodată în această formulă și am avut minus cinci jucători de la under 16 care au avut etapă la București. De asta am spus că a fost interesant pentru mine. În rest, a fost bine, cum ne-am așteptat. Jucătorii care au venit de la prima echipă au făcut diferența”, a declarat Cristi Bota. Tehnicianul a spus și care este scopul echipei secunde în acest sezon: „să le dăm minute celor care nu joacă prea mult la prima echipă, pe lângă ei să crească și jucătorii tineri”.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.