BC Timișoara 2 a câștigat meciul din ultima etapă a fazei de calificare din Liga 1. „Leii mici”, cu George Toth principal marcator, au trecut cu 71-51 de CSM VSKC Miercurea Ciuc. Harghitenii au avut probleme de lot, au venit la Timișoara cu o echipă foarte tânără și au pierdut ambele meciuri de la sala Constantin Jude după ce sâmbătă au cedat cu 68-91 cu Timba 2. Cele două înfrângeri i-au costat primul loc în Grupa B.

BC Timișoara 2 a avut patru jucători din lotul primei echipe la această confruntare. Toth, Zaharie, Covaciu și Szekely au intrat în primul 5, alături de Covlescu. Oaspeții au marcat primele două puncte și au mai condus cu 2-5 și 5-7. Timișorenii au preluat conducerea din minutul patru și nu au mai cedat-o până la final. Sfertul 1 le-a revenit cu 21-16. Sfertul secund a început cu un „run” de 12 puncte al gazdelor, prin slam-dunk-urile lui Toth, trița lui Covaciu și punctele înscrise pe contră, iar ciucanii au marcat primele puncte după trei minute și jumătate, de la distanță, prin Laszlo. Oaspeții nu au putut găsi drumul spre coș, pe lângă șuturile ratate, moralul le-a fost afectat și de capacele primite de la Toth și Zaharie. A urmat un nou „run” de 9 puncte pentru „leii mici”, iar antrenorul Cristi Bota a început să-și odihnească jucătorii și i-a aruncat în luptă de Tamaș, Căta și Secuianu. Sfertul le-a revenit bănățenilor cu 22-5, astfel că la pauza mare scorul era 43-21.

Sfertul trei a fost singurul pe care oaspeții și l-au adjudecat, scorul acestuia fiind 13-18, astfel că ultimul sfert începea de la 56-39. Toth a marcat zece din cele 15 puncte reușite de alb-violeți în ultimele zece minute, celelalte puncte venind de la căpitanul Covaciu, printr-un 3 points play, și Szekely, 2. La adăpostul avanatjului de 24 de puncte, antrenorul timișorenilor a început în ultimele patru minute să introducă jucătorii foarte tineri, astfel au intrat toți cei de pe bancă. S-a încheiat 71-51 pentru BC Timișoara 2, iar această înfrângere i-a dus pe oaspeți pe locul secund la finalul fazei de calificare.

George Toth a fost coșgheterul partidei cu 29 de puncte (12 prin slam-dunk-uri). Pentru satelitul lui BC Timișoara au mai înscris: Raul Covaciu (15 puncte), Vlad Szekely (14), Ionuț Zaharie (6), Horațiu Covlescu (6) și Adrian Tamaș (1). Au mai jucat Tudor Căsălean, Raul Rada, Christian Chițu, Vlad Secuianu, Adrian Căta și Mihai Ursan.

Antrenorul lui BC Timișoara 2, Cristian Bota, a vorbit la final despre prestația foarte bună a lui George Toth și despre comportarea tinerilor de la U16 și U18, care au intrat pe final. George a fost în tonus bun astăzi, a vrut să facă un antrenament oficial foarte bun și a și reușit. A fost stăpânul inelelor. Mulțumit în parte de ei dar au intrat cu stres puțin, cam târziu. Mai avem încă de lucrat la capitolul acesta. Sunt o combinație de copii de la U 16 și U 18 care n-au experiență prea mare, dar trebuie să avem răbdare că vor crește” a declarat Cristian Bota.

Tehnicianul alb-violeților a tras concluzii după prima parte a ligii secunde. „Până acum a fost destul de bine. Nu ne așteptam să avem atâtea înfrângeri, dar pornim cu încredere spre a doua serie valorică unde mai avem o șansă să revenim spre turneul final. Dacă vom câștiga această serie. Au fost momente bune, au fost momente mai puțin bune, oscilante. N-am avut continuitate, n-am avut antrenamente împreună cu băieții care au venit de la prima echipă dar, per total, sunt mulțumit de băieți. N-avem obiectiv anul acesta, doar să dăm minute celor care nu joacă la prima echipă și în combinație cu cei tineri să facem o echipă competitivă pe viitor”, a adăugat Bota. BC Timișoara 2 a încheiat prima fază a Ligii 1 pe locul patru în grupă cu 15 puncte (5 victorii și 5 înfrângeri), după trei formații cu 17 puncte: CS Universitatea Cluj, CSM VSKC Miercurea Ciuc și BC Timba 2. Succesul de la Arad al „leilor mici” a fost anulat după ce arădenii s-au retras din competiție. În continuare, Liga 1 se va desfășura pe trei secțiuni. Prima a echipelor de sine stătătoare care au drept de promovare și vor lupta pentru accederea la turneul pentru accederea în prima ligă. Primele două formații satelit din clasamentul fiecărei serii s-au calificat în faza semifinală. Din grupa B s-au calificat CS Universitatea Cluj și Timba 2 la acest turneu, din care primele trei clasate vor participa la turneul final al sateliților. BC Timișoara 2 va evolua în grupa echipelor necalificate la faza semifinală, iar câștigătoarea acesteia se va califica la turneul final. Cele mai bune trei formații satelit la finalul Ligii 1 vor ptimi bonificații prin reduceri de taxe către FRB în sezonul următor.

Antrenorul de la CSM VSKC Miercurea Ciuc, Botond Laszlofy, a explicat cauzele celor două înfrângeri de la Timișoara. Noi am venit deja cu o echipă decimată. Nu vreau să zic ca scuză vreau dar am lăsat acasă deja patru jucători. Doi cu febră mare, doi accidentați. Aici la primul meci am mai avut două accidentări plus iarăși febră. Arătăm ca o infirmerie. Am încercat cât de cât să folosim juniorii noștri de 17 ani, cât am putut. S-a văzut diferența de valoare între rezervele de Ligă Națională și copiii de U 17, până când s-a ajuns la egalitate, juniorii de la Timișoara cu juniorii noștri, acolo a fost alt meci. . Psihicul e greu de lucrat. Când primești 2, 3 dunk-uri de la jucători ca George Toth îți vine în minte ce accidentări ai și ce febră ai avut ieri seară și te mai lași puțin. Pauza a trezit puțin băieții și am avut alt joc. Am mai avut dorință, am mai avut câteva faze bune de atac și apărare, dar atât am putut azi”, a declarat Botond Laszlofy. Acesta a vorbit despre obiectivele pe care formația sa le are în continuare, fiind una din echipele cu drept de promovare. „Deocamdată să avem toți jucătorii pe care ne bazăm sănătoși, primii cinci și rezervele 6, 7, 8 și o să ne descurcăm, zic eu , în continuare. În grupa aia de șase de semifinale, încercăm să ajungem în primii 4. Deocamdată avem obiectiv să ajungem la turneul final. De acolo se pot întâmpla multe. Până atunci se mai găsesc sponsori, se mai pierd echipe. Vrem să fim acolo să avem posibilitatea să promovăm. Dacă nu iese, nici anul trecut n-a fost mare capăt de țară. Așa mergem noi, încercăm să integrăm câțiva juniori și să folosim ce avem acolo în zonă jucători, mai ales din zona aia de țară”, a concluzionat Botond Laszlofy.

BC Timba 2 Timișoara a învins sâmbătă formația din Miercurea Ciuc cu 91-68. Duminică, „ursuleții” au încheiat meciurile din prima parte a Ligii 1 cu o victorie la Cluj, cu 90-78 cu CS Universitatea. Pentru Timba 2 au marcat Andrieș 30 de puncte, Mihuți 19, Medgyesi 17, Csender 14, Udrea 6 și Costa 4.

Mai jos vă oferim o galerie foto de la meciul dintre BC Timișoara 2 și CSM VSKC Miercurea Ciuc.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.