Un punct le-a lipsit ”violeților” pentru a reedita în această seară avantajul înregistrat miercurea trecută în manșa I din Maramureș, dar diferența de scor oricum nu conta, returul optimilor Cupei României fiind abordat de favoriți cu calificarea în buzunar. Și cu opțiunea lui Cristian Bota de a-și păstra în mână piesele cheie, jucate însă nu mai mult de 28 de minute, cu excepția coșgeterului Vukosavljevic, odihnit pentru ieșirea în Trivale, Cătălin Baciu fiind în schimb al treilea cel mai utilizat sportiv al gazdelor. Iar dacă nici acum, atunci când, a fost prilejul oferirii celor mai multe minute din acest sezon ”mânjilor” de pe bancă.

Manșă secundă cu caracter academic în sala ”Constantin Jude”, calificare fără un istoric semnificativ a bănățenilor în sferturile Cupei României la baschet masculin, ci cu un avans fără comentarii, +53. După 57:84 în tur la Sighetu Marmației, SCM Timișoara s-a desprins acasă în această seară în ultimul sfert de oră al partidei de la ora 18, până la 95:69 (47:45).

De la depășirea duminică în campionat a deținătoarei la zi a Cupei României, 80:78 cu U-BT Cluj, la repetiția cu public în fața celei de-a doua clasate în grupa a III-a valorică din Liga Națională, CSM Sighetu Marmației, care pierdea și vinerea trecută în deplasare, la nivelul său competițional, 122:117 la Miercurea Ciuc.

Iar odată focul de paie stins, Țibîrnă deschizând scorul de la distanță după 10 secunde iar Albu majorându-l la 0-5 tot în primul minut, completați de Turner prin preluarea avantajului pentru maramureșeni vreme de 22 de secunde în minutul 3, 6:7, returul și-a intrat în matcă iar favoriții în viteză, de la 12:10 la 26:12, câștigând sfertul I cu 29:18.

Bota îi păstra în 5-ul de start pe Diculescu, Brown, Randolph și Stojadinovic, introducându-l pe Baciu, după care la startul celui secund a contat pe Popa Calotă, Coconea, Pesakovic, Komatina dar și pe Baciu. Iar în nici 4 minute vizitatorii s-au reapropiat la 31:30, menținând interesul în jurul disputei, echilibrată până la pauză, chiar și cu egalări izbutite de Edwards Jr. în minute consecutive, ba mai mult, Țibîrnă și Albu preluând la limită conducerea, ultimul, cu 44:45.

Scorul pauzei, asigurat de Coconea, de la distanță, cu 11 secunde rămase de jucat în prima parte… 47:45. Avantaj inconvenabil după sferturile 29:18 și 18:27, ceea ce-i obliga pe favoriți, desprinși la reluare, 24:11 și 24:13.

Fie și din nou în 5-ul inițial de start, timișorenii aveau doar 4 puncte avans după mijlocul sfertului trei, înfrângând apoi rezistența maramureșenilor, care au căutat să lase o impresie cât mai bună. Dar care au și cedat încet pasul, de la 58:54 la 71:56…

Primele 7 puncte din sfertul final au aparținut tot favoriților, restul timpului fiind alocat celor mai tineri dintre alb-violeți, astfel încât Coconea a ajuns să strângă în cele din urmă 17 minute, Mocrițchi și cu Ursan aproape șapte fiecare iar Penciu nici cinci. Ca puncte, Brandon Randolph a totalizat 26, Brown 15, Diculescu 12 în 27 de minute și 30 de secunde pe teren, dar și cu 7 recuperări și 6 pase decisive, iar Baciu 10 cu 9 recuperări.

Popa Calotă a înscris 7 puncte în zece minute iar Stojadinovic, cel mai jucat component al gazdelor, 5 în aproape 28, toți cei convocați trecându-și numele pe lista marcatorilor: Komatina, Pesakovic și Ursan câte 4 puncte, Coconea și Mocrițchi câte trei iar Penciu două.

De la învinși, cărora antrenorul Emil Kosztelnik le-a oferit minute tuturor celor 12 sportivi, Turner s-a remarcat cu un double-double, 24 de puncte, 10 recuperări defensive și 7 pase decisive în 33 de minute, Edwards Jr. 17 puncte în 36 de minute, Țibîrnă 9, Thomas 6, Simionca 5, Albu 4, Iuga 3 și Kracz, unul. Și au mai jucat până în câte 5 minute Ardelean, Dunca și Gavaller.

Fotografiile realizate de Leczki Jozsi…

Meciul de baschet masculin dintre echipele SCM Timișoara și CSM Sighetu Marmației, contând pentru turul al treilea din manșa secundă a Cupei României la baschet, disputat miercuri 6.02.2019 în sala Constantin Jude din Timișoara / Leczki Jozsi
Meciul de baschet masculin dintre echipele SCM Timisoara si CSM Sighetu Marmatiei,contand pentru turul al treilea din mansa secunda a Cupei Romaniei la baschet,disputat miercuri,06.02.2019,in sala Constantin Jude din Timisoara-Leczki Jozsi

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu . Salvează legătura permanentă.