Baschet SCM Timișoara a rămas pe poziții, calificându-se și în acest sezon din Grupa A în Top6 al Ligii Naționale, precum anul trecut, tot de pe locul șase, în completarea accederii izbutite săptămâna trecută în turneul Final4 al Cupei României. Iar intrarea în faza superioară a fost conturată tot în ciuda unei înfrângeri, pe 8 ianuarie în returul de la Pitești al sferturilor, sâmbătă seară în fața propriilor simpatizanți, nițel mai mulți la ora ultimei etape din faza I a campionatului, rundă decisivă, 80:84 cu sibienii cu calificarea deja în buzunar, după ce ”violeții” lui Petricevic aveau 41:19 în sfertul 2. Ultimele trei însă le-au pierdut, nu mai puțin de 4 fiind eșecurile pe linie fără excepție din 2020, dar tot patru și insuccesele consecutive de pe ultimul tronson al Grupei A, după triumfătorul 84:79 acasă cu steliștii pe 13 decembrie 2019, chiar și așa suficient pentru a se strecura în prima grupă valorică, mulțumită victoriei orădenilor în Bănie.

În pofida tuturor problemelor administrativ-financiare ale clubului Municipalității Timișoara, baschetbaliștii au scos-o totuși la capăt prin a pătrunde și în actuala ediție în ”Grupa Roșie” a celor mai bune 6 formații masculine din țară, la mustață, la egalitate de puncte și cu SCMU Craiova, care va lua însă calea seriei a doua valorice, ”violeții” asigurându-și în prealabil avantajul victoriilor tur-retur împotriva oltenilor, la 11 puncte diferență pe Bega, chiar la 15 luna trecută pe Jiu. O rocadă față de anul trecut, craiovenii și piteștenii cedând în aceeași ordine pozițiile 4-5 după cele 14 etape ale fazei I a Grupei A, preluate de bucureștenele Steaua și Dinamo, urmate și acestea tot de bănățeni.

Care au ținut să lase o ultimă bună impresie în apariția finală pe tronsonul grupei 1-8 și au început în trombă meciul de la ora 19, cu mențiunea că toate partidele rundei a 14-a s-au desfășurat în același timp, dar au și cedat destul de rapid ritmul, galben-albaștrii de pe Cibin egalând și preluând conducerea spre finele sfertului 3, după care s-au desprins decisiv în ultimele faze ale unui sfert 4 cu alternanță la conducere… 33:12, 17:28, 9:22, 21:22.

Pentru alb-violeți era în joc nu doar calificarea în Top6, elevii lui Dragan Petricevic căutând să se și revanșeze pentru înfrângerea în prelungiri din tur de la Sibiu, în urma căreia clubul timișorean a contestat maniera de arbitraj, apreciind că și-ar fi apropiat victoria încă din cursul timpului regulamentar de joc. Și returul a fost în cele din urmă pe muchie, tranșat fiind tot la 4 puncte diferență de ocupanta celei de-a treia poziții a podiumului, triumful campionilor bihoreni în Bănie menținându-i însă pe bănățeni în zona 1-6.

În care vor demara săptămâna viitoare cu punctele deja acumulate, pe teren propriu cu CSM CSU Oradea, după care vor juca în București, cu Steaua, iar la mijlocul turului în ”Grupa Roșie”, la Cluj. Mai apoi, din nou în capitală, la CS Dinamo Știința, respectiv acasă cu sibienii, iar ulterior, returul acestor partide. În grupa a doua valorică, pornindu-se din nou de la zero, cluburile din Craiova și Pitești, alături de cele din Voluntari, Mediaș, Galați și Focșani, grupa a III-a valorică din Liga Națională de baschet masculin reunind alte numai patru formații, continuând cu punctele deja acumulate. Una peste alta, cam asta ar fi în mare și structura sportului divizionar la coș din România, cu 16 echipe semnificativ decalate valoric de la nivelul orădenilor și până la cel al trupelor din Miercurea Ciuc și Sighetu Marmației, alte numai 7 cluburi de sine stătătoare, trei din București, două din Ploiești și câte unul din Cluj și Târgu Mureș, compunând eșalonul ligii secunde, din umbra celui de elită.

Realități care spun multe despre inconsistența și șubrezenia unui sistem consolidat spre vârf în special din importuri, iar nici măcar prestațiile principalelor protagoniste ale competiției nu au darul de a rupe gura târgului, în ciuda investițiilor efectuate mai ales în cooptarea componenților de peste hotare, majoritari, de exemplu câte 5 din totalul de opt utilizați de fiecare formație sâmbătă seară pe parchetul sălii ”Constantin Jude”. Care au și deținut prim-planul, Troy Chissell Franklin Jr. detașându-se din tabăra învinșilor ca principal marcator al partidei, cu 27 de puncte inclusiv din 4 aruncări de la distanță, în aproape 37 de minute pe teren, pe când Barry Terrell Stewart, cel mai mult jucat de vizitatori, 36 de minute, a excelat din afara semicercului, cu 7 reușite, totalizând 23 de puncte, completat de Isaiah Philmore, cu 20, mai numeroase fiind în plus recuperările sale ofensive, din totalul de șapte. În contrast, sportivii români au contribuit laolaltă cu un total ”autohton” de numai 35 de puncte, puțin peste o cincime din realizările la coș ale meciului. Iar cu asemenea procentaje, ce să și reușească în general ”Vulturii” având luna viitoare ca prim obstacol în față însăși campioana mondială!?

Dar aceasta este o cu totul altă discuție, tabu însă în sportul profesionist intern la panouri, caravana continuându-și implacabil parcursul.

În jocul de pe Bega, Petricevic a început cu Popa, Franklin Jr., Brown, Pesakovic și Komatina, axându-se în special pe aceștia, fiecare măcar 30 de minute pe teren, în vreme ce veteranul pivot Lazar a prins zece minute iar Dragoste și Gorgemans câte șapte fiecare, gazdele desprinzându-se fulminant și grație unui run de 12 puncte, cel mai consistent al partidei, și depășind astfel în primele zece minute granița celor 20 de puncte avans, 33:21. Sibienii, cu Tohătan într-un cinci de start dominat de nord-americani, au egalat prin Williams și au preluat conducerea în minutul 3 prin Stewart, 4:5, însă reușitele de la distanță ale lui Franklin Jr. au fost năucitoare, trei consecutive fără replică ardeleană, 16:5 în următoarele numai trei minute.

Iar diferența avea să se dubleze în cea de-a doua jumătate a sfertului I, în ciuda unui prim timp de odihnă solicitat de vizitatori, în minutul 6, când era introdus și cel mai utilizat jucător român în această partidă, Rolland Torok. Franklin Jr. și-a continuat recitalul de la distanță, completat la acest capitol de Brown, cu replici de același tip dar insuficiente din partea lui Stewart.

Sibienii ratau prima aruncare a sfertului secund iar și astfel se atingea diferența maximă a partidei, ”triță” Pesakovic în minutul 13, 41:19, ceea ce i-a trezit în cele din urmă la realitate pe elevii lui Fleșeriu, Philmore, Williams și Stewart închegând un run de 7 puncte, stopat de Dragan Petricevic, time-out. Timișorenii n-au putut însă înfrâna în totalitate revirimentul galben-albaștrilor, care au mai izbutit un alt run de 7 puncte, 45:35 în minutul 17.

Handicap deja înjumătățit de ardeleni, diferența menținându-se și la pauză, după ”trițele” lui Falker respectiv Brown… 50:40. Iar oaspeții au continuat neabătut cursa de urmărire și în sfertul 3, adjudecat chiar și mai clar decât cel secund, nu cu 11 puncte avans, ci cu 13, izbutind egalarea, iar apoi preluarea conducerii. Tohătan îi apropia și mai mult prin a fi precis de la mare distanță, armă a vizitatorilor, 52:48, utilizată și de Philmore… 57:57. Torok a exploatat momentul prielnic și și-a adus echipa în avantaj, pe combinație, alt capitol la care ardelenii au fost ceva mai iscusiți, 57:59, Pesakovic egalând și el de la linia de libere, 59:59, dar oaspeții preluând din nou conducerea, prin Williams cu prima liberă și Philmore cu 31 de secunde rămase de jucat: 59:62 înaintea ultimelor 10 minute.

Balanța înclina deja de partea formației mai bine clasate, care a înscris prima și în sfertul 4, prin Williams, atingând apoi un maxim de opt puncte avans în minutul 33, 60:68 prin Stewart. Remarcabil, ”trița” lui Komatina și punctele lui Franklin Jr. i-au apropiat pe timișoreni la un singur punct în următorul minut și ceva, time-out solicitat de sibieni, fără a-i împiedica însă pe amfitrioni să preia din nou hățurile… 69:68, Lazar.

Alternanță la conducere, meci pe muchie, cap la cap, Pesakovic dând speranțe de la distanță cu două minute și jumătate înainte de final: 77:74. Stewart, tot de la distanță, dar și Torok și Chatman – și acesta de 3 puncte, au răsturnat decisiv diferența, Franklin Jr. apropiindu-i pe bănățeni înaintea ultimelor 30 de secunde, 80:82, fără însă ca gazdele să aibă sânge rece până la capăt, în fața ”zidului” sibian. Brown s-a complicat, Williams a interceptat iar Philmore a consfințit victoria, din ”libere”. 80:84.

Vestea bună venea însă de la Craiova, timișorenii strecurându-se în Top6. Și pe mâna lui Pesakovic, Popa și Brown, autori a 17, 15 respectiv zece puncte, ultimul și cu un double-double prin cele 11 recuperări, șase marcând Lazar iar cinci, Komatina. De la învingători, și Williams, Chatman și Falker – câte 9 fiecare, iar Torok opt, cu tot atâtea recuperări, și Tohătan șase, cu mențiunea că a fost egalitate la aruncările de 3 puncte, câte 11 reușite fiecare echipă, din mai puține tentative ale câștigătorilor, dominanți la recuperări, 33 la 39, în special la cele ofensive, 4 la 13.

Rezultatele serii în Grupa A și clasamentul final al fazei I a campionatului, pe coloana dreaptă. Fotografii realizate de Leczki Jozsi

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.