Înfrângere la limită pentru BC SCM Timișoara la Mureș după coșul de final nevalidat de arbitrii care au urmărit reluarea. Alb-violeții au înscris doar de 3 ori din acțiune în ultimul sfert

BC SCM Timișoara a pierdut dramatic pe terenul vicecampioanei ABC Mureș Târgu Mureș. A fost 82-81, pe sferturi: 17-23, 17-19, 21-24, 27-15. Alb-violeții au avut un avans maxim de 15 puncte, spre finalul sfertului trei, dar au reușit doar trei coșuri din acțiune în ultima perioadă de joc, față de cele 11 ale gazdelor. Rambo i-a dus pe timișoreni în avantaj de două puncte cu 15 secunde până la final, Polyak a înscris de la distanță cu cinci secunde rămase din joc, iar reușita de afară a lui Rambo a venit după ce a sunat sirena ce anunța finalul partidei. Cum partida a fost televizată arbitrii au avut unde să vadă reluarea și au decis nevalidarea coșului, astfel că victoria a revenit mureșenilor.

img_3384ABC Mureș s-a confruntat în acest sezon cu probleme financiare și au fost momente în care unii jucători au refuzat să se antreneze pentru că nu și-au primit banii restanți din sezonul trecut. Vicecampioana este angrenată și în cupele europene. Barnabas Szaszgaspar a început partida cu formula: Martinic, Mohammed, Lazar, Kalve și Barham. De partea cealaltă, Nenad Mandic i-a trimis în primul 5 pe Jeremic, Komatina, Otasevic, Popa Calotă și Diaz. În primele minute au fost ratări de ambele părți, cu Jeremic deschizând scorul și „leii” s-au distanțat la 11 lungimi, 12-23 după „trița” lui Rambo și assist-ul spectaculos oferit pentru slam-dunk-ul lui Păun. În primul sfert oaspeții au combinat mai bine și au finalizat cu ușurință în multe momente și la prima pauză scorul a fost 17-23.

În debutul sfertului secund mureșenii au trecut la apărarea în zonă, au profitat de multele erori din atacul oaspeților și cu un „run” de 9 puncte au preluat în premieră conducerea: 28-27 după 15 minute. Oaspeții și-au revenit după time-out-ul lui Mandic și s-au distanțat din nou până la 34-42 la pauza mare. Alb-violeții au dominat în prima jumătate spațiul de trei secunde din care au reușit să înscrie 28 de puncte, față de 12 ale gazdelor.

A treia perioadă de joc a mărit ecartul în favoarea bănățenilor care conduceau la 15 lungimi, 49-64, cu un minut și jumătate înaintea ultimei pauze. Două reușite de la distanță de la Polyak și Djapa au menținut formația gazdă în joc, iar Popa Calotă a înscris la ultima fază a sfertului pentru 55-66 cu zece minute rămase din joc. De remarcat că Rambo a stat pe bancă mai mult de jumătate din acest sfert, după ce a înscris două „trițe” și a oferit mai multă rapiditate în jocul oaspeților, dar a ajuns la 4 faulturi.

„3 points-play-ul” lui Popa Calotă a dus ecartul la 12 lungimi, dar mureșenii au replicat prin coșurile din apropiere a lui Lazar și Barham (plus liberă suplimentară), asistați de Martinic. Fundașul muntenegrean avea să înscrie două „trițe” în 20 de secunde și a strâns meciul la un singur punct, 68-69 cu aproximativ șapte minute rămase de jucat. Au fost multe momente în ultimul sfert când timișorenii nu s-au regăsit în atac și au făcut multe greșeli. După un minut și jumătate în care nici una din formații nu a găsit drumul spre coș Barnes a readus formația gazdă în avantaj: 70-69. Time-out BC SCM Timișoara și elevii lui Mandic au revenit în zonă. Păun și Komatina au egalat la 70 și 72 de la libere, iar Jeremic puncta de la distanță pentru 72-75. A fost primul coș reușit din acțiune de alb-violeți după mai mult de cinci minute. Barham a replicat de după semicerc, iar Mohammed a profitat de turnover-ul lui Otasevic și a marcat pe contraatac (77-75).

După timpul de odihnă al oaspeților a revenit și Rambo pe parchet pentru final. Jeremic a punctat de la linia de fault, Mohammed a înscris din nou pe contră (banca oaspete a protestat și a fost amenințată cu tehnic), Lazar a făcut și el două greșeli în momente importante, Martinic a reușit un capac la cel mai înalt jucător advers (Drăgușin), iar Rambo i-a dus pe timișoreni în avantaj cu un „3 points-play”. 79-80 cu 39 de secunde până la final. Ultimul sosit la gruparea de pe Bega a putut să mărească ecartul la trei lungimi dar a transformat doar una din două libere. 79-81 cu 15 secunde până la final și time-out ABC Mureș. Tehnicianul gazdelor a fost inspirat și l-a trimis pe Polyak în teren, iar acesta a înscris de la distanță când mai erau 5 secunde.

Time-out Mandic și Popa Calotă a avut probleme să găsească un coechipier demarcat pentru a repune. Când a introdus mingea în joc mureșenii au fost aproape de intercepție dar nu au reușit să păstreze mingea în teren. Din nou repunere din lateral pentru timișoreni, Jeremic a pătruns și a scos mingea la Rambo care a tras de 3. A fost coș, timișorenii sărbătoreau… Arbitrii nu au fost siguri de decizie, dacă a fost coș valabil în timpul regulamentar sau nu și au mers la cameramanul de sub coșul mureșenilor. După o discuție scurtă cu acesta au ieșit din sală și au fost să vadă reluarea. Pe aceasta se vedea clar cum Rambo avea încă mingea în mână când s-au aprins ledurile roșii de pe panou și a aruncat după sirenă, astfel că la final mureșenii au fost cei care au sărbătorit victoria: 82-81 după un final palpitant.

Timișorenii au scăpat printre degete o victorie care le era la îndemână la finalul sfertului trei când conduceau cu 15 lungimi. Imprecizia aruncărilor din ultimul sfert i-a costat însă. Aceștia au înscris doar trei coșuri din acțiune (dintre care unul de la distanță) și 8 libere în ultimele zece minute. gazdele au înscris 11 coșuri din acțiune (7 de două puncte și 4 de la distanță) și o liberă în ultimele zece minute. De asemenea mureșenii au profitat de cele 6 mingi pierdute de oaspeți în sfertul patru și au înscris 12 puncte în urma acestor greșeli.

Mladen Jeremic a fost cel mai bun marcator al partidei cu 24 de puncte. Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Rambo 19 puncte, Diaz 10, Andrieș 6, Komatina 6, Popa Calotă 5 (6 assist-uri), Păun 5 (6 recuperări), Drăgușin 4 (6 recuperări) și Otasevic 2 puncte. Goran Martinic a fost coșgheterul gazdelor cu 21 de puncte la care a adăugat 9 pase decisive. L-au urmat: Berham cu 18 puncte (8 recuperări), Djapa 13 puncte, Polyak 11, Lazar 10, Mohammed 7 și alve 2 puncte. Au mai intrat Santa și Andrei.

Mureșenii au făcut diferența de la distanță, reușind 12 aruncări din cele 28 încercate de după semicerc (42%), în timp ce timișorenii au avut 7 din 14 de trei puncte. „Leii” au fost mai buni din interiorul semicercului: 22 din 39 (56%) față de 18 din 36, dar și de la libere: 16 din 19 (84%) față de 10 din 16 (63%). Alb-violeții au recuperat mai mult: 33 de mingi prinse la panou (7 ofensive/26 defensive) în timp de gazdele au avut 28 de recuperări (12/16). BC SCM Timișoara a avut 20 de pase decisive, 23 de faulturi, 17 mingi pierdute și 4 intercepții. ABC Mureș a încheiat partida cu 22 de pase decisive, 21 de faulturi, 11 mingi pierdute și 9 intercepții. Deși alb-violeții au avut mai multe puncte din spațiul de trei secunde în timpul partidei: 40 față de 28, raportul s-a schimbat în ultima perioadă de joc când gazdele au înscris 12 „points în paint” față de doar 4 ale adversarilor. Mureșenii au reușit 7 puncte pe contraatac în ultimul sfert care le-au permis să revină în meci.

ABC Mureș ajunge la 7 puncte, obținând doar a doua victorie în campionat din cinci partide. BC SCM Timișoara are un bilanț de 3 victorii și 3 înfrângeri, 9 puncte. Pentru elevii lui Nenad Mandic urmează partida de vineri 4 noiembrie acasă cu CS Phoenix Galați, iar mureșenii se deplasează la Baia Mare.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.