„Leii”, înfrânți de „vulturi” la Sibiu, vor întâlni CSU Asesoft Ploiești în play-off

BC Timișoara a pierdut la Sibiu meciul din ultima etapă a sezonului regulat și a încheiat pe locul 8 în clasament. De pe această poziție, alb-violeții vor întâlni în primul tur al play-off-ului pe CSU Asesoft Ploiești, formația pe care au eliminat-o în sferturile Cupei. La Sibiu, scorul a fost 89-87, pe sferturi: 18-16, 17-22, 20-21 și 34-28. Gazdele au încheiat seria neagră pe propriul teren, obținând primul succes acasă în retur, la chiar ultima partidă.

IMG_7291

Zlatko Jovanovic – coșgheterul timișorenilor la Sibiu cu 18 puncte (imagine de la meciul tur)

Dragan Petricevic l-a lăsat în afara foii de joc pe Pilcevic, astfel că a început partida cu Jovanovic, Manigat, Persic, Tica și Popescu. De partea cealaltă, gazdele i-au trimis în teren pe Popa Calotă, Popovic, Johnson, Lee și Hurd. Lee ș Hurd au adus primele patru puncte pentru sibieni, iar Persic a înscris primele puncte ale oaspeților de la distanță. Gazdele au condus și cu șase puncte în primul sfert, Jovanovic a egalat la 16 de la linia de fault, iar Hurd a stabilit scorul după zece minute: 18-16. Tica a reușit șase puncte într-un minut și jumătate și a dus scorul al 20-24 și l-a făcut pe Cătălin Vulc să ceară timp de odihnă. Pascu a înscris de la distanță pentru „vulturi” și i-a apropiat la o lungime. Cele două formații n-au găsit drumul spre coș mai mult de un minut, după care Persic și Lewis au scuturat plasa de la distanță și i-au distanțat pe „lei” la 23-30. Ecartul s-a păstrat până în ultimul minut al sfertului secund, când Hurd și Popa Calotă au marcat și au stabilit scorul la jumătatea partidei: 35-38.

Gazdele au preluat conducerea pentru un punct în debutul reprizei a doua, iar Jovanovic și Lewis i-au readus pe oaspeți în avantaj, 39-43. Șapte puncte consecutive ale sibienilor l-au făcut pe Dragan Petricevic să ceară time-out când scorul era 48-45 în minutul 26. A urmat un „run” de 11 puncte în trei minute al alb-violeților, care s-au distanțat la 48-56. Popa Calotă și Hurd au oprit seria timișorenilor și și-au apropiat echipa la trei lungimi, pentru ca apoi scorul la ultima pauză să fie 55-59. Sfertul patru a început cu opt puncte consecutive marcate de gazde care conduceau cu 63-59 când mai erau opt minute și jumătate de jucat. „Leii” s-au apropiat la două puncte, au mai redus un punct din diferență după „trița” lui Persic și au preluat conducerea după ce și Jovanovic a înscris de la distanță ducând scorul la 68-69 cu 16 secunde înainte de jumătatea sfertului. Gazdele au înscris șapte puncte la rând până în minutul 36 și au trecut la conducere cu 75-69. Tica a oprit seria de aproape trei minute fără coș înscris a timișorenilor, iar Lewis a înscris una din cele două libere de care a beneficiat și a dus scorul la 75-72. Hurd a reușit un 3 points play și a dus ecartul la șase lungimi. Alb-violeții au început seria faulturilor în ultimul minut și jumătate, iar Lee a înscris de patru ori cele două libere de care a beneficiat, iar Popovic o dată. Gazdele au marcat 11 din cele 12 libere de care au beneficiat pe final. Jovanovic și Manigat au înscris de la distanță în ultima jumătate de minut, dar la final gazdele au obținut prima victorie pe teren propriu în acest an, 89-87, după ce au pierdut 5 meciuri la rând acasă.

Patru jucători au marcat câte 18 puncte, dintre care trei de la gazde: Hurd, Lee și Popa Calotă. ZlatkoJovanovic a fost coșgheterul oaspeților cu 18 puncte. L-au urmat: Kelvin Lewis (15 puncte), Dalibor Persic (14 puncte), Vladimir Tica (14 puncte, 6 recuperări), Bogdan Popescu (12 puncte), Jahenns Manigat (8 puncte, 7 recuperări), Milos Pesic (4 puncte) și sărbătoritul zilei, Zoran Milencovici (2 puncte). CSU Atlassib Sibiu a făcut diferența de la linia de fault, transformând 27 din cele 32 de libere de care a beneficiat (84%), față de 12 din 18 libere câte au marcat timișorenii (67%). Alb-violeții au avut cu zece posesii în plus și au încercat mai multe aruncări din acțiune: 66 față de 49. Elevii lui Dragan Petricevic au avut o egalitate perfectă între încercările de la distanță și cele din interiorul liniei de 6,75, aruncând de câte 33 de ori. Sibienii au punctat mai mult de la semidistanță: 25 din 37 de aruncări (68%), față de 21 din 33 cât au avut oaspeții (64%). Timișorenii au fost mai consistenți de la distanță, reușind 11 „trițe” din 33 de aruncări (33%), în timp ce gazdele au avut 4 reușite de la distanță din 12 încercări (33%). CSU Atlassib a reușit cu cinci recuperări în plus: 31 (5 ofensive/26 defensive) la 26 (9/17). „Vulturii” au avut 11 pase decisive, 21 de faulturi, 8 mini pierdute și 5 intercepții. Bănățenii au încheiat partida cu 8 assist-uri, 29 de faulturi, 8 mingi pierdute și 3 intercepții.

În urma rezultatelor înregistrate în ultima etapă BC Timișoara încheie sezonul regulat pe poziția a 8-a cu un bilanț de 12 victorii și tot atâtea înfrângeri. „Leii” vor juca în primul tur al play-off-ului cu campioana en-titre, CSU Asesoft Ploiești, care a încheiat pe primul loc în clasament cu un bilanț de 19 victorii și 5 înfrângeri. Alb-violeții i-au eliminat pe ploieșteni în sferturile Cupei săptămâna aceasta și s-au calificat la Final Four-ul care va avea loc la Pitești pe 2 și 3 aprilie, înainte de startul fazei eliminatorii a campionatului.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.