„Leii”… mieluşei cedează în Trivale: 83-69

Echipa timişoreană a abordat jocul de duminică seară de la Piteşti având în vedere calculul matematic ce ar fi apropiat-o în cazul unui succes la un singur punct de ultima clasată în zona locurilor 1-8 a turneului play-off, însă fanteziile au rămas doar pe hârtie şi nu s-au materializat, „Leii din Banat” fiind din nou mai degrabă mieluşei şi continuându-şi cu o altă înfrângere parcursul modest în această a doua parte a campionatului: 83-69 (25-23, 18-16, 25-13, 15-17).

Ar mai fi şase runde pentru salvarea pielii, etape înaintea cărora BC Timişoara staţionează pe locul 10, la trei puncte în urma a trei echipe aflate în… ultimul vagon al trenului locurilor 1-8, confruntarea viitoare, acasă cu CSU Atlassib Sibiu, fiind aşadar între două garnituri care îşi joacă ultimele şanse de calificare, cu ardelenii clasaţi pe locul 9, cu un punct mai mult în ierarhie. Care pe care…

Duminică, în Trivale, trei dintre sferturile jocului din etapa a 24-a au purtat pecetea echilibrului, chiar dacă BC Timişoara s-a văzut nevoită încă din primele minute să alerge pentru a diminua un handicap de şapte puncte. Totuşi, primul sfert – unul alert – avea să se încheie cu 25-23 pentru BCM Universitatea Piteşti, balanţa înclinându-se apoi, pentru scurt timp, în favoarea oaspeţilor, care preluau conducerea cu 36-35, în cele din urmă argeşenii câştigând şi al doilea sfert tot cu un avans de două puncte… 43-39 la pauza mare.

Echipa lui Dragan Petricevic a scăpat însă jocul din mână în cel de-al treilea sfert, când formaţia piteşteană, cu Tudor Costescu la timonă şi un fost violet în teren, Bojan Grubisic, a galopat spre un avantaj decisiv: 68-52. Avea să se ajungă ulterior şi la o diferenţă de 20 puncte, în cele din urmă gruparea bănăţeană impunându-se totuşi măcar într-un sfert, ultimul: 15-17. Era prea târziu şi oricum insuficient… Scor final, 83-69, pentru oaspeţi punctând cel mai mult Habus, 15 puncte, Păltinişanu – 13, Markovic şi Pesic, câte 11.

Urmează jocul acasă cu sibienii, până la final BC Timişoara având de disputat doar alte două meciuri cu grupări clasate pe poziţii din zona 1-8, şi anume U Mobitelco Cluj şi Municipal Oradea, dar chiar şi trei succese în dauna celorlalte ultime adversare, outsidere clasate modest în Divizia A, s-ar putea dovedi tardive şi insuficiente la tragerea liniei după 30 de runde. Nu e sezonul Baschet Club Timişoara dar cât mai sunt de jucat patru ore sub coş în sezonul regulat, speranţa moare ultima.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.