Medalie de argint pentru Casi Todorov & Co la Balcaniada U15

Căpitanul echipei României, participantă la Balcaniada de juniori U15, este timişoreanul Casian „Casi” Todorov. Trei alţi colegi ai săi de la clubul CSS „Bega”, Nenad Popov, Raul Covaciu şi Ovidiu Udrea, au muncit şi ei pentru medaliile de argint obţinute la întrecere. Dar iată ce s-a întâmplat în cele trei zile ale competiţiei în sala de sport din Circumvalaţiunii.

Turcia – Bulgaria 64-52. Jocul dintre cele două echipe din divizia A europeană a fost echilibrat doar în prima sa parte. Bulgarii au avantaj la primul sfert (19-15), dar apoi turcii întorc rezultatul (42-32 la pauza mare) şi reuşesc să conserve această diferenţă până la final. Principali marcatori: Ulubay 16 p, Sungur şi Alemdaroglu câte 12, respectiv Stoimenov 19 şi Nikolov 8.

România – Macedonia 72-56. Debut sub semnul tracului pentru elevii lui Goran Vrkic şi Răzvan Cenean. Deşi încurajată de o asistenţă numeroasă, sala de sport a Clubului Sportiv Şcolar fiind plină, România se vede condusă cu 3-0 după trei minute de joc. De abia în minutul 4:15 Mehmet Hortoglu sparge gheţa şi înscrie primele puncte pentru echipa noastră. Trec 7 minute de joc până când orădeanul Andrei Ciordaş înscrie pentru 6-4 în favoarea României. Struniţi de vulcanicul tehnician sârb Vrkic, sportivii români joacă din ce în ce mai bine. Desprinderea decisivă se produce la începutul sfertului al treilea. În numai 57 de secunde România joacă excelent şi se desprinde de la scorul de 29-23 la 41-23 ! Pe final jocul se mai echilibrează, dar sportivii tricolori obţin o victorie lejeră. Hortoglu are 27 de puncte şi 8 recuperări pentru România, Ciordaş 21 de puncte şi 12 recuperări, în timp ce macedoneanul Krstevski reuşeşte 15 puncte şi 9 recuperări pentru echipa sa.

Macedonia – Turcia 71-74. Cel mai echilibrat joc al turneului. Turcii i-au tratat „de sus” pe macedoneni, mai ales după s-au desprins la 15 puncte, în sfertul al doilea. Ei s-au văzut egalaţi la 63 cu 17 secunde înainte de final, iar apoi au ratat şi două aruncări libere ! În final, Turcia se impune numai după o repriză de prelungiri. Marcatori: Krstevski 25p, Gavrilovski 16 pentru Macedonia, Alemdaroglu 19, Gecim şi Cevik 11 pentru Turcia.

Bulgaria – România 58-76. Un alt început şovăielnic pentru formaţia română. Vecinii de la sud de Dunăre iau un avantaj de 7 puncte, scor 20-13, în minutul 12 de joc. Începe apoi cursa de urmărire a jucătorilor echipei noastre. România preia conducerea în minutul 18, 25-24. Partida este mult mai echilibrată decât precedenta. Totuşi, românii termină în forţă şi obţin o victorie chiar mai clară. Din nou Ciordaş cu 21 de puncte şi 12 recuperări, iar apoi Hortoglu cu 16 puncte sunt liderii eficienţei pentru formaţia noastră. De partea cealaltă bulgarul Stoimenov, menţinut în teren toate cele 40 de minute, îşi trage echipa după el (22 puncte, 6 recuperări).

Macedonia – Bulgaria 44-49. Devenit, prin prisma rezultatelor, decisiv pentru ocuparea locului al treilea, jocul a fost unul încâlcit, cu multe greşeli şi ratări. Macedonenii au reuşit doar 4 puncte în primul sfert, faţă de cele 18 ale bulgarilor. Partida s-a echilibrat pe final, când a câştigat echipa mai exactă.

România – Turcia 46-73. Timişoreanul Nenad Popov înscrie primul coş al partidei în secunda 20, apoi scorul devine 2-5 şi 7-5, la jumătatea primei reprize, astfel încât se părea că ne vom bate de la egal la egal cu turcii, pentru câştigarea Balcaniadei. Echilibrul se rupe, însă, la jumătatea partidei, pe fondul unul joc nervos, cu destule erori. În minutul 33 Turcia ajunge la un avantaj de 15 puncte şi lucrurile sunt clare. Rezervele introduse în joc pentru formaţia oaspete joacă şi ele foarte bine, astfel încât scorul final e unul de proporţii. Turcia a fost cea mai bună echipă a competiţiei şi a câştigat pe merit.

Acest articol a fost publicat în Baschet, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.