Milencovici, Jeremic și Covlescu continuă la BC SCM Timișoara. Păun revine la alb-violeți

Doar trei jucători care au jucat sezonul trecut la BC SCM Timișoara vor rămâne în lot și pentru stagiunea următoare. Zoran Milencovici, Mladen Jeremic și Horațiu Covlescu sunt cei trei alb-violeți păstrați în lot. Clubul a anunțat și revenirea lui Georgian Păun, fost campion de tineret cu „leii”. La capitolul plecări, pe lângă ceilalți șase stranieri, se numără cele ale timișorenilor George Toth, Raul Covaciu și Vlad Szekely. Formația bănățeană a anunțat și un nou sistem în ceea ce privește abonamentele.

IMG_3350

Mladen Jeremic, singurul stranier păstrat în lot de BC SCM Timișoara

BC SCM Timișoara trece în această vară printr-o perioadă de schimbări. După cea de la nivel administrativ și lotul de jucători are parte de multe schimbări la finalul unui sezon în care instabilitatea a dominat și clubul a schimbat din mers jucătorii din cauza problemelor financiare cu care s-a confruntat. Din cei șase stranieri cu care BC-ul a încheiat peste linia retrogradării în sezonul trecut rămâne la club doar Mladen Jeremic. Sârbul de 28 de ani a avut a doua medie de puncte marcate pe meci în Liga Națională: 18,88 puncte/meci (prima media a avut-o Alhajji Mohammed cu 19,29). Jeremic a jucat în medie 35 de minute în cele 17 partide în alb-violet și a mai reușit 3,6 recuperări și 2,4 pase decisive. „Leii” se despart de jucătorul care a înscris cele mai multe puncte, Dalibor Djapa, singurul stranier care a jucat tot campionatul pe Bega, el venind cu lotul adus înainte de startul Ligii Naționale, la prima rundă de schimbări. Acesta a marcat 462 de puncte în 31 de partide (14,9 ppg). Jeremic are o medie mai bună dar a jucat doar 17 partide și a înscris 321 de puncte, al doilea la total. Slobodan Dundjerski este al treilea în acest clasament cu un punct mai puțin față de Jeremic, dar în 25 de partide. Pe lângă Djapa și Dundjerski se mai despart de formația timișoreană Veselinov, Warren și Zivanovic.

Zoran Milencovici

Zoran Milencovici, căpitanul timișorenilor în sezonul 2015-2016

Dintre români rămân doar Zoran Milencovici (25 de ani) și Horațiu Covlescu (19). Milencovici a profitat din plin de șansa pe care a avut-o după plecările lui Popa și Popescu, românii experimentați aduși în vară. Zoran a fost numit căpitan și a dus greul în teren, alături de George Toth, într-un campionat în care s-a reintrodus obligativitatea românului pe teren. Milencovici și-a îmbunătățit foarte mult numărul de minute jucate în Liga Națională. Până acum recordul său era de 177 de minute jucate în ediția precedentă de campionat (medie de 6:19 minute în 28 de partide). Căpitanul „leilor” a petrecut pe teren 644 de minute în sezonul 2015-2016 (o medie de 20:07 minute în 32 de partide și 4 puncte/meci), ceea ce reprezintă mai mult de jumătate din totalul de aproape 1039 de minute în prima ligă, din sezonul 2010-2011 încoace. Acesta are în palmares și cupa cucerită în 2015. Celălalt român păstrat în lot, Horațiu Covlescu, a evoluat mai mult în liga secundă, având doar 1:27 minute în trei partide din Liga Națională. Și Covlescu vine de la CSȘ Bega, dar nu a cunoscut aceleași satisfacții pe care le-au avut cei din generațiile anterioare.

Georgian Păun, locul 3 cu BC Timişoara în Final Four 2013 în Cupa României, în duel cu sârbul Ploieştiului, Vladimir Tica, de-acum coleg al său în alb-violet

Georgian Păun, locul 3 cu BC Timişoara în Final Four 2013 în Cupa României

Georgian Păun este primul transfer anunțat de „lei”. Jucătorul de 22 de ani revine la gruparea timișoreană alături de care a câștigat titlul la tineret în 2013 (la U23) și 2014 (la U20). Acesta a jucat cu BC Timișoara în Liga Națională în sezonul 2012-2013 unde a avut medii de 3:25 minute în 6 meciuri. În sezonul următor a fost împrumutat de alb-violeți la Farul Constanța unde a evoluat peste 35 de minute în 19 partide cu 12,3 puncte/meci. Păun a fost rechemat atunci la Timișoara pentru a contribui la titlul de la tineret. După despărțirea de bănățeni, extrema a jucat la CSU Atlassib Sibiu. Regula românului obligatoriu i-a adus o creștere de aproape 9 minute pe meci în ultimul sezon la formația sibiană. În sezonul recent încheiat a avut o medie de 10:28 minute, 1,9 puncte și 1,3 recuperări în 22 de meciuri din Liga Națională. Toți cei patru jucători au semnat pe două sezoane.

IMG_1534

George Toth, autor a 11 puncte în victoria cu orădenii, la final de drum cu formația alb-violetă

George Toth (23), Raul Covaciu (20) și Vlad Szekely (20) nu continuă alături de prim-divizionara de pe Bega. George Toth s-a alăturat „leilor” tot în sezonul 2010-2011 și are în palmares cupa din 2015. Și pivotul timișorean a avut o creștere spectaculoasă a minutelor în sezonul recent încheiat:  547 de minute (17:06 în 32 de partide cu o medie de 6,4 puncte pe meci). Recordul său precedent data din sezonul 2013-2014 când a evoluat 278 de minute. Un alt câștigător al Cupei României în 2015, Raul Covaciu, se desparte și el de BC SCM. Acesta a refuzat oferta de prelungire și părăsește formația la care a debutat în prima ligă în sezonul 2013-2014. În ultimul sezon a jucat foarte puțin,  doar trei partide (două de campionat și una de cupă) cu un total de aproape 13 minute, având probleme medicale. Covaciu a fost campion la U23 cu „leii” alături de Milencovici, Toth, Păun și Szekely, dar a făcut parte și din echipa ce câștiga la U 20 în 2014. Cele două medalii le are în palmares și Vlad Szekely. Acesta a fost promovat în lotul primei echipe în 2014-2015, dar nu primit foarte multe minute. În sezonul recent încheiat a evoluat 28:11 minute în 11 partide în acest sezon. Acesta a evoluat mult mai mult în liga secundă unde a fost printre principalii marcatori ai „leilor mici”.

BC SCM Timișoara și-a stabilit programul de pregătire. Reunirea va avea loc pe 31 iulie, urmată de vizita medicală pe 1 și 2 august. Perioada 3-24 august este rezervată pentru antrenamente la Timișoara, iar în 25 august „leii” vor juca o partidă de verificare în Serbia unde vor face și un stagiu montan între 27 august și 4 septembrie. Acesta va include și meciuri amicale. Pe 9 și 10 septembrie se va disputa Cupa Timișoara.

De asemenea, clubul a pregătit un sistem nou pentru abonamente. Cei care au avut abonamente în sezonul recent încheiat vor primi abonamente gratuite pentru noul sezon. De gratuitate vor beneficia copiii sub 14 ani, pensionarii și studenții. Cele cinci tipuri de abonamente sunt: family (plătesc părinții și copiii sub 18 ani primesc carduri gratuite), fan (abonamente gratuite pentru cei care vor să facă parte din galerie, cu valabilitate în sectorul dedicat acesteia), love (pentru cupluri: plătește bărbatul și însoțitoarea sa intră gratuit), suporter (reducere de 25% pentru cei care îl achiziționează înainte de 1 septembrie) și voluntar (abonament gratuit pentru cei care vor să facă parte din echipa de voluntari pentru organizarea meciurilor de acasă). Prețurile variază de la 50 de lei la 200 de lei. Formația timișoreană pune în vânzare abonamentele începând cu 10 august, iar accesul la meci pentru cei care nu vor să-și facă abonament se va face pe bază de bilet.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.