Pesic și Markovic conlucrează pentru victorie, BC Timișoara – Energia Rovinari 97-68

Jocul din ultima etapă a turului diviziei A la baschet începe surprizător: oaspeții conduc cu 5-0 după un minut și jumătate. Timișoara revine apoi puternic și partida ia o cu totul altă turnură.

Din formația de start a gorjenilor lipsește internaționalul Andrei Căpușan. Antrenorul Slobodan Nikolic surprinde puţin când îl preferă pentru postul de extremă de forță pe veteranul Viorel Mocanu. De partrea cealaltă Dragan Petricevic începe cu garnitura standard: Habus – Covington – Markovic (în foto) – Pesic – Pătinișanu. Pivotul timișorean se resimte după o accidentare mai veche și este mai puțin utilizat ca de obicei.

De la 0-5, scorul devine 11-5 în minutul 5. Sportivii din Rovinari mai au o tresărire de orgoliu și se apropie la un punct, 13-12. Stefan Nikolic, din echipa „albaştrilor”, dovedeşte o mare poftă de joc. Petricevic îl introduce pe Dragoş Andrei, îl pune să „îl ia” agresiv pe sârb şi astfel situaţia se schimbă. De la 17-17 în penultimul minut, Timişoara încheie primul sfert cu 4 puncte avans, 21-17, după patru aruncări libere transformate de Covington (foarte bun jocul lui Nick).

Americanul înscrie şi de la 3 puncte, iar din sfertul al doilea intră puternic în meci Milos Pesic şi Nenad Markovic. Cei doi jucători au marcat 55 de puncte în acest joc, mai mult de jumătate din reuşitele echipei gazdă. De altfel, formaţia timişoreană îşi face jocul cu care ne-a obişnuit în precedentele sezoane: combinaţii în viteză urmate de o sumedenie de aruncări de trei puncte. De această dată e ziua în care „intră”, aşa că diferenţa de pe tabela de marcaj creşte treptat.  În apărare pivotul Ivan Miskovic recuperează majoritatea mingilor.Încă din minutul 13 este atins pragul de 15 puncte diferenţă. Oaspeţii încearcă să schimbe ceva. Căpuşan joacă însă foarte slab, iar colegii săi nu pot face, nici ei, mare lucru.

Jocul ia sfârşit cu scorul de 97-68 pentru BC Timişoara, rezultat de moral înainte de începerea părţii a doua a campionatului.

BC Timişoara (antrenori Dragan Petricevic şi Cristian Bota): 5. Zoran Milencovic; 6. Cătălin Petrişor; 7. Dragoş Andrei (13pct, 4reb); 8. Milos Pesic (31pct, 6reb, 5assists); 10. Nenad Markovic (24pct, 6reb, 4assists); 13. Petru Czmor; 15 Ivan Miskovic (10pct, 11reb, 1block); 21 Brice Kabengele; 22.Nicholas Covington (15pct, 3reb, 1block); 25. Darko Habus (2pct, 3reb); Alexandru Mihuţi; 33. Dan Păltinişanu (2pct).

CS Energia Rovinari (antrenori Slobodan Nikolic şi RaduStroescu): 5. Porter Silvanus Troupe (15pct, 5reb); 6. Silviu Lupusavei (1pct); 7Alexandru Gliga; 8. Louis Darby jr. (14pct, 4reb); 10. Andrei Căpuşan (7pct, 4reb); 15. Claudiu Alionescu; 21. Viorel Mocanu (3pct, 8reb, 1 block); 22. Rafael Maciej Bigus (8pct, 4reb); 25. Radu Stroescu (3pct); 22. Stefan Nikolic (14pct, 3reb); 34. Aleksandar Kalanj (3pct, 4reb).

Arbitri: Stoica Ciprian (Sibiu), Bukuresti Laszlo (Sovata), Şefer Bedir (Corabia). Observator F. R. Baschet: Ion Antonescu (Bucureşti).

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.