Pesic, coşgeterul finalei Cupei cucerite de ELBA, coşgeter şi la come-back

Un sfîrşit de săptămînă al revenirilor unor foşti idoli ai Timişoarei pe parchetul din „Constantin Jude” a debutat vineri seară cu o fără menajamente lecţie de pragmatism predată de ex-„violetul” Milos Pesic şi colegii săi de la CS Municipal Oradea, în continuare neînvinşi în deplasare, unor „Urşi” care n-au reuşit nici pentru a treia oară de la promovare să riposteze unui precedent eşec.

Ar fi fost însă şi foarte greu în faţa unor bihoreni veniţi pe Bega cu 6 victorii din 7 jocuri şi care n-au lăsat nimic la voia întîmplării, avertizaţi fiind de precedenta evoluţie pe teren propriu a galben-negrilor lui Bogdan Murărescu, una victorioasă în dauna Energiei, şi impunîndu-se la cel puţin 4 puncte diferenţă în fiecare dintre cele 4 sferturi… 62:83 (33:42). Iar cu 17 puncte, cele mai multe din meci, adunate şi din 11 aruncări de la semidistanţă şi distanţă, Pesic a ţinut neapărat să mai fie odată coşgeter, tocmai pe Bega…

În <5-ul> de start Dillon, Franklin, Maric, Pesic, Topchov, dintre care Pesic a excelat cu punctele în forţă, deşi n-a jucat mai mult de 23 de minute, iar Maric cu cea mai îndelungată prezenţă pe parchet dintre cei 24 de baschetbalişti, aproape integral, oaspetea pregătită de Cristian Achim şi-a luat vineri rolul foarte în serios, în căutarea unei a patra victorii externe, şi şi-a fructificat cu profesionalism statutul de favorită a disputei.

De cealaltă parte, începînd cu Huckaby, Stojakovic, Milovic, Glynn şi Mihuţi şi sfîrşind, ca o noutate, prin a rula toţi cei 12 componenţi, cu 10 dintre ei marcatori, BC Timba a preluat o singură dată conducerea, în minutul 4, 9:8 printr-o aruncare de 3 puncte reuşită de Milovic, dar a pierdut treptat tot mai mult teren, mai întîi pe finalul primului sfert, pe parcursul a 3 minute, cînd a căzut de la 14:15 la 14:22, iar apoi imediat după pauza mare, pe fondul unui mini-recital al ex-timişoreanului Milos Pesic.

Galben-negrii s-au menţinut iniţial în meci vreme de 5 minute şi cam pînă ce Bosko Stojakovic egala cu o „triţă” la 12, moment în care Murărescu apela şi la Popa şi Johnson în locul lui Milovic respectiv Huckaby, după ce Mihuţi era destul de rapid substituit cu Kickingstallionsims, dar după ce orădenii au reuşit acea primă desprindere, n-au mai cedat nicidecum iniţiativa.

Sfertul doi, pe care l-au început şi cu Ţibîrnă, Lupusavei şi Stefanovic, aveau să-l câştige şi mai clar decît pe primul, cu 18:13 după 24:20, pauza mare consemnînd cea mai mare diferenţă de scor de pînă atunci în favoarea orădenilor, 42:33.

Ce a urmat însă mai apoi a reamintit parcă iubitorilor de baschet din Timişoara ce bun cîştigător de Cupa României a avut în Milos Pesic, coşgeterul cu 24 de puncte al finalei de altădată cu Gaz Metan, din aprilie 2010, marcînd 7 puncte în nici 3 minute după pauza mare, pînă la 35:52, de unde n-a mai fost cale de întoarcere.

Ba mai mult, cei de pe Crişul Repede s-au repezit în a profita de lentoarea buimăcită a „Urşilor”, sprintînd pînă la 37:60 în minutul 26, handicap la care timişorenii au ripostat în sfîrşit cu 8 puncte la rînd, dintre care 6 prin Johnson.

Nu mai era însă nimic de făcut, jocul curgînd spre un deznodămînt logic şi anticipabil, cu cel mai mic punctaj înregistrat acasă de „Urşi”, inferior cu un punct celui cu mureşenii dar cu două în plus faţă de minimul de la Cluj: BC Timba Timişoara – CS Municipal Oradea 62:83 (20:24, 13:18, 16:24, 13:17).

BC Timba (10 marcatori): Stojakovic 15 puncte (28:25 minute; 3 recuperări / 3 assists), Johnson 10p (27:08; 2/4), Popa 9p (23:50; 3/1; 4 greşeli personale), Kickingstallionsims 8p (24:40; 3/0), Milovic 6p (27:07; 4/0; 4 greşeli personale), Huckaby 4p (12:02; 1/2), Czmor 3p (6:02; 1/0), Andrieş 3p (4:43; 2/0), Cormoş 2p (6:02; 2/1), Glynn 2p (24:02; 9/1).

Au mai jucat Mihuţi (6:55 minute) şi Pătru (4:11).

Pe lîngă Pesic, Topchov, cu 15 puncte, respectiv Lupusavei şi Franklin, cu cîte 11, şi Dillon, cu 8, au fost cei mai prolifici dintre cei tot 10 marcatori ai învingătoarei din Oradea.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.