Pesic începe şi încheie în trombă: 79-66 Timişoara

Milos Pesic a conturat succesul Timişoarei în acelaşi mod furtunos în care a început jocul de sâmbătă seară contra CSM Bucureşti, reuşind în ultimele minute, la 66-61, două aruncări de trei puncte şi alte două puncte, după ce în primele doar câteva minute ale victoriei BC Timişoara cu 79-66 marcase alte zece puncte, tot inclusiv cu două „triţe”.

De fapt, avantajul acontat rapid, 8-0, a fost permanent în jocul din etapa a XXI-a a primei ligi masculine de baschet, când mai mare, de exemplu 28-17 spre finele primului sfert, când mai mic, doar 44-42 imediat după pauza mare, şi cu bucureştenii în posesie, dar niciodată risipit.

Timişorenii, în ciuda apelor tulburi iscate de renunţarea joi la Brice Kabengele şi preparatorul fizic Goran Damjanovic, şi-au revenit după eşecul de miercuri din Cupa României, şi au întrerupt lanţul rezultatelor modeste, Milos Pesic, cu un total de 24 puncte, şi Dan Păltinişanu (în foto prima pagină, apărându-se la Mihai Paul), mai constant, cu 22, fiind principalii coşgeteri ai unui meci întrerupt subit în chiar primul său minut, de o pană de curent, şi în care au totalizat opt aruncări de trei puncte pentru victorie.

Pe-atunci, gazdele porniseră în cinciul clasic, cu 4. Dzambic, 8. Pesic, 10. Markovic, 25. Habus, 33. Păltinişanu, în vreme ce Mladen Ostojic apelase la 4. Smith, 5. Mihai Paul, 9. Tomic, 25. Kraemer, 42. Bennett.

Ca o caracteristică, oaspeţii au greşit mult în debut, când timişorenii fructificau şi destule aruncări libere, erori ale bucureştenilor care i-au costat spre final, ultimele minute jucându-le cu Sabia lui Damocles deasupra capului atât Smith, cât şi Bennett, Kraemer şi Santana, fiecare cu câte 4 greşeli personale.

Avantajul din debut a fost menţinut şi la prima pauză, 28-19, după care, pe fondul înlocuirii lui Dzambic, deja cu două greşeli personale, şi Păltinişanu, cu Dragoş Andrei şi nesigurul Miskovic, oaspeţii au revenit la 28-26, graţie a nouă puncte fără replică.

Sâmbătă însă sârbilor le-au intrat bine „triţele”, Habus şi Markovic punctând în cascadă, 31-26 şi apoi 34-26, fiind sprijiniţi de reintratul Dzambic, cu două aruncări reuşite de două puncte: 38-28.

În jurul pauzei mari şi-au pierdut uşor busola atât Miskovic, care n-a marcat nici una dintre cele 4 aruncări libere avute, cât şi Dzambic, imprecis şi de la distanţă şi de sub inel. Atunci, CSM a avut cea mai bună serie din meci, reducând inclusiv prin „triţa” nouarului Tomic la 44-42, fără însă a prelua apoi conducerea, pe atacul ei. Moment cheie, exploatat de acelaşi Dzambic, cu patru puncte la rând pentru 48-42, redistanţare menţinută până la finele celui de-al treilea sfert: 57-50.

Se poate spune însă că Darko Habus a avut providenţiala mână sigură, de trei puncte, la o nouă „strângere” a scorului de către CSM, la 59-55, reuşită copiată apoi de amintitul Pesic, la 66-61, când Timişoara a repetat un 8-0 fără replică cu care începea jocul: 74-61.

Această cea mai mare diferenţă de scor de sâmbătă seară, 13 puncte, a fost consemnată şi la final, graţie cursei din ultimele secunde a pătrarului Dzambic. O victorie de moral, o victorie justă, o victorie dătătoare de speranţe pentru prinderea trenului locurilor 1-8…

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.