Pesovic, cu 37 de puncte, cîştigă duelul cu Hoskins în fericita ultimă apariţie acasă pentru BCM Danzio Timişoara

Oricum cu biletele de play-off în buzunar, BCM Danzio Timişoara ţinea însă să se revanşeze cu ocazia ultimului meci acasă din retur pentru eşecul din decembrie de sub Tâmpa, ceea ce a şi reuşit într-un dezinvolt joc deschis, scoţînd-o la rampă pe Biljana Pesovic, care a întrecut-o la realizări pe jucătoarea-orchestră a oaspetelor, Brandie Hoskins. „Panterele roz” au trecut cu 94:85 (51:37) de Olimpia Braşov, în partida de la ora 15.

Cinciarul Biljana Pesovic a fost din nou coşgetera "Panterelor roz", cu 37 de puncte contra Braşovului

Timişorencele au trecut astfel în ierarhie peste învinsele lor, care au pus astăzi punct evoluţiilor în retur, încheind primele sub linia ce delimitează calificatele în play-off, pe cînd BCM Danzio mai are de bifat miercuri o ultimă victorie la codaşa din Oradea, moment în urma căruia va afla cu exactitate şi destinaţia deplasării din primul duel al fazei întîi în zona locurilor 1-8: Arad sau Târgovişte…

Pînă atunci însă, a fost din nou sîmbăta Biljanei Pesovic, cu 37 de puncte şi 7 recuperări, la fel de multe ca Adina Stoiedin, coşgetera înregistrînd procentaje de sută la sută la aruncările de la distanţă, 3 din 3, respectiv libere, 8 din 8, cu 62,5% la cele de două puncte, toate pentru un frumos 94:85, pe sferturi 27:22, 24:15, 24:20, 19:28.

Astăzi s-a jucat fără aceeaşi intensitate a presiunii punctelor, împărţeala pentru play-off respectiv play-out fiind deja făcută, iar „Panterele roz”, la start cu Brown, Pesovic, Fodor, Stoiedin şi Vuksic, şi-au impus încet-încet autoritatea, după un început dominat de impetuozitatea lui Brandie Hoskins, ajungînd să conducă şi cu 8 puncte în primul sfert respectiv cu 14 în cel de-al doilea, diferenţă înregistrată şi la pauza mare, 51:37.

La numeroasele puncte ochite în prima jumătate a jocului din penultima etapă a Ligii Naţionale, pe sferturi 27:22 şi 24:15, au contribuit mai ales Pesovic, cu 22 pentru gazde, dintre care chiar 16 în primele zece minute, respectiv Hoskins, cu 17, dintre care 13 în primul sfert, cînd, după ce desprindea Braşovul la 5:0, mai prelua o ultimă dată conducerea, 15:17.

Restul punctelor învingătoarelor erau ţintite pînă la pauza mare de jucătoarele şi cel mai mult utilizate, Brown, cu 11 în cont, Fodor (8), Maric (6), Stoiedin (4) şi Vuksic, două puncte.

Aidoma debutului partidei, braşovencele au fost mai alerte şi la ieşirea de la vestiare, 7:13 pe startul sfertului trei, însă aceeaşi Biljana Pesovic a ripostat prompt, cu 5 puncte la rînd, şi – susţinută fiind de Tiffany Brown, a împins avantajul timişorean şi pînă la 22 de puncte, 75:53 în ultimul minut al sfertului 3, adjudecat cu 24:20.

Zece puncte la rînd ale oaspetelor le-au pus în gardă pe „Panterele roz”, atente în a-şi conserva avansul, ceea ce au şi izbutit, în ciuda cursei de urmărire lansate de Olimpia, una fără sorţi de izbîndă însă, cu toate că Hoskins şi compania s-au impus în ultimele zece minute, 19:28, răstimp în care Stoiedin, Vuksic şi Fodor s-au îngrijit să nu comită şi o a cincea greşeală personală.

O victorie meritată însă play-off-ul va aduce cu sine mai multe adversare de genul Brandie Hoskins…

*

BCM Danzio Timişoara (6 marcatoare): Biljana Pesovic 37 puncte (38:19 minute jucate, 7 recuperări / 2 assits), Brown 20p (37:23, 2/7), Fodor 15p (28:18, 2/0), Maric 11p (27:47, 4/1), Stoiedin 8p (25:16, 7/4), Vuksic 3p (26:57, 6/3).

Au mai jucat Thompson (11:42 minute) şi Kilin (4:18).

Pe bancă: Haas, Blanaru, Crîsnic şi Zidaru.

Brandie Hoskins a marcat 29 de puncte pentru CS Olimpia Braşov, iar Djokovic 21, Avram 12 şi Cursaru 11 puncte, dintr-un total de 8 marcatoare, 10 oaspete fiind utilizate.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.