Ploieştiul face 2-1 la Oradea

CSU Ploieşti s-a revanşat în această seară la Oradea pentru eşecul pe teren propriu din primul joc al finalei play-off în Liga Naţională de baschet masculin, câştigând meciul trei şi a doua partidă la rând, 88:80, la pauză 42:36, şi trecând astfel în avantaj în lupta pentru păstrarea titlului.

Prahovenii pot repeta triumfurile din 2012 şi 2013 dacă se vor impune şi duminică de la ora 19,45, în meciul 4 al finalei.

Oaspeţii au câştigat clar primul sfert, 15:24, şi chiar dacă l-au pierdut pe cel de-al doilea, 21:18, au menţinut avantajul după pauză, tranşând la limită următoarele sferturi, 23:24 şi 21:22.

Mohammed, cu 19 puncte, Krapic, cu 15, şi Flowers, cu 14, au fost principalii marcatori ai formaţiei lui Arnautovic, pe când Subotic, cu 18 puncte, Dillon (17p), Markovic (14p) şi Nicoară, autor al unui double-double, 12 puncte şi 10 recuperări, au marcat treisferturi din reuşitele echipei lui Cristian Achim.

Bihorenii câştigau primul meci al finalei, la Ploieşti, la finele săptămânii trecute, cu 105:93, dar prahovenii au ripostat a doua zi, 95:76, câştigând şi astăzi, într-un joc pe care l-au controlat încă din primele minute. În cazul unei victorii orădene pe teren propriu în jocul 4, un meci decisiv ar avea loc joi 12 iunie în sala „Olimpia” din Ploieşti.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.