România a dat emoții Franței până în ultimul sfert. Letonia produce surpriza turneului în ziua a 4-a la EuroBasket Women 2015. Grupa A, singura în care toate echipele mai au șanse de calificare

Ziua a 4-a de la EuroBasket Women 2015 a adus două meciuri foarte frumoase în grupa A, de la Timișoara. România a reușit o partidă foarte bună în primele trei sferturi cu Franța, dar a cedat din nou pe final și a trecut pe lângă o victorie istorică în fața vicecampioanei olimpice și europene. Muntenegru a obținut a treia victorie după ce a trecut de Ucraina în primul meci al zilei. Grupa de la Timișoara este singura în care toate formațiile mai au șanse la calificare. Dacă România nu a putut să ducă până la capăt surpriza cu Franța, Letonia a reușit acest lucru învingând Rusia cu 68-62.

Muntenegru-Ucraina 84-71 (25-21, 24-14, 18-27, 17-9)

Ziua a fost deschisă de partida dintre Muntenegru și Ucraina. Muntenegrencele au preluat conducerea în startul partidei cu 7-2, dar ucrainiencele au replicat și au condus în două rânduri în primul sfert, cu 8-7 și 17-14. Jovanovic și Skerovic le-au dus din nou pe ex-iugoslave în avantaj iar avansul acestora a fost de patru puncte la prima pauză. Vujovic și Perovanovic au înscris 9 puncte pentru Muntenegru în primele trei minute ale sfertului secund și au făcut 34-21. Ucrainiencele au încercat în unele momente să o enerveze pe una din forțele muntenegrencelor în atac, Dubljevic, dar până la urmă au ajuns să aibă două jucătoare cu 3 faulturi la jumătatea partidei când scorul era 49-35 pentru Muntenegru.

Avansul maxim, 21 de puncte, a fost în minutul 21, după care ucrainiencele au trecut la presing avansat, combinat cu apărarea în zonă. Formația lui Milatovic a avut probleme într-o primă fază, iar ucrainiencele au înscris 6 aruncări de la distanță în sfertul 3 și s-au apropiat la trei puncte cu 36 de secunde înainte de ultima pauză când scorul era 65-62. Dubljevic a înscris liberele de care a beneficiat și a stabilit scorul după trei sferturi. În ultimele zece minute antrenorul Muntenegrului a găsit soluția pentru zona adversarelor. A mutat-o pe Dubljevic de pe poziția 4 mai în afară, pe 3 și a jucat cu doi pivoți: Robinson și Perovanovic. Alături de acestea și Jovanovic are înălțimea care să-i permită să joace de sub panou și cu patru oameni înalți împotriva unei formații care are multe absențe sub coș s-a făcut diferența. Muntenegrencele și-au regăsit precizia și la aruncările de la distanță și a dominat lupta la recuperare, astfel că a trecut peste perioada proastă din sfertul trei și a învins cu o diferență de 13 puncte. Decisiv a fost și faptul că ex-iugoslavele au reușit să o obosească și să o blocheze mai bine pe Iagupova, coșghetera turneului. Aceasta nu a marcat în primele 7 minute ale sfertului patru.

Iagupova a fost de departe cea mai bună marcatoare a partidei, cu 33 de puncte, dar de la Ucraina doar Samburska a mai trecut de zece puncte marcate, înscriind 12, următoarea fiind la cota 7. Muntenegru a învins printr-o performanță colectivă. Robinson a încheiat partida cu 18 puncte și 8 recuperări, Perovanovic cu 17 puncte, Jovanovic cu 15 puncte și Dubljevic cu 10 puncte și 7 recuperări. De remarcat este și performanța lui Skerovic care a dat 13 pase decisive, la care a adăugat 9 puncte și 7 recuperări. Cele 43 de recuperări ale Muntenegrului, față de 30 ale ucrainiencelor, le-au adus mai multe mingi, având și procentaje superioare la aruncări.

România-Franța 67-76 (18-20, 22-17, 20-17, 7-22)

Claudia Pop v Celine Dumerc

România a început meciul cu Claudia Pop, Annemarie Părău, Elisabeth Pavel, Adina Stoiedin și Gabriela Mărginean. Franța le-a avut în starting 5 pe Isabelle Yacoubou, Diandra Tchatchouang, Sandrine Gruda, Celine Dumerc și Gaelle Skrela. Primul sfert le-a adus pe franțuzoaice în avantaj, iar tricolorele au egalat în trei rânduri. Franța a fost sancționată cu niște faulturi ofensive, dar a și beneficiat de 9 libere în primele zece minute. Florin Nini a făcut prima schimbare destul de rapid după ce Adina Stoiedin acumulase deja trei faulturi. Româncele au reușit să spargă în câteva rânduri apărarea vicecampioanei europene și să marcheze de lângă coș. La prima pauză România-Franța era 18-20. În sfertul secund și-a făcut apariția pe teren și Ana Căta-Chițiga, românca naturalizată din lotul Franței. Pașcalău a egalat la 22 în minutul 13. Franța a preluat din nou conducerea, iar „trița” lui Pop a redus diferența la două puncte, 25-27. A revenit și Dumerc pe parchet, care s-a accidentat la șold în debutul partidei și antrenoarea sa a înlocuit-o. Dumerc a încercat să pună presiune pe Părău printr-o apărare destul de agresivă, iar Nini a schimbat trei jucătoare o dată. Ancuța Stoenescu a reușit un sfert secund de excepție, reușind 12 puncte în ultimele patru minute înainte de pauza mare. Coșul de trei reușit de aceasta a permis României să intre la vestiare în avantaj, 40-37.

Patru schimbări de lider și o egalitate au fost în sfertul al treilea. Nini a încercat și formule cu patru oameni mici. Tricolorele au combinat jocul prin care au pus probleme Franței și au făcut-o pe Valerie Garnier să își consume time-out-urile cu ratări pe contre, din apropierea panoului. La capătul primelor trei sferturi România conducea cu 60-54 și spectatorii din sala Constantin Jude, care s-au auzit pe aproape toată durata meciului, au început să spere într-o mare surpriză. Ultimele zece minute au început promițător pentru România după trița lui Pop care a înscris pentru 63-54. Au urmat momente cu ratări pentru ambele echipe, Mărginean a acumulat al 4-lea fault, iar Salagnac a înscris pentru 63-56. Pașcalău a făcut 65-56 cu 7:15 minute până la final. A urmat „run-ul” de 15 puncte al franțuzoaicelor care au crescut agresivitatea și intensitatea apărării, au renunțat să forțeze aruncările de la distanță și au optat pentru pătrunderile lui Sagnac și Dumerc, dar și angajarea sub coș a lui Gruda, care i-a luat prim-planul lui Pavel și aceasta a ieșit cu 5 faulturi. Pivotul francez a reușit și câteva capace în momentele decisive. Tricolorele și-au pierdut luciditatea pe final. Au pus mingi alături din apropierea panoului, s-au grăbit să arunce de la distanță și câteva pase proaste au fost interceptate de franțuzoaice care de această dată nu au mai iertat pe contraatac. Tehnicianul României și-a consumat toate cele trei time-out-uri ale ultimului sfert înainte de intrarea în ultimele două minute. Irimia a oprit seria adversarelor cu puțin peste un minut din timpul rămas, marcând ultimele puncte ale gazdelor, 67-71. Dumerc și Miyem au mai înscris de la libere și au stabilit scorul final. România-Franța s-a încheiat 67-76 după ce tricolorele au oferit o replică foarte bună fostei campioane până la ultimul sfert.

Paoline Sagnac a fost cea mai bună marcatoare a partidei cu 17 puncte, majoritatea venite după pătrunderi. Au urmat-o Gruda cu 16 puncte și 9 recuperări și Miyem cu 14 puncte. Dumerc le-a oferit 8 assist-uri colegelor sale. Din tabăra României, Ancuța Stoenescu și Claudia Pop au înscris câte 14 puncte. Au mai înscris: Pașcalău 11 puncte, Irimia 10, Mărginean 9, Pavel 7 și Părău 2 (plus 5 assist-uri). Franțuzoaicele au avut un procentaj de aproape 52% la aruncările din acțiune (28 din 54), față de 36,5% al României (23/63). Româncele au fost sancționate cu 26 de faulturi (Franța 17). „Les bleues” au beneficiat de 28 de libere din care au transformat 19, în timp ce tricolorele au înscris 13 din cele 16 libere.

După meciurile din primele patru zile Muntenegru și Franța au număr maxim de puncte și joacă luni pentru primul loc în grupă. Ucraina, Cehia și România au șanse de calificare mai departe. Tricolorele au șansa cea mai mică, la prima vedere, având nevoie să bată în meciul cu Cehia la minim 14 puncte. Ucraina se califică dacă România câștigă la sub 14 puncte, iar Cehia obține ultimul bilet pentru Debrecen dacă bate la orice scor. Luni se joacă:

Grupa B.
În ziua a 4-a Italia a înregistrat primul succes, iar Turcia a trecut peste înfrângerea cu Belarus și a trecut de Grecia.

Italia-Polonia 66-55 (17-22, 18-9, 16-20, 15-4)

Grecia-Turcia 50-61 (13-14, 17-11, 6-16, 14-20)

20:30 Turcia-Italia

Grupa C. La Szombathely s-a înregistrat până acum cea mai mare surpriză a turneului după ce Letonia a reușit să învingă Rusia cu 68-62. Serbia a reușit să treacă cu bine peste meciul cu Marea Britanie, formație cu care a pierdut la debutul ediției de acum doi ani dar și la un amical în Franța la mijlocul lunii mai.

Marea Britanie-Serbia 54-76 (12-21, 14-15, 12-28, 16-12)

Rusia-Letonia 62-68 (15-22, 16-14, 17-11, 14-21)

20:00 Serbia-Rusia

Grupa D. Victoria Lituaniei în meciul direct cu Suedia îi asigură calificarea în faza următoare, în timp ce Spania a încheiat speranțele gazdei fazelor următoare la calificarea mai departe.

Suedia-Lituania 68-70 (17-15, 12-18, 22-28, 17-9)

Ungaria-Spania 46-69 (13-21, 13-13, 15-10, 5-25)

20:00 Slovacia-Ungaria

Meciurile de luni vor stabili ultimele formații calificate mai departe și punctajul cu care acestea pornesc în faza a doua a grupelor. Urmează o zi de pauză în care echipele se vor deplasa la Debrecen, cele din grupele găzduite de Timișoara și Oradea, respectiv Gyor, formațiile din grupele care s-au ținut la Szombathely și Sopron.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.