România se redresează în sfertul 4: 90:86 (38:43) cu Slovacia

Reprezentativa de baschet masculin a României a câştigat şi revanşa cu Slovacia din cadrul Grupei F a preliminariilor EuroBasket 2015, 90:86 la Sibiu, învingând pentru a treia oară în 4 apariţii şi mărindu-şi şansele pentru a se menţine pe locul 2, care-i poate deschide drumul spre turneul final.

După ce în tur, acum 10 zile, răsturna un deficit de 14 puncte, apărut deja în primele 10 minute, respectiv de zece puncte, diferenţa de la pauză, România a venit din urmă şi în revanşa cu slovacii, care au câştigat primele trei sferturi, 14:18, 24:25, 23:24, dar n-au mai făcut faţă în ultimele minute.

În cinciul de start Szijarto, Tudor, Guţoaia, Moldoveanu, Baciu, „galbenii” au început ezitant, văzându-se conduşi cu 5 puncte în primul sfert iar în cel de-al doilea primind 9 puncte la rând în numai două minute, după 6 minute mai bune.

Mai mult, Slovacia s-a desprins la 12 puncte avans în minutul 27 însă finishul a fost al elevilor lui Ţenter, Perovic şi Fometescu, care au câştigat sfertul patru cu 29:19, marcând cele mai multe puncte într-un meci din actualele preliminarii.

Nicoară a reuşit un double-double, 20 de puncte şi 12 recuperări, Guţoaia a marcat tot 20 de puncte, Paul 14, Mandache 10, Moldoveanu 9, Silvăşan 8, Tudor 4, Szijarto 3 şi Baciu, două puncte.

România va juca duminică în Suedia iar miercurea viitoare, în ultima apariţie, la Sibiu, cu Letonia. În celălalt meci al serii în Grupa F, Letonia – Suedia 79:76 după overtime (29:37, 65:65), pe sferturi 17:18, 12:19, 22:13, 14:15, 14:11.

Clasament: 1. Letonia 8 puncte, 2. România 7p, 3. Suedia 5p, 4. Slovacia 4p.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.