România U 18 a încheiat turneul de la Timișoara cu un bilanț de 2 victorii și o înfrângere

Naționala de baschet masculin U 18 a României a încheiat turneul amical de la Timișoara cu un bilanț de două victorii și o înfrângere. Succesele au venit în primele două zile: 73-63 cu Belarus și 69-67 cu Rusia, iar în ultima partidă pe care au jucat-o în sala Constantin Jude, tinerii tricolori au fost învinși de Israel, scor 55-82.

Turneul amical al naționalelor U 18 de la Timișoara a fost deschis de partida dintre România și Belarus, pe care trioclorii și-au adjudecat-o cu 73-63. În primul meci din a doua zi Israel a trecut de Belarus cu 99-64.

IMG_2377România a întâlnit Rusia în a doua partidă și s-a impus cu 69-67 la capătul unei partide în care banca rusă a contestat vehement arbitrajul. Goran Vrkic i-a trimis în primul cinci pe Gheorghe, Kuti, Engi, Berceanu și Nicolescu. Românii, echipați în albastru, au intrat în avantaj la prima pauză cu 18-16. În actul secund rușii au preluat conducerea cu 30-22, cu mai puțin de patru minute până la pauza mare. A urmat time-out-ul băncii române, după care tricolorii au reușit un „run” de 9 puncte și au intrat în avantaj la vestiare, scor 31-30. La jumătatea sfertului trei scorul era egal, iar în un nou „run” de nouă puncte i-a distanțat pe albaștri la 48-39. Scorul la ultima pauză a fost 54-44. „3-points-play-ul” lui Kuti a adus diferența maximă pe tabelă, 57-44, după care rușii și-au început revenirea. Aceștia au spart bine defensiva gazdelor prin pătrunderi finalizate cu puncte și au egalat la 62. Pe final România s-a distanțat la 66-62, rușii s-au apropiat la 67-66 dar nu au ratat în două rânduri câte o liberă, iar Gheorghe a dus scorul la 69-66. S-a terminat 69-67 pentru tricolori, la capătul unui meci în care banca oaspete a fost foarte nemulțumită de mai multe decizii ale brigăzii de arbitrii.

Rusul Timofey Yakushin a fost coșgheterul partidei cu 25 de puncte, dar a ratat două libere pe final, în momentele decisive ale partidei. Bogdan Nicolescu a fost cel mai bun marcator al României cu 17 puncte. L-au urmat Kuti cu 15 puncte, Uță (12 puncte, 7 recuperări), Gheorghe (8 puncte, 6 assist-uri), Berceanu (5 puncte, 7 assist-uri), Petrache 4 puncte, Engi 3 puncte, Iliescu 3 puncte și Boloni 2 puncte. Au mai jucat Ionescu, Popa și Andrei.

IMG_2407Belarus și Rusia au jucat primul meci de miercuri și rușii s-au impus cu 85-63. România a pierdut ultima sa partidă de la Timișoara cu Israel. Tricolorii, în echipament alb, au început partida în formula Gheorghe, Iliescu, Kuti, Berceanu și Nicolescu. Partida a debutat cu mingi pierdute de ambele părți, iar Kuti și Nicolescu au dus scorul la 5-0. Israelul a început cu o apărare foarte agresivă și a preluat conducerea (5-6). Kuti și Gheorghe au marcat de la distanță pentru 11-6, iar israelienii au cerut time-out. Pe tot parcursul acestei partide gazdele s-au lungit mai mult de un minut la timpurile de odihnă. Berceanu a dus scorul la 13-6, cel mai mare ecart al României. Jucătorii echipați în albastru au început să găsească spațiile libere sub coșul românilor și au preluat conducerea (13-14). Aceștia au plecat foarte rapid pe tranziția ofensivă. Presing-ul agresiv al israelienilor le-a pus probleme gazdelor în a trece mingea de mijlocul terenului, dar tricolorii s-au păstrat aproape de adversari până la prima pauză când scorul a fost 17-20. Debutul sfertului secund i-a aparținut României care a reușit câteva intercepții și a trecut la conducere cu 27-22, prin Kuti și Uță. Oaspeții au egalat la 29 și s-a mers cap la cap. La jumătatea partidei scorul era 35-36.

A doua parte a partidei le-a aparținut în totalitate israelienilor care s-au apărat pe tot terenul și au început sfertul trei cu multe intercepții și un „run” de 13 puncte (35-49). Românii nu au găsit drumul spre coș în prima jumătate a acestei perioade de joc, Nicolescu a înscris după aproape cinci minute primul punct al tricolorilor de la linia de fault. Au urmat câteva momente în care israelienii au ratat din apropierea panoului, iar gazdele s-au apropiat la 42-52, iar la ultima pauză scorul a fost 45-58. Sfertul patru s-a desfășurat după aceleași coordonate ca și precedentul, cu israelienii apărându-se agresiv și punând probleme gazdelor în trecerea mingii în terenul advers. Antrenorul Goran Vrkic și-a schimbat jucătorii pe care i-a folosit mai mult în acest turneu când diferența a crescut și le-a dat minute și jucătorilor de pe bancă. Ultimele zece minute le-au revenit oaspeților (24-10), iar România – Israel s-a încheiat 55-82. Tricolorii au pierdut nepermis de multe mingi, 35, și au interceptat doar 8. Adversarii au avut 22 de turnovers și 23 de „steals”, dar și cu zece recuperări în plus. Israelienii au înscris 35 de puncte pe greșelile adversarilor.

Cel mai bun marcator al partidei a fost Leaf, de la Israel, cu 17 puncte. Pentru România au înscris: Kuti 11 puncte, Nicolescu 9 puncte, Uță 9 puncte, Gheorghe 8 puncte (9 mingi pierdute), Andrei 6 puncte, Berceanu 5 puncte, Boloni 4 puncte, Ionescu 2 puncte și Popa un punct.

Bogdan Nicolescu, jucătorul cu numărul 14, a vorbit la finalul partidei cu Israel despre acest meci și despre turneul de la Timișoara. „A fost un meci greu. Din păcate am pierdut astăzi după două rezultate foarte bune, zic eu, muncite, mai ales cu Rusia, o echipă foarte puternică. Din păcate, am rezistat doar 2 sferturi cu Israel, la pauză eram cu ei acolo. Un presing foarte agresiv al lor și câteva greșeli ale noastre au făcut să pierdem meciul. Sfertul 3 cred că a contat cel mai mult. Asta e, poate acum acumulăm experiență și la următorul meci nu o să mai fie la fel și o să avem mai multă grijă”, a declarat Nicolescu. „Eu zic că cel mai important este că am demonstrat că putem, în fața unei săli de oameni, am demonstrat în fața noastră. E important pentru că am avut probleme cu încrederea încrederea în noi anii trecuți. Am demonstrat că putem să jucăm cu oricine pentru că am avut amicale foarte tari și cu Serbia, și cu Rusia și nu ne-am făcut de râs”, a adăugat tricolorul care a vorbit și despre turneul diviziei B a Campionatului European U 18 la care România va participa începând din 23 iulie. „O să fie greu dar sper să ne bucurăm de toată munca asta depusă. Am avut un cantonament greu până acum, mai sunt câteva zile de antrenamente. Acum ultimele retușuri înainte să plecăm și eu zic că o sa ne descurcăm bine”.

Antrenorul Goran Vrkic a fost mulțumit de echipă la turneul de la Timișoara. „A fost un meci foarte greu pentru noi (cu Israel) pentru că am jucat deja două meciuri grele cu Belarus și Rusia. Am făcut două victorii dar azi am avut probleme deoarece câțiva din jucătorii noștri importanți au fost foarte obosiți și am decis să îi țin pe bancă și să se recupereze pentru că după o săptămână începe europeanul. Sunt foarte mulțumit de băieți. Au muncit foarte bine, au progresat bine fizic și tactic. Trebuie să îmbunătățim câteva lucruri în următoarea săptămână și să tragem concluzii de la acest turneu și să corectăm înainte de euro ce nu e bine”, a declarat Goran Vrkic. Acesta a vorbit și despre turneul final pentru care naționala de juniori se pregătește. „Turneul e foarte greu. Avem meci în fiecare zi. Acest turneu a fost un fel de pregătire pentru european. Un lucru e sigur, în grupa noastră nu sunt echipe așa puternice ca la acest turneu, dar ținta noastră a fost să jucăm trei partide puternice la rând. De fapt e puțin mai ușor în divizia B. Israelul va fi în altă grupă dar vom încerca să ne pregătim mai bine. Nu pot să spun exact ce obiectiv avem dar vom încerca să trecem de grupă și să vedem cât de mult putem”, a mai spus Vrkic.

Turneul s-a încheiat joi după prânz cu disputa dintre Israel și Rusia. Israelienii s-au impus cu 80-66 și au terminat turneul de la Timișoara pe prima poziție cu 3 victorii din 3 (6 puncte). România s-a clasat pe doi cu un bilanț de 2 victorii și o înfrângere (5 puncte), Rusia pe trei cu o victorie și 2 înfrângeri (4 puncte) și Belarus a pierdut toate cele trei partide și a încheiat clasamentul cu 3 puncte.

Naționala de juniori a României va participa la Campionatul European U 18 masculin, divizia B, din Austria unde primele trei formații promovează în Divizia A. Competiția se va disputa în perioada 23 iulie-2 august. Alte două formații care au fost la Timișoara vor participa la Divizia B, Israel și Belarus, în timp ce Rusia va lua parte la Divizia A.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.