Șase minute perfecte în atac deschid ”Leilor” drumul spre victorie în duelul cu BCMU Pitești

BC SCM Timișoara s-a impus în duelul direct pentru locul zece cu BCMU Pitești, scor 85-69, pe sferturi: 26-17, 22-18, 16-17, 21-17. Gazdele, care s-au aflat în avantaj pe toată durata partidei, au reușit să înscrie toate aruncările pe care le-au încercat în primele șase minute, când s-au distanțat la 20-11. A fost un meci cu multe faulturi, 26 pentru gazde și 27 pentru oaspeți, iar cinci jucători au încheiat mai devreme partida, ieșind din cauza greșelilor personale.

BC SCM Timișoara (în alb): Djapa, Jeremic, Zivanovic, Dundjerski, Toth

BCMU Pitești (în mov): Ross, Lee, Pustozvonov, Mladenovic, Stăncuț

IMG_2919

Dalibor Djapa a deschis scorul după 36 de secunde, când a scuturat plasa de la distanță, iar Ross a pătruns și a marcat primele două puncte ale oaspeților la intrarea în al doilea minut.

Timișorenii au reușit să înscrie toate aruncările pe care le-au încercat în primele șase minute ale partidei. Dundjerski a marcat de după semicerc pentru 20-11 cu patru minute înainte de prima pauză. În acel moment bănățenii aveau 3 din 3 la șuturile de la semidistanță, 4 din 4 de după linia de 6,75 și 2 din 2 libere. Piteștenii aveau doar o treime din aruncările de două puncte marcate iar de la distanță nu au găsit drumul spre coș. Jeremic a ratat primul șut al gazdelor cu trei minute înainte de finalul primului sfert. Prima perioadă de joc s-a încheiat cu 26-17 pentru BC SCM Timișoara. „Leii” au avut 4 din 5 aruncări de două puncte marcate în primele zece minute (80%) și 4/8 de la distanță (50%). Argeșenii au înscris 6 din 13 aruncări de două puncte (46%) și 0 din 4 de la distanță.

Zivanovic a dus ecartul la 12 puncte (36-24 în minutul 16) după ce a scuturat plasa de la distanță. Stamenkovic a marcat prima „triță” a piteștenilor aproape de jumătatea sfertului și a deschis „run-ul” de 10 puncte al elevilor lui Andjelko Mandic care s-au apropiat la 36-34. Dundjerski a oprit seria oaspeților de la linia de fault, iar Toth și Jeremic au mărit ecartul la 42-34. Djapa a stabilit scorul la jumătatea partidei: 48-35.

Mladenovic a ajuns la al treilea fault după reluare, Pustozvonov a înscris de la distanță pentru 48-38, iar timișorenii au avut un turnover pentru 24 de secunde. Au urmat momente mai bune ale gazdelor care s-au distanțat la 15 lungimi, 55-40 în minutul 26. Mladenovic, Warren și Neguț au ajuns la 4 greșeli personale, iar Ross a acuzat o accidentare și a ieșit să primească îngrijiri pe margine. Djapa a înscris de la distanță pentru 60-47, după care a acumulat și el al 4-lea fault. Lee și Jeremic au reușit câte o „triță” în ultimul minut al sfertului. Dundjerski a transformat una din cele două libere de care a beneficiat și a stabilit scorul la ultima pauză: 64-52.

Veselinov a marcat de la distanță în debutul sfertului patru pentru 67-52, după această fază arbitrii au acordat fault pentru Warren și Vlaicu, iar americanul celor de la BC SCM Timișoara a părăsit terenul cu cinci greșeli personale. Gazdele l-au pierdut și pe Dundjerski care a fost sancționat cu al patrulea fault după ce l-a oprit pe Ross. Fundașul timișorenilor a primit tehnic după ce a spus ceva unuia dintrea arbitrii și a fost eliminat pentru 5 greșeli. Ross a înscris două din cele trei libere de care a beneficiat și a dus scorul la 67-58. Oaspeții nu au concretizat și atacul suplimentar, Stamenkovic și-a bătut mingea în picior și a oferit mingea gazdelor. Pustozvonov a fost sancționat cu fault în atac (a 5-a greșeală personală) și a încheiat partida cu cinci minute și jumătate înainte de final. Lee a înscris norocos de la distanță, cu panoul, și a dus ecartul la mai puțin de zece puncte pentru ultima dată (71-62), dar Milencovici a marcat din 0 grade primele sale trei puncte ale meciului. A urmat timpul de odihnă solicitat de banca oaspeților, iar Ross și Milencovici au înscris de la semidistanță. Mladenovic a încercat să oprească un contraatac dar a acumulat a 5-a greșeală personală și a oferit și două libere transformate de Jeremic. Sârbul sosit la ultimul val de transferuri al timișorenilor a mai înscris două libere și a adus cea mai mare diferență de pe tabelă: 17 puncte (82-65 cu 39 de secunde până la final). Bogdan Stăncuț, fostul jucător al echipei bănățene, a înscris două puncte dar a ratat libera supimentară. „Leii” au repus cu 5 secunde înainte de final și Zivanovic a avut timp să mai înscrie o „triță” cu care a stabilit scorul final: 85-69.

Ronald Ross a fost coșgheterul partidei cu 24 de puncte, iar de la oaspeți s-a mai remarcat Lee cu 15 puncte. Dalibor Djapa a avut din nou procentaje foarte bune la aruncări (5 din 5 de două puncte și 3 din 4 de la distanță) și a fost cel mai bun marcator al timișorenilor cu 19 puncte la care a adăugat și 6 recuperări. Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Jeremic 16 puncte (8 din 8 de la libere), Zivanovic 13 puncte, Dundjerski 12 puncte (6 pase decisive), Warren 8 puncte, Veselinov 7 puncte (6 recuperări), Toth 6 puncte (6 recuperări) și Milencovici 5 puncte. Nenad Mandic a folosit 8 jucători (Djapa și Dundjerski au revenit după ce n-au jucat la Târgu Jiu), cu Warren intrând 11:44 minute în care a faultat de cinci ori și a ieșit, în timp ce Jeremic a petrecut cel mai mult timp pe parchet: aproape 36 de minute. De partea cealaltă, Andjelko Mandic a contat pe doar 5 străini după ce clubul s-a despărțit de doi stranieri în ultimele opt zile. Adrian Tudor s-a accidentat cu Steaua.

Deși după începutul în care au fost perfecți la șuturi au mai pierdut din precizie, timișorenii au avut procentaje mult mai bune ca ale adversarilor. Gazdele au marcat 18 din 28 de aruncări de două puncte (64%) și 10 din 31 „trițe” (32%). Oaspeții au înscris 17 din 37 aruncări de la semidistanță (46%) și 5 din 10 de după semicerc (26%). Piteștenii au înscris cu o liberă mai mult 20 din 27 (74%) față de 19 din 25 cât au avut „leii” (76%). Ambele echipe au avut câte 79 de posesii. Bănățenii au reușit cu opt recuperări mai mult: 38 (9 ofensive/29 defensive) la 30 (7/23). BC SCM Timișoara a încheiat partida cu 17 pase decisive, 8 mingi pierdute și 4 intercepții. BCMU Pitești a avut 6 assist-uri, 10 mingi pierdute și 5 intercepții. Jucătorii echipați în alb au fost sancționați cu 26 de faulturi iar oaspeții cu unul în plus, cinci jucători fiind eliminați: Dundjerski și Warren de la gazde, respectiv Mladenovic, Pustozvonov și Neguț de la formația vizitatoare.

BC SCM Timișoara obține a 5-a victorie a sezonului și ajunge la 26 de puncte (cu 16 înfrângeri). Cu acest succes, timișorenii au urcat pe locul 10, trecând de BCMU Pitești grație rezultatelor directe, cele două formații fiind la egalitate. Deși au un bilanț de 8 victorii și 13 înfrângeri, piteștenii au doar 26 de puncte după ce au început sezonul cu o penalizare de 3 puncte pentru că și-au retras satelitul din Liga 1 anul trecut.

Cele două formații vor continua lupta pentru evitarea retrogradării în a doua fază a campionatului, când vor avea încă zece partide în grupa 7-12, unde echipele intră cu punctele acumulate în sezonul regulat.  În acea grupă, pe lângă cele două echipe alb-violete vor mai juca Dinamo București, Energia Târgu Jiu, Phoenix Galați și Gaz Metan Mediaș.

Sâmbătă de la ora 19 se joacă ultima etapă din sezonul regulat. Timișorenii vor primi vizita Stelei CSM Eximbank București.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.