T. Costescu, după eliminarea din cupă: „Este un meci clasic în care atitudinea a făcut diferența. Am fost umbra unei echipe normale”. T. Nicoară: „Ne-am făcut singuri meciul mai ușor”

BC SCM Timișoara a fost învinsă clar de CSM CSU Oradea în sferturile de finală ale Cupei României cu 92-72. Antrenorul timișorenilor, Tudor Costescu, a criticat lipsa de atitudine a jucătorilor săi la acest meci. Lipsa de atitudine s-a văzut mai ales în apărare, în prima repriză, când alb-violeții au primit 57 de puncte de la campioana României. 55 de puncte a marcat CSM CSU Oradea în ultimul meci de campionat cu U BT Cluj. Orădeanul Titus Nicoară se aștepta la un duel mai greu, dar echipa sa și-a făcut viața ușoară după începutul tare de partidă.

Tudor CostescuTimișorenii s-au dus de duminică la Sibiu pentru a nu avea probleme cu oboseala de pe drum. Alb-violeții au început foarte prost meciul de miercuri cu campioana din Oradea și au primit 57  de puncte pâna la pauza mare când erau conduși cu 57-31. „Am venit aici complet nepregătiți, se dovedește. Felicit Oradea, a dovedit că știe să joace meciuri importante. Noi am fost o umbră a unei echipe care ar vrea să se bată pentru Cupa României, cu o lipsă totală de atitudine, fără orientare în teren, a fost un meci dezastruos pentru noi. Cred că mai jos de atât nu putem ajunge din punct de vedere al jocului, așa că am speranțe că o să putem juca mai bine. Evident că trebuie să schimbăm ceva în jocul nostru față de meciul de astăzi și știu că avem forța și posibilitatea să facem acest lucru, însă îmi doresc din tot sufletul să nu se mai întâmple vreodată ceea ce s-a întâmplat astăzi pe teren”, a declarat Tudor Costescu.

„Este un meci clasic în care atitudinea a făcut diferența. Ei au intrat extrem de montați, faptul că joacă în Europa dovedește că știu să joace astfel de meciuri. Noi am dat impresia că ni se cuvine un coș marcat, o recuperare și ei au muncit foarte mult pentru aceste mingi și au meritat fiecare punct, au avut execuții deosebite. Noi n-am știut să le dăm vreo replică din punct de vedere al atitudinii. Din păcate, cred că tactic sau tehnic-individual nu se pune problema de ceva care să fi putut să facă diferența. Am primit coșuri de urmărire ofensivă pe contraatac 3, 4 în primul sfert. Ne-au dominat la urmărire ofensivă și în jocul cu 5 la 5. Am fost absolut umbra unei echipe normale”, a adăugat tehnicianul lui BC SCM Timișoara.

Jucătorul orădean Titus Nicoară se aștepta la un meci mai dificil după duelurile echilibrate din campionat, încheiate la 2 puncte și un punct, ultimul după două extra-time. „Cred că diferența s-a făcut la începutul meciului. Am început foarte bine, am rotat jucătorii, am ținut un ritm foarte ridicat și în cele din urmă am condus tot meciul, practic, la 20 de puncte și ne-am făcut singuri meciul mai ușor. Timișoara este o echipă foarte bună, dacă erau în joc cu siguranță aveam un meci foarte greu. Sincer nu mă așteptam să fie atât de simplu astăzi pentru că am avut un meci foarte greu și la noi acasă, și la ei unde am pierdut după două reprize de prelungiri. Drept dovadă am început foarte bine montați jocul și a fost mai simplu pentru că ei au intrat în criză de timp, au încercat aruncări grele, n-au intrat, noi am fructificat contraatacuri foarte ușoare și după aceea a fost mai ușor pentru noi”, a spus Titus Nicoară.

Orădenii continuă lupta pentru cupă în semifinala cu BC Mureș Târgu Mureș, în timp ce timișorenii așteaptă partea a doua a sezonului regulat în care vor evolua în grupa 1-6 pentru o poziție cât mai bună la startul play-off-ului.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.