Petty, 43 de puncte! CSȘ Giurgiu – Timba 99:87 și 2-0

”Urșii” lui BC Timba au pierdut astăzi și cel de-al doilea joc la Giurgiu, în faza I din play-out, ceva mai strâns decît ieri, cu 99:87 (54:42), dar tot sunt acum nevoiți să cîștige ambele meciuri de la Timișoara pentru a mai avea o șansă să evite fazele finale în zona locurilor 13-16. Punându-și piesa forte în valoare, Petty, care a marcat 43 de puncte, cu 10 recuperări, gazda CSȘ a adăugat victoriei de sîmbătă cu 81:58.

La 4 zile după ce încheia returul printr-un meci acasă cu Gaz Metan, nou-promovata timișoreană a abordat deplasările la Dunăre de pe locul 13, cu unul în urma gazdei, dar diferența în aceste prime meciuri din play-off a părut ceva mai mare decît cea din ierarhie.

Astfel, CSȘ Giurgiu a dispus și pentru a patra oară în acest campionat de galben-negrii lui Bogdan Murărescu, care au condus doar de 3 ori în debutul jocului, abordat cu Huckaby, Brown, Horton, Glynn și Kicking Stallion, dar n-au mai ținut pasul după ce Petty, cu 4 aruncări de 3 puncte în două minute, a reușit distanțarea, de la 13:16 la 25:16.

Giurgiuvenii au cîștigat primele 3 sferturi, cu 27:18, 27:24 și 26:21, într-o jumătate secundă a meciului încheiată la egalitate timișorenii adjudecîndu-și ultimele 10 minute, cu 19:24.

Dacă Petty a ochit 6 aruncări de la distanță din 8 încercări, iar Burrell l-a secondat cu 25 puncte marcate, în schimb și BC Timba l-a avut din nou în mînă pe Jermont Horton, cu 32 de puncte, pentru oaspeți mai punctînd Brown (22), Huckaby (14), dar care a acumulat 5 greșeli personale, Johnson (12), Glynn (4), Kicking Stallion (două puncte) și Popa, un punct. A mai jucat Mihuți, care, ca și Popa, a strîns 4 greșeli personale.

CSȘ Giurgiu, care în sfertul 3 se distanța la 17 puncte iar maximul îl atingea cu un sfert de oră înainte de final, 71:48, a marcat doar prin 5 componenți, mai înscriind Vlaicu, 18 puncte, Ware (9) și Bivolaru (4), primii doi acumulând și 5 greșeli personale.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.