Timba obține calificarea la turneul final

Jocurile din ziua a doua a turneului semifinal de divizia B organizat la Timișoara au fost decisive pentru stabilirea formațiilor calificate la turneul final. Favoritele s-au impus: Timba Timișoara și Dinamo București au obținut “biletele” pentru ultimul act. Jocurile din ziua a doua a turneului au fost mai dezechilibrate decât cele din prima zi.

În partida Rapid – Dinamo, de pildă, rapidiștii au marcat doar două (!) aruncări libere în primul sfert, ei reușind primul coș din acțiune în minutul 14. Dinamoviștii și-au respectat și acum tactica din prima zi: apărare fermă ți obținerea unei diferențe liniștitoare încă de la început, urmate de conservarea rezultatului. A fost, până la urmă, Rapid București – Dinamo București 39-86 (2-23, 13-19, 13-21, 11-23).

Jocul Brașov – Timba s-a desfășurat cam pe aceleași coordonate, cu datele puțin schimbate. De pildă, brașovenii au reușit 5 puncte în primul sfert… La timișoreni au marcat toți jucătorii înscriși pe foaia oficială, după cum urmează: Păcurariu 2 puncte, Popa 17, Bandula 4, Mogoșanu 20, Costa 9, Talabă 11, Țuică 4, Betea 3, Filip 4, Pătru 11, Novac 2, lideri ai recuperărilor fiind Betea cu 8 și Bandula cu 5. S-a jucat la spectacol, pentru public, iar scorul final a fost Phoenix Corona Brașov – Timba Timișoara 38-87 (5-23, 5-21, 13-17, 15-26).

Duminică vor avea loc jocurile care vor stabili clasamentul final: Rapid – Brașov (ora 9,00) și Dinamo – Timba (ora 11).

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.