Timba pierde și returul din Cupă. Piteștenii se califică în final 4

BC Timba Timișoara a fost eliminată din Cupa României după ce a pierdut și returul de la Pitești. BCM U s-a impus cu 84-80, dar au condus și cu 22 de puncte. Pe sferturi, scorul a fost: 17-16, 25-17, 22-19, 20-28. „Urșii” nu s-au putut baza în continuare pe Glazyrin, în timp ce la piteșteni a debutat Maric. Meciul s-a disputat de la o oră mai puțin obișnuită pentru baschetul masculin, 15, pentru că sala găzduiește în aceste zile un turneu de calificare la Campionatul Mondial de tineret de handbal masculin.

IMG_8120Competiția eliminatorie impune folosirea unui jucător autohton pe toată durata partidei, astfel că Timba a început partida cu Miskovic, Reljic, Bluntt, Pătru și Mijatovic în teren. Sutalo a marcat primele două puncte ale partidei pentru  BCM U Pitești, după care oaspeții au preluat conducerea, 2-6. Gazdele au trecut la conducere cu 13-9, iar după time-out-ul timișorenilor, aceștia au egalat la 13, iar trița lui Pătru i-a readus pe „urși” în avantaj, 15-16. Sutalo a stabilit scorul la prima pauză, 17-16. Alb-violeții s-au desprins în startul sfertului doi la 22-16. Oaspeții s-au apropiat la 26-23, dar gazdele s-au distanțat din nou, chiar la 12 puncte, 42-30, iar scorul la jumătatea partidei era 42-33.

După revenirea de la vestiare, ecartul a crescut și la 21 de puncte în favoarea gazdelor (58-37). Americanii Timbei, Bluntt și Hall au reușit câte cinci puncte și au redus diferența la 59-47, distanță care s-a păstrat și după sfertul trei, când scorul era 64-52.  Piteștenii s-au desprins din nou la 15 puncte după patru minute, dar diferența a început să scadă iar la final avantajul gazdelor a fost de doar patru puncte, 84-80.

Milosevic și Sutalo au fost principalii marcatori ai partidei, ambii piteșteni marcând câte 22 de puncte. Milosevic a încheiat în double-double, ca la meciul tur, având și 14 recuperări. Și Ross a fost aproape de double-double, cu 11 puncte și 9 pase decisive. Jahsha Bluntt a fost coșgheterul „urșilor” cu 20 de puncte. Pentru Timba au mai înscris: Miskovic (14 puncte, 5 recuperări), Hall (13 puncte), Filip (10), Reljic (8), Mijatovic (7 puncte și 5 recuperări), Costa (4 puncte), Pătru (3) și Mihuți (1).

Piteștenii au fost mai buni la recuperare: 38 (13 ofensive/25 defensive) la 29 (8/21). Timba a fost mai precisă la aruncările de două puncte 25/42 (60%), față de 22/38 (58%). De la distanță, piteștenii au înscris opt încercăr din 23 (35%), iar timișorenii 5/16 (31%). Ambele formații au avut procentaje destul de slabe de la libere: „urșii” au înscris 15 din 22 (68%), iar piteștenii 16/22 (73%). Timba a fost sancționată cu 21 de faulturi, iar BCM U cu 25. La mingi pierdute, oaspeții au avut 15 față de 13 ale adversarilor.

Cele două echipe se vor întâlni din nou, la mijlocul săptămânii viitoare, de data aceasta în campionat. Întâlnirea va fi tot la Pitești și va conta pentru etapa a 16-a a Ligii Naționale, prima a returului.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.